Πάλεψε στο Ψυχικό αλλά δεν τα κατάφερε ο Χαρίλαος Τρικούπης

ΑΕ Ψυχικού – Χαρίλαος Τρικούπης 66-61

Πάλεψε ο Τρικούπης στην Αθήνα για την 3η του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στο έμπειρο Ψυχικό, που πήρε τελικά το ματς με το χαμηλό σκορ 66-61.

Η ομάδα του Μεσολογγίου είχε ένα πολύ καλό επιθετικό ξεκίνημα στην 1η περίοδο, όπου σημείωσε 27 πόντους, κυρίως χάρη στον επιθετικό οίστρο του Σάμαρτζιτς (13π.), αλλά και τα 4/8 τρίποντα και έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά (13-24). Όμως στη συνέχεια μπλοκαρίστηκε η επίθεσή του, από την πολύ καλή περιφερειακή άμυνα των γηπεδούχων, που δεν επέτρεψαν στον Γκλάσπερ να πάρει τις προσπάθειες που ήθελε, ενώ και ο Σάμαρτζιτς στις υπόλοιπες 3 περιόδους σημείωσε μόλις 5 πόντους.

Ο Τρικούπης κράτησε το προβάδισμα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-40), όμως οι μόλις 21 πόντοι που σημείωσαν οι παίκτες του στην επανάληψη, μοιραία τον οδήγησαν στην ήττα, αφού το Ψυχικό κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (50-49) στην αρχή της 4ης περιόδου, να ξεφύγει στη συνέχεια με 8 (60-52) και τελικά να πάρει έστω και δύσκολα τη νίκη με 66-61.

Από τον Τρικούπη, που ταξίδεψε στην Αθήνα χωρίς τον Μολφέτα, ξεχώρισαν οι Σάμαρζιτς (18π.- 8 ριμπ.), Γκλάσπερ (13π.- 4 ριμπ.- 6 ασίστ), Σταματογιάννης (10π.- 10ριμπ.). Την πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της ομάδας έκανε ο νεοαποκτηθείς Αρφαράς. Κορυφαίος από τους νικητές ο έμπειρος Παπανικολάου και τον ακολούθησαν οι Αθανασούλας, Τοπάλι, Κοντούδης και Μάντζαρης.

Λίγο καλύτερα μπήκε το Ψυχικό στο παιγνίδι και πήρε το προβάδισμα με 6-2. Όμως άμεση ήταν η απάντηση του Τρικούπη, που με δύο τρίποντα των Γκλάσπερ και Σάμαρτζιτς έκανε το σκορ 6-8. Νέο τρίποντο του Σάμαρτζιτς λίγο πριν τα μισά της περιόδου έγραψε το 10-13, αλλά το Ψυχικό απάντησε με τον ίδιο τρόπο, φέρνοντας το ματς στην ισοπαλία 13-13. Ακολούθησε ένα σερί 0-11 για τον Τρικούπη, που πριν τη λήξη της περιόδου έφτασε σε διψήφιες διαφορές (13-24 και 16-27) με την 1η περίοδο να κλείνει με σκορ 19-27.

Με δυνατή άμυνα το Ψυχικό στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, θα κάνει ένα μικρό σερί 6-0, θα μειώσει στο καλάθι (25-27) και το ματς θα γίνει ντέρμπυ. Χωρίς επιθετικό ρυθμό οι δύο ομάδες στη συνέχεια, με τον Τρικούπη να κρατά ένα μικρό προβάδισμα (27-30, 30-35, 34-37) και με τρίποντο του Σταματογιάννη, το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +6 (34-40).

Η επιθετική δυστοκία του Τρικούπη μεγάλωσε στην 3η περίοδο. Με σκορ 8-2 το Ψυχικό στο πρώτο 4λεπτο, έφτασε ξανά σε απόσταση αναπνοής (40-42). Ο Τρικούπης απλώς κράτησε την πρωτοπορία, αλλά οριακά 44-46, 46-48 και 48-49 στη λήξη της 3ης περιόδου, όπου πέτυχε μόλις 9 πόντους και κανένα τρίποντο.

Δεν άλλαξε η κατάσταση στην 4η περίοδο, με το Ψυχικό να παίρνει μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα (50-49) και στη συνέχεια να φτάνει και στο +8 (60-52), 4΄ λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί ο Τρικούπης αντέδρασε και με τρίποντο του Σάμαρτζιτς και καλάθι και βολή του Γκλάσπερ, μείωσε στους 2 (60-58), με 2.16΄΄ να απομένουν. Είχε ακόμη και την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ματς, καθώς αμέσως μετά ο Σάμαρτζιτς αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές.

Το Ψυχικό από την πλευρά του ήταν εύστοχο στις βολές που κέρδισε (4/4) και έκανε το σκορ 64-58, στα 28΄΄ πριν τη λήξη και το ματς κρίθηκε, με τελικό σκορ 66-61.

Δεκάλεπτα: 19-27, 15-13, 14-9, 18-12.

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Χριστινάκης – Σκανδαλάκης.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 16, Μπερκ 7, Κουκάς, Τοπάλι 6, Κοντούδης 5(1), Μάντζαρης 7(1), Αθανασούλας 17(1), Μπάλος 8, Αναγνωστόπουλος, Καμπερίδης, Πιτούλης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 13(1), Παγούρας, Τσουργιάννης 8, Τσαπατώρης, Τόλα 6, Στράτος, Αρφαράς, Σάμαρτζιτς 18(3), Σταματογιάννης 8(2), Νάνος 3(1), Ζαρκαδούλας 5(1).