tswlos575

 

  

 

Κρητικός όμιλος και αλλαγές στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής

Οριστικοποιήθηκε η αναδιάρθρωση των ομίλων του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής για τη νέα αγωνιστική σεζόν.

Σε συνεδρίαση που πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΠΟ χθες πέρασε η άποψη του προέδρου της Ελληνικής Ομοσπονδίας κ. Βαγγέλη Γραμμένου και με τις «ευλογίες» του Κρητικού στην καταγωγή υφυπουργού αθλητισμού κ. Αυγενάκη θα έχουμε την κατάρτιση 9 ομίλου με τον έναν εξ αυτών να περιέχει τις ομάδες από την Κρήτη.

Αν επιβεβαιωθεί ο όμιλος της Κρήτης, το βασικό σενάριο θέλει τις 9 ομάδες του νησιού να συγκροτούν τον όμιλο, ο οποίος θα περιλαμβάνει πρωτάθλημα τριών γύρων (27 αγωνιστικές συνολικά), ενώ υπάρχει και η σκέψη ο όμιλος να συμπληρωθεί με τους δευτεραθλητές της μεγαλονήσου.

Οι 9 ομάδες που έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους από την Κρήτη:

Ηρόδοτος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Επισκοπή (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Γιούχτας (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Ατσαλένιος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

ΣΥΝΚΑ (ΕΠΣ Χανίων)

ΑΕ Μυλοποτάμου (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Πανακρωτηριακός (ΕΠΣ Χανίων)

ΑΟΑΝ (ΕΠΣ Λασιθίου)

Πόρος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Η εξέλιξη αυτή θα φέρει αλυσιδωτές εξελίξεις που θα επηρεάσουν την συγκρότηση και των άλλων ομίλων, συνεπώς και των Κυκλαδίτικων ομάδων.

Πλέον οι ομάδες που θα συγκροτήσουν τους δύο ομίλους θα είναι οι εξής:

ΕΠΣ Πειραιά: Μοσχάτο, Κερατσίνι, Ερμής Κορυδαλού, Εθνικός

ΕΠΣ Κυκλάδων: Άνω Μερά, Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου,

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Αήττητος Σπάτων,

ΕΠΣ Δυτικής  Αττικής: Ακράτητος

ΕΠΣΚ: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Εύβοιας: Αρτάκη

ΕΠΣ Αθήνας: Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, Άγιοι Ανάργυροι, Κηφισιά, Φωστήρας, Ηλυσιακός.

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος

ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός

Τους δύο ομίλους θα συμπληρώσουν πιθανότατα ομάδες από τη Βοιωτία και την Πελοπόννησο.

Όσο αφορά τον καταρτισμό των ομίλων αυτός αναμένεται να γίνει μετά τις 5 Αυγούστου, όπου και είναι η καταληκτική ημερομηνία της δήλωσης συμμετοχών. Βάσει προκήρυξης, οι ομάδες των Κυκλάδων θα αγωνίζονται στον ίδιο όμιλο, καθώς μόνο στην περίπτωση που είναι περισσότερες από 4 θα μπορούσαν να αγωνιστούν σε ξεχωριστούς  ομίλους. 

Οι πρωταθλητές των ΕΠΣ και οι ομάδες που  έχουν δικαίωμα συμμετοχή στη Γ΄Εθνική:

ΕΠΣ Έβρου: Ορέστης Ορεστιάδας

ΕΠΣ Θράκης: Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου

ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού, Κεραυνός Πέρνης, Δόξα Θεολόγου

ΕΠΣ Ξάνθης: Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου, Ηρακλής Νέου Ζυγού

ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός

ΕΠΣ Σερρών: Πανσερραϊκός, Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας

ΕΠΣ Κιλκίς: Αλέξανδρος Κιλκίς, Κιλκισιακός

ΕΠΣ Μακεδονίας: Μακεδονικός, Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θερμαϊκός Θέρμης

ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων

ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσών, Αλμωπός Αριδαίας, Θύελλα Σαρακηνών

ΕΠΣ Χαλκιδικής: Άρης Παλαιοχωρίου, Νέα Καλλικράτεια

ΕΠΣ Φλώρινας: ΠΑΣ Φλώρινα

ΕΠΣ Γρεβενών: ΑΟ Σειρήνα

ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΑΕΠ Καραγιαννίων

ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Σούλι Παραμυθιάς, Ατρόμητος Σαγιάδας

ΕΠΣ Κέρκυρας: Λευκίμμη, Θιναλιακός

ΕΠΣ Καστοριάς: Αστραπή Μεσοποταμίας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Αχέρων Καναλακίου,Τηλυκράτης, ΠΑΣ Πρέβεζα

ΕΠΣ Αιτ/νίας: Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΕ Μεσολογγίου

ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής

ΕΠΣ Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου

ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Καρδίτσας: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά

ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας

ΕΠΣ Πιερίας: Αιγινιακός, Πιερικός, ΑΕ Καρίτσας

ΕΠΣ Φωκίδας: Αστέρας Ιτέας, Απόλλων Ευπαλίου

ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας

ΕΠΣ Πειραιά: Εθνικός, Κερατσίνι, Μοσχάτο, Ερμής Κορυδαλλού

ΕΠΣ Ηρακλείου: Ηρόδοτος, Γιούχτας, Ατσαλένιος, Πόρος

ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΟ Αγίου Νικολάου

ΕΠΣ Ρεθύμνου: Επισκοπή, ΑΕ Μυλοποτάμου

ΕΠΣ Χανίων: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Πανακρωτηριακός

ΕΠΣ Δωδεκανήσου: Ρόδος 

ΕΠΣ Αν. Αττικής: Αήττητος Σπάτων, Παλληνιακός, Θύελλα Ραφήνας, Αχαρναϊκός, Μαρκό

ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Ξενοφών Κρεστένων

ΕΠΣ Αχαΐας: Διαγόρας Βραχνέικων, Θύελλα Πατρών

ΕΠΣ Ευρυτανίας: Ποταμιά

ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη

ΕΠΣ Αθηνών: Ηλυσιακός, Άγιοι Ανάργυροι, Άγιος Ιερόθεος, Καλλιθέα, ΑΕ Κηφισιάς, Φωστήρας

ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανθηραϊκός, Θύελλα Καμαρίου, Άνω Μερά

ΕΠΣ Εύβοιας: ΑΟ Νέας Αρτάκης

ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Όλυμπος Αγιάσου

ΕΠΣ Χίου: Κανάρης Νενήτων

ΕΠΣ Σάμου: ΑΕ Βαθύλου/Πανσαμιακού

ΕΠΣ Κορίνθου: Κόρινθος 2006

ΕΠΣ Δυτ. Αττικής: Ακράτητος

ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρώνας Καπαρελλίου

ΕΠΣ Ζακύνθου: ΑΟ Κατασταρίου, ΑΟ Τσιλιβή

ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: ΑΟ Πρόννων

ΕΠΣ Αργολίδας: Παναργειακός, Ερμιονίδα, Ναύπλιο 2017

ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, ΑΕΚ Τρίπολης

ΕΠΣ Λακωνίας: Σπάρτη, ΑΕ Πελλάνας, Αστέρας Βλαχιώτη, Πανγυθεατικός

ΕΠΣ Μεσσηνίας: Καλαμάτα, ΑΟ Διαβολιτσίου

Πηγή:sportcyclades.gr

           

 

Τελευταια νεα

    

    

    

    

Επικοινωνία μαζί μας

Contact Us

Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Website: http://www.aitosports.gr