Συνεχίζει αήττητος ο Χ.Τρικούπης που υπέταξε και το Ψυχικό!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΕ Ψυχικού 79 – 74

Ίδρωσε ο πρωτοπόρος Χ. Τρικούπης στην έδρα του απέναντι στην μαχητική και έμπειρη στην κατηγορία ομάδα του Ψυχικού, αλλά τελικά έστω και δύσκολα κατάφερε να φθάσει σε μία ακόμη νίκη και κάνοντας το 8/8, να παραμείνει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλο σχεδόν τον αγώνα, με την υπέρ τους διαφορά να φθάνει μέχρι και τους 14 πόντους, αλλά η εμφανής κούραση από το παιγνίδι της Τετάρτης με τον ΑΟ Αγρινίου, δεν τους επέτρεψε να καθαρίσουν πιο νωρίς τον αγώνα και στο τέλος δέχθηκαν πίεση από την ομάδα του Ψυχικού, που χάρη κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Παπανικολάου στην τελευταία περίοδο, μείωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα σε απόσταση τριών πόντων (75-72 και 77-74). Οι παίκτες του Τρικούπη όμως παίζοντας με ψυχραιμία, άντεξαν και πήραν δίκαια άλλη μία πολύτιμη νίκη με σκορ 79-74.

Ο Τρικούπης είχε σήμερα κορυφαίους τους Παπαδιονυσίου (24π. με 8/10 δίπ. και 7ριμπ.) και Βασιλόπουλο (22π. με 6/15τρίπ. και 8 ασίστ), με τον πρώτο να είναι καθοριστικός με την πολύ καλή απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο και τον δεύτερο να είναι αυτός που χάριζε στην ομάδα του το προβάδισμα στο σκορ με τα έξι του τρίποντα (ρεκόρ για φέτος). Σημαντική η προσφορά και των Ράπτη, Αντωνάκη και Σαχπατζίδη.

Από το Ψυχικό κορυφαίος ήταν ο έμπειρος Παπανικολάου (19π.-10ρ.), που προσπάθησε να γυρίσει σχεδόν μόνος του το ματς στο τέλος, με την ευστοχία του στα τρίποντα (4/8), ενώ στους διακριθέντες ανήκουν και οι Μαστόρος, Μιλεντίγιεβιτς, Γκαβασιάδης.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (7-7 στο 3λεπτο) και το Ψυχικό να προηγείται με 14-15 στο 6λεπτο, για τελευταία φορά όμως στο παιγνίδι, καθώς στη συνέχεια ο Τρικούπης με επιθετική αιχμή τον Ράπτη, θα κλείσει την Α΄ περίοδο προηγούμενος με 26-22.

Στο πρώτο μισό της Β΄ περιόδου ο Τρικούπης με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου θα ανεβάσει τη διαφορά στο +13 (42-29), αλλά στη συνέχεια η επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων θα επιτρέψει στους παίκτες του Ψυχικού να μειώσουν τη διαφορά και να φθάσουν στη λήξη του ημιχρόνου στο -5 (46-41), με το αποτέλεσμα να παραμένει ρευστό.

Μετά από 4.30΄΄ λεπτά παιγνιδιού στη Γ΄ περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με την ισχνή διαφορά των 4 πόντων (50-46). Στο σημείο αυτό 4 συνεχόμενα τρίποντα των Βασιλόπουλου(2), Παπαδιονυσίου και Αντωνάκη, έδωσαν στον Τρικούπη διαφορά 13 πόντων (62-49), με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 64-52.

Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και στο πρώτο 5λεπτο της τελευταίας περιόδου (70-58), όμως στη συνέχεια το Ψυχικό με σερί 7-0 έκανε το 70-65 3.10΄΄ πριν τη λήξη και ο αγώνας απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον. Τελικά ο Τρικούπης με συνεχόμενους πόντους του Παπαδιονυσίου θα κρατήσει την πρωτοπορία (75-70, στα 29΄΄ πριν τη λήξη), το Ψυχικό θα μειώσει 75-72, ο Αντωνάκης με 2/2 βολές θα γράψει το 77-72 στα 14΄΄, το Ψυχικό θα μειώσει ξανά στους τρεις (77-74, στα 3΄΄) και ο Παπαδιονυσίου στην εκπνοή θα γράψει το τελικό 79-74, χαρίζοντας μία αγχωτική προς το τέλος, αλλά δίκαιη νίκη στην ομάδα του.

Περίοδοι: 26-22, 20-19, 18-11,15-22.

Διαιτητές: Παντελίδης – Κωνσταντινίδου – Μαρινάκης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ ( Ντίνος Καλαμπάκος): Καζάνας, Μάρκοβιτς 5, Παπαδιονυσίου 24(1), Αντωνάκης 7(1), Ναούμης, Σαχπατζίδης 6, Ράπτης 13, Οικονομόπουλος, Τσαπατώρης, Μαργέλης, Βασιλόπουλος 22(6), Σκουλίδας 2.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Γιώργος Ρεμεντέλας): Γκαβασιάδης 11, Παναγιωταράς 3(1), Κοντούδης, Παπανικολάου 19(4), Μαλέλης, Μάντζαρης 7(1), Μιλεντίγιεβιτς 11(1), Μαστόρος 14(2), Αναγνωστόπουλος, Τσουργιάννης 3, Ρουμελιώτης 3(1), Φρέϊτας 3.