Νίκη για τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ (vid)

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλο νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Πάτρας πέρασε νικηφόρα με 82-75 από το ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και βελτίωσε το ρεκόρ του στην Stoiximan Basket League σε 6-3. Αντίθετα οι «κιτρινόμαυροι» που γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους, υποχώρησαν στο 7-3.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με πολλές απουσίες καθώς ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μεταξύ άλλων δεν είχε στη διάθεσή του τους Ζήση, Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς και Ρογκαβόπουλο. Από την άλλη πλευρά οι Πατρινοί έπαιξαν με τέσσερις ξένους, ενώ ο Μάκης Γιατράς έχασε στο 17' τον Δημήτρη Αγραβάνη που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στην τρίτη περίοδο και παρότι μάζεψαν 17 λιγότερα ριμπάουντ (46-29) είχαν καλύτερα ποσοστά από μακρινή απόσταση (τελείωσαν με 12/28 τρίποντα) ενώ είχαν ισορροπία ανάμεσα στους βασικούς και τους παίκτες του πάγκου, με τους δεύτερους να δίνουν 42 πόντους. την ώρα που η ΑΕΚ πήρε μόλις 4 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

Ο Μορέιρα με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ματσιούλις με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν η κορυφαίοι για την ΑΕΚ.  Για τον Προμηθέα οι Τζέριαν και Τζεράι Γκραντ είχαν από 18 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τον Λούντζη να προσθέτει 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι καθώς πριν συμπληρωθούν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, προηγήθηκε με 13-3 τρέχοντας σερί 10-0. Ωστόσο η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση. Οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί 7-0 μετέτρεψαν το 15-5 σε 15-12 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα ωστόσο ο Προμηθέας με τους Αγραβάνη και Γκραντ έμειναν κοντά στο σκορ με τον δεύτερο να μειώνει σε 21-20 στο 13'. Με ένα μικρό σερί 6-0 η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά με τον Κίνγκσλεϊ να κάνει το 34-25 τρία λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Και πάλι όμως ο Προμηθέας αντέδρασε. Παρότι έχασε τον Αγραβάνη που αποβλήθηκε, κράτησε την ΑΕΚ δίχως σκορ για περισσότερο από τρία λεπτά και με δικό του σερί 7-0 μείωσε σε 34-32 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Πάτρας βελτιώθηκε επιθετικά στην τρίτη περίοδο και είναι χαρακτηριστικό πως σημείωσε 31 πόντους, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε 32! Οι αδερφοί Γκραντ αλλά και ο Γιαννόπουλος με δύο τρίποντα, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα με τον Προμηθέα να προσπερνά με 44-39 στο 23'. Η ΑΕΚ μείωσε με τρίποντο του Γκίκα σε 45-46, όμως ένα γρήγορο 9-0 του προμηθέα, τον έφερε για πρώτη φορά στο +10 με τον Λούντζη να διαμορφώνει το 45-55. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 51-57 όμως οι πατρινοί άνοιξαν και πάλι τη διαφορά και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (53-63).

Ο Αθηναίου με πέντε διαδοχικούς πόντους έστειλε την ομάδα του στο +13  (55-68) με τον Προμηθέα να έχει λύσεις κάθε φορά που η ΑΕΚ προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ. Στο 38' ο Γκραντ με τρίποντο έκανε το σκορ 69-79, με την ΑΕΚ να ανεβάζει την πίεσή της σε όλο το γήπεδο. Αυτό έφερε λάθη από τον Προμηθέα, με την «Ένωση» να μειώνει σε 73-79. Ο Γιαννόπουλος όμως με τρίποντο στα 19'' έκανε το 73-82 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 34-32, 53-63, 75-82.