«Κάζο» για τη Βραζιλία που ηττήθηκε από το Περού με 1-0, χάρη σε γκολ-χέρι του Ρουντιάζ που δεν έπρεπε να μετρήσει, με τη «σελεσάο» να μένει εκτός συνέχειας στο «επετειακό» Copa America.

Παρότι η Βραζιλία μπήκε στην αναμέτρηση με το Περού παίζοντας για δύο αποτελέσματα, τελικά γνώρισε την ήττα με 1-0, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας του Copa America Centenario.

Βέβαια το γκολ του Ρουντιάζ έχει ξεσηκώσει ήδη τις αντιδράσεις των Βραζιλιάνων, καθώς ο επιθετικός του Περού σκόραρε καθαρά με το χέρι, με τον διαιτητή Κούνια ωστόσο να μη χρεώνει την παράβαση.

Η ομάδα του Ντούνγκα δεν κατάφερε δώσει συνέχεια στην εμφάνισή της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Αϊτή εμφανίζοντας ξανά προβληματική εικόνα, με το μαχητικό Περού να παίρνει τη νίκη με το αντικανονικό γκολ του Ρουντιάζ.

Μάλιστα τη στιγμή της επίτευξης του ο Κούνια έδωσε την εντύπωση πως θα καταλογίσει την παράβαση, μιας και δεν πήγε απευθείας προς τη σέντρα, ωστόσο έπειτα από ολιγόλεπτη συζήτηση με τον βοηθό του, αποφάσισε λανθασμένα τελικά να κατοχυρώσει το γκολ, σφραγίζοντας τον οδυνηρό αποκλεισμό της Βραζιλίας που δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, παρά τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε στις καθυστερήσεις με τον Ελίας.

Έτσι το Περού κατέλαβε την πρώτη θέση στον Β΄ Όμιλο με 7 βαθμούς και θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Κολομβία, ενώ ο Ισημερινός τις ΗΠΑ.

Με τρεις αναμετρήσεις θα συνεχιστεί το Euro 2016, καθώς ανοίγει η αυλαία τόσο στον τρίτο, όσο και στον τέταρτο όμιλο της διοργάνωσης.

Πιο συγκεκριμένα στις 16:00, η Τουρκία θα αντιμετωπίσει την Κροατία, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, όπου μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του 4ου ομίλου.

Όσον αφορά τα αγωνιστικά ο Φατίχ Τερίμ αναμένεται να παρατάξει την Τουρκία με τους: Μπαμπατσάν, Μπαλτά, Τοπάλ, Ερκίν, Γκονούλ, Ινάν, Τουφάν, Τουράν, Μορ, Τσαλχάνογλου, Γιλμάζ. 

Από την άλλη οι Κροάτες αναμένεται να αγωνιστούν με τους: Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Βίντα, Σρνα, Στρίνιτς, Μόντριτς, Μπαντέλι, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς.

Στις 19:00 θα διεξαχθεί και η πρεμιέρα του τρίτου ομίλου, με την Πολωνία να τίθεται αντιμέτωποι με την Βόρειο Ιρλανδία. Οι Πολωνοί μετρούν τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες συναντήσεις με τους Βορειοϊρλανδούς και φιλοδοξούν να συνεχίσουν απόψε στη Νις την καλή τους παράδοση. 

Οι πιθανές συνθέσεις:

Πολωνία (Ναβάλκα): Σέζνι, Πίστσεκ, Γκλικ, Παζντάν, Γέντρζιτσικ, Κρικόβιακ, Ματσίνσκι, Μπλαζικόφσκι, Γκροσίτσκι, Λεβαντόφσκι, Μίλικ. 

Βόρεια Ιρλανδία (Ο’ Νιλ): Κάθκαρτ, ΜακΌλεϊ, Έβανς, ΜακΝέρ, Μπερντ, Ντέιβις, Νόργουντ, Φέργκιουσον, Γουόρντ, Λάφερτι. 

Τέλος το πρόγραμμα ολοκληρώνεται στις 22:00 με την Γερμανία να αναζητά το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην διοργάνωση απέναντι στην σκληροτράχηλη Ουκρανία.

Οι δύο ομάδες αναμένεται να παραταχθούν με τους εξής: 

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Χέβεντες, Μπόατενγκ, Μουστάφι, Έκτορ, Κεντίρα, Κρόος, Μίλερ, Εζίλ, Ντράξλερ, Γκέτσε. 

Ουκρανία (Φομένκο): Πιάτοφ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σέβτσουκ, Στεπανένκο, Γκάρμας, Γιαρμολένκο, Σίντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ζοζούλια. 

Πηγή: www.filathlos.gr

 

Από τη 1η Ιουλίου 2016 ισχύει ο νέος κανονισμός ο οποίος προβλέπει τι δίπλωμα πρέπει να κατέχει ένας προπονητής (και ο βοηθός του) ανάλογα με τη κατηγορία της ομάδας στην οποία έχει προσληφθεί. 

Έτσι οι προπονητές ποδοσφαίρου έχουν το δικαίωμα να ασκήσουν το επάγγελμα αυτό ανάλογα με την κατηγορία του διπλώματος τους ως εξής:

SUPER LEAGUE

Προπονητής: UEFA PRO

Βοηθός προπονητή: UEFA-A τουλάχιστον

FOOTBALL LEAGUE

Προπονητής: πιστοποιητικό UEFA PRO τουλάχιστον

Βοηθός προπονητή: πιστοποιητικό UEFA-A τουλάχιστον

Κ-20 SUPER LEAGUE & FOOTBALL LEAGUE

Προπονητής: UEFA-A ή UEFA ELITE YOUTH A

Βοηθός προπονητή: πιστοποιητικό UEFA-B τουλάχιστον

K-17 SUPER LEAGUE & FOOTBALL LEAGUE

Προπονητής: πιστοποιητικό UEFA-A ή UEFA ELITE YOUTH A

Βοηθός προπονητή: πιστοποιητικό UEFA-B τουλάχιστον

Γ” ΕΘΝΙΚΗ

Προπονητής: δίπλωμα UEFA-Β τουλάχιστον

Βοηθός προπονητή: πιστοποιητικό UEFA-B τουλάχιστον

Μικτές ομάδες ενώσεων: Πιστοποιητικό UEFA-B τουλάχιστον

Σωματεία γυναικείου πρωταθλήματος: Ταυτότητα προπονητή ΕΠΟ τριετούς διάρκειας τουλάχιστον και σε ισχύ

Σωματεία Σάλας: Πιστοποιητικό UEFA FUTSAL B τουλάχιστον

Ερασιτεχνικά σωματεία Α1, Α, Β, Γ κατηγορίας: Ταυτότητα προπονητή ΕΠΟ τριετούς διάρκειας τουλάχιστον και σε ισχύ

Ακαδημίες όλων των σωματείων K-14: Πιστοποιητικό UEFA C τουλάχιστον

Πάντως ο κανονισμός δίνει στις κατά τόπους Ε.Π.Σ. το δικαίωμα να καθορίζουν μέσω τον προκηρύξεων των πρωταθλημάτων τους την υποχρέωση ή όχι πρόσληψης προπονητή.


Πηγή: www.sports-academies.gr

 

Η ΕΡΤ γνωστοποίησε το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων για τους ομίλους του Euro 2016 της Γαλλίας (10 Ιουνίου με 10 Ιουλίου).

Το τηλεοπτικό πρόγραμμα των ομίλων του Euro γνωστοποιήθηκε στο περιθώριο της παρουσίασης του αθλητικού προγράμματος της ΕΡΤ για το καλοκαίρι, από τον Διευθύντοντα Σύμβουλο της Δημόσιας Τηλεόρασης Λάμπη Ταγματάρχη.

Η δημόσια τηλεόραση ανακοίνωσε σε ποιες συχνότητες θα μεταδοθεί κάθε παιχνίδι της φάσης των ομίλων, καθώς και τους δημοσιογράφους που θα πραγματοποιήσουν την περιγραφή.

Επιπλέον, θα υπάρχει καθημερινή εκπομπή αφιερωμένη στο τουρνουά, με ρεπορτάζ, στιγμιότυπα και καλεσμένους.

Αναλυτικά οι ώρες και οι μεταδόσεις

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ
22:00 Γαλλία - Ρουμανία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Βασίλη Μπακόπουλου

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Αλβανία - Ελβετία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου

19:00 Ουαλία - Σλοβακία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Γιάννη Σαντοριναίου

22:00 Αγγλία - Ρωσία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΙΟΥΝΙΟΥ
16:00 Τουρκία - Κροατία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Περικλή Μακρή

19:00 Πολωνία - Βόρεια Ιρλανδία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Μίλτου Θεοδοσίου

22:00 Γερμανία - Ουκρανία, ΕΡΤ1 σε περιγραφή Πέτρου Μαυρογιαννίδη

Σέντρα κάνει τα ξημερώματα του Σαββάτου το επετειακό Copa America. Η παλαιότερη διοργάνωση εθνικών ομάδων στην ιστορία του ποδοσφαίρου κλείνει φέτος 100 χρόνια ζωής και διεξάγεται στα γήπεδα των Ηνωμένων Πολιτειών.

Οι Έλληνες φίλαθλοι θα έχουν την ευκαιρία να απολαύσουν μεγάλα παιχνίδια στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, το οποίο πήρε και τα δικαιώματα της διοργάνωσης. Το μόνο.... περίεργο είναι οι ώρες καθώς θα χρειαστεί αρκετό ξενύχτι. Τα περισσότερα παιχνίδια της πρώτης φάσης θα μεταδοθούν κανονικά, εκτός από κάποια που ξεκινούν στις 5:00 (ώρα Ελλάδας) και συμπίπτουν με την πρωινή εκπομπή του σταθμού.

Μέχρι στιγμής έχει ανακοινωθεί το τηλεοπτικό πρόγραμμα της φάσης των ομίλων, ενώ στη συνέχεια θα γίνει νέα σύσκεψη για να αποφασιστεί ποια παιχνίδια των νοκ άουτ θα μεταδοθούν. Η λογική λέει σχεδόν όλα.

Ας δούμε αναλυτικά τις ώρες και τα παιχνίδια θα παρακολουθήσουμε στον ΣΚΑΪ:

 

Φιλικό παιχνίδι παλαιμάχων ανάμεσα στον Όμηρο Νεοχωρίου και την ομάδα του Παναιτωλικού αναμένεται να πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 15/6 και ώρα 6:00 μ.μ στο γήπεδο του Νεοχωρίου.

 

 

           

           

 

Τελευταια νεα

206566108_354138129613434_5527102628270478928_n.jpg

logo blue

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΖΙ ΜΑΣ 

Contact Us

Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Website: http://www.aitosports.gr