Χαρίλαος Τρικούπης | Κράτησε απόρθητη την έδρα του με καρυδάτη νίκη!

Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Παπάγου 73 – 66

Ένας πολύ αποφασιστικός Τρικούπης, με MVP τον Κουρουπάκη και πρώτο σκόρερ τον Χουχούμη, έφτασε σε μία απόλυτα δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη επί του Παπάγου με σκορ 73-66, μετά από αρκετά καλή εμφάνιση.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, που είχε τον χαρακτήρα ντέρμπυ (32-35), οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στην 3η περίοδο και με επί μέρους σκορ 31-16, έβαλαν τις βάσεις για την νίκη.

Ένα νεκρό σημείο μετά τα μέσα της 4ης περιόδου, που μετέτρεψε το άνετο 70-55 σε 70-64, έδωσε κάποιες ελπίδες στον Παπάγου, αλλά οι παίκτες του Τρικούπη με ψυχραιμία και καλή αμυντική λειτουργία, έφτασαν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ριμπάουντ (34-44) και είχαν περισσότερες ασίστ (12-17), όμως υπέπεσαν σε πολλά λάθη, 20 συνολικά, έναντι μόλις 8 των παικτών του Τρικούπη, που είχαν και περισσότερα κλεψίματα (10-6).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη χωρίς να έχουν καλά ποσοστά στα τρίποντα (7/27, 26%), ενώ ήταν νευρικοί και πάλι στις βολές (12/21).

Καλύτεροι οι Κουρουπάκης (18π.- 11 ριμπ.) και Χουχούμης (23π.) και ακολούθησαν σε απόδοση οι Μολφέτας (11π.-9 ριμπ.), Δημητρακόπουλος (7π.- 4 ριμπ.), Ερμείδης (7π.- 4ασίστ).

Καλύτεροι από τον Παπάγο οι Σολωμός (18π.-6 ριμπ.) και Πέτερσον (15π.-7 ριμπ.-5 ασίστ).

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στην αρχή ένα μικρό προβάδισμα (4-8), αλλά ο Τρικούπης με αιχμές τους Μολφέτα και Χουχούμη θα τρέξει ένα σερί 9-0 και θα προηγηθεί 13-8, με 4.45΄΄ να απομένουν. Ο Παπάγου θα απαντήσει με ένα δικό του 6-0 και θα περάσει μπροστά με 13-14, αλλά η λήξη της 1ης περιόδου θα βρει τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 19-16.

Μάχη έγινε στη 2η περίοδο, με εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Τρικούπης με τρίποντο του Γουίτφιλντ έφτασε στο 3λεπτο σε διαφορά 6 πόντων (26-20), όμως στη συνέχεια ένα επιθετικό μπλακ-άουτ των γηπεδούχων για 5 περίπου λεπτά, έδωσε το δικαίωμα στον Παπάγου να πάρει ξανά το προβάδισμα με 26-28. Η λήξη της περιόδου βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με σκορ 32-35. Ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο, με χαμηλό σκορ και πολλά χαμένα τρίποντα (2/13 ο Τρικούπης και 0/7 ο Παπάγου).

Καθοριστική ήταν η 3η περίοδος για την έκβαση του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ πολύ δυνατά, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες, σκόραραν στον αιφνιδιασμό και πήραν τα ηνία του παιγνιδιού. Με ένα γρήγορο 8-0, με τρίποντα των Ερμείδη και Χουχούμη και καλάθι του Δημητρακόπουλου το σκορ έγινε 40-35. Ο Παπάγου μείωσε προσωρινά σε 44-41, αλλά με νέο σερί 7-0 ο Τρικούπης θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (51-41), με τρίποντο του Μολφέτα, με 4.40΄΄ να απομένουν. Στη συνέχεια με 6 συνεχόμενους πόντους του Κουρουπάκη η διαφορά θα φτάσει στο +13 (59-46), ο Παπάγου θα μειώσει σε 59-51 και η περίοδος θα λήξει με ένα φοβερό τρίποντο εκτός ισορροπίας του Χουχούμη, ο οποίος κέρδισε και φάουλ και έκανε το σκορ 63-51 ευστοχώντας και στη βολή.

Στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, ο Τρικούπης θα φτάσει στην μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, στο +15, αρχικά με τρίποντο του Χουχούμη (68-53) και λίγο μετά με καλάθι του Δημητρακόπουλου (70-55). Και ενώ φάνηκε ότι θα έφτανε εύκολα στη νίκη, με κακές επιθετικές επιλογές τα επόμενα 2.30΄΄, επέτρεψε στον Παπάγου να μειώσει στους 6 πόντους (70-64), με τρίποντο του Καρακώστα.

Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Τρικούπη έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα και ψυχραιμία και έφτασαν δίκαια στο τελικό 73-66, κάνοντας το 3/3 στην έδρα τους, χειροκροτούμενοι από τους φιλάθλους τους.

Δεκάλεπτα: 19-16, 13-19, 31-16, 10-15.

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Μαρινάκης – Λογοθέτης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Χουχούμης 23(2), Δημητρακόπουλος 7, Μανιάς, Διαμαντόπουλος, Στράτος, Γουίτφιλντ 5(1), Τόλα 2, Ερμείδης 7(2), Μολφέτας 11(2), Κουρουπάκης 18, Καραγεωργίου .

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Κουρής): Γιοβάνης, Γεωργοπαπαδάκος 4(1), Σανδραμάνης, Κόης 4, Καρούζος 5(1), Μαράκης 2, Σολωμός 18, Μπέλη 7, Παυλίδης, Καρακώστας 5(1), Μπάλος 6, Πέτερσον 15.