Νίκησε και τον Τρίτωνα και συνεχίζει ακάθεκτος ο Χαρίλαος Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Τρίτων 80 – 73

Χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του, ο πρωτοπόρος Χαρίλαος Τρικούπης, έστω κι αν δυσκολεύτηκε κατά διαστήματα από την πολύ αγωνιστική ομάδα του Τρίτωνα, έφθασε τελικά σε μία ακόμη νίκη (την 10η κατά σειρά) με σκορ 80-73 και διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από τον δεύτερο της βαθμολογίας Διαγόρα Δρυοπιδέων.

Οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν κάποια νευρικότητα στο παιγνίδι τους (χαρακτηριστικά είχαν μόλις 50% στις βολές, 10/20) και ίσως να υποτίμησαν κάπως τον αντίπαλο, που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να φθάσουν με άνεση στη νίκη, αφού ο Τρίτωνας με την εμφάνισή του απέδειξε ότι δεν υπάρχουν εύκολες ομάδες στην φετινή Α2. Κατάφερε δε λίγο πριν τη λήξη της Γ΄ περιόδου να γίνει απειλητικός μειώνοντας στο καλάθι (54-52), αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι παίζοντας με σοβαρότητα και ψυχραιμία έφθασαν σε διψήφια διαφορά και τελικά σε μία δίκαιη νίκη.

Καταλύτες σ΄ αυτή την προσπάθειά τους, ήταν ο Βασιλόπουλος του δευτέρου ημιχρόνου με τα 4 τρίποντα που σημείωσε σ΄ αυτό το διάστημα, έχοντας συνολικά 19π. και 11 ασίστ, ο Σαχπατζίδης (15π.), που κατά τα χρονικά διαστήματα που έπαιξε έδωσε ώθηση στην ομάδα, φιλοδωρώντας τους αντιπάλους και με 3 τάπες και ο Αντωνάκης (9π.), που ήταν για μία ακόμη φορά εντυπωσιακός στη συγκομιδή ριμπάουντ (16).

Καλή εμφάνιση και για τον Παπαδιονυσίου (14π. – 5ριμπ.) και οικονομικός ο Ράπτης στα λεπτά που αγωνίστηκε (8π. με 4/4δίπ.).

Από τον καλό σήμερα Τρίτωνα ξεχώρισαν αισθητά οι Κόκκαλης (25π. με 4τρ.) και Καλαντζής (17π. – 2τρ.).

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα (6-5 στο 4λεπτο), με τον Τρίτωνα να δείχνει από την αρχή ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος και εκμεταλλευόμενος κάποιες λάθος επιλογές των γηπεδούχων, θα πάρει το προβάδισμα με 6-11, λίγο μετά το πρώτο 5λεπτο.

Οι παίκτες του Τρικούπη θα αντιδράσουν και θα προηγηθούν με 16-15, με την Α΄ περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-18, με τον Τρικούπη να μην μπορεί να βρει καλό ρυθμό στο παιγνίδι του.

Η είσοδος του Σαχπατζίδη στην αρχή της Β΄ περιόδου θα δυναμώσει τους γηπεδούχους, που θα πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (26-21), λίγο μετά τη συμπλήρωση του 5λέπτου με τρίποντο του Οικονομόπουλου θα φθάσουν στο +8 (31-23) και στη λήξη του ημιχρόνου στο +12 (42-30), δημιουργώντας συνθήκες νίκης.

Με το ξεκίνημα δε της επανάληψης, με δύο απανωτά καρφώματα των Παπαδιονυσίου και Σκουλίδα στον αιφνιδιασμό, θα φθάσουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (48-32). Δύο τρίποντα στη συνέχεια των Παπαδιονυσίου και Βασιλόπουλου βοήθησαν να διατηρηθεί ψηλά η διαφορά (54-39, στο 4λεπτο), όμως θα ακολουθήσει ένα επιθετικό μπλακ-άουτ των γηπεδούχων, που θα εκμεταλλευτεί ο Τρίτων και με σερί 13-0 θα φθάσει τη διαφορά στο καλάθι (54-52, 1.10΄΄ πριν τη λήξη), μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Βασιλόπουλος τελικά με ένα μακρινό τρίποντο και ½ βολές θα δώσει στον Τρικούπη ανάσα 6 πόντων (58-52), στη λήξη της Γ΄ περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν δικαιώματα στους παίκτες των φιλοξενούμενων. Αύξησαν την πίεση και την συγκέντρωσή τους στο παιγνίδι, έφθασαν σε διψήφια διαφορά (71-60 στο 5λεπτο, με τρίποντο του Βασιλόπουλου) και στη συνέχεια δεν κινδύνεψαν καθόλου, αφού είχαν συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα, με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 7 πόντους.

Έφθασαν έτσι σε μία ακόμη πολύτιμη νίκη με σκορ 80-73 και τώρα ετοιμάζονται να δώσουν δύο συνεχόμενα δύσκολα εκτός έδρας παιγνίδια σε Αμαλιάδα και Βέροια, με σκοπό να προστατέψουν το αήττητό τους και να διατηρηθούν στην κορυφή.

Περίοδοι: 19 – 18, 23 – 12, 16 – 22, 22 – 21.

Διαιτητές: Καρπάνος – Κωνσταντινίδου – Σοφιανόπουλος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Καζάνας, Μάρκοβιτς 3, Παπαδιονυσίου 14(1), Αντωνάκης 9(1), Ναούμης 3(1), Σαχπατζίδης 15, Ράπτης 8, Οικονομόπουλος 7(1), Τσαπατώρης, Μαργέλης, Βασιλόπουλος 19(4), Σκουλίδας 2.

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Παπαδημητρίου 2, Κουτούλας 9(1), Γαργάλης 2, Καλαντζής 17(2), Κόκκαλης 25(4), Παπαρέγκας, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 10, Σπυριδάκης, Κουκουνιάς 5, Βερτούδος 3(1), Κίτσος - Καλυβιανάκης.