Βαθμολογική ανάσα για τον Εθνικό Γουριάς

Στο εξ αναβολής παιχνίδι που ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας της ΕΠΣΝΑ ο Εθνικός Γουριάς κέρδισε με 3 - 1 τον Απόλλωνα Δοκιμίου.

Η ομάδα του Βασίλη Παστρωμά κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι και πήρε μια σημαντική νίκη που την ανέβασε στην 9η θέση με 15 βαθμούς. Αντίθετα ο Απόλλωνας παρά την καλή του απόδοση δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι και έμεινε στην 5η θέση με 25 βαθμούς.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους με το Σπυριλιώτη να ανοίγει το σκορ με πλασέ στο 4ο λεπτό. Ο Απόλλωνας πήρε μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια και ισοφάρισε στο 15΄ με κεφαλιά του Καταρέλου.

Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια, όμως το 1 - 1 παρέμεινε στο ημίχρονο.

Και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορο γκολ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Σπύρου Κούσουλα, που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και σκόραρε το 2 - 1 στο 46΄.

Από το 50ο μέχρι το 57ο λεπτό οι παίκτες του Απόλλωνα είχαν τέσσερις καλές στιγμές χωρίς να νικήσουν το Γκασούκα και στο 80΄ έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Κοτρότσου στο δοκάρι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιφοπανόπουλος με εκπληκτικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3 - 1.

Το φιλμ του αγώνα.

4΄ Γκολ. Σέντρα του Ηλία Καλύβα ο Σπυριλιώτης με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Θεοδωρακόπουλου κάνοντας το 1 - 0.

13΄ Σουτ του Φώτη Κορομηλά ο Γκασούκας στο δεξί "Γ" έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

15΄ Γκολ. Φάουλ του Αποστόλη Κορομηλά ο Καταρέλος με φαλτσαριστή κεφαλιά ισοφαρίζει για τον Απόλλωνα σε 1 - 1.

21΄ Κάθετη πάσα του Προβίδα στον Τσιφοπανόπουλο που σούταρε πάνω από το δοκάρι.

32΄ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Κορομηλά έδιωξε δύσκολα ο Γκασούκας.

38΄ Σουτ του Δαλαγιώργου η μπάλα έφυγε άουτ.

41΄ Ατομική ενέργεια του Φώτη Κορομηλά και πάσα στο Γιαννακόπουλο που με διαγώνιο σουτ στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

44΄ Κάθετη πάσα του Σπύρου Καλύβα στο Σπυριλιώτη που από πλάγια πλασάρει και διώχνει σε κόρνερ ο Θεοδωρακόπουλος.

46΄ Γκολ. Οι αμυντικοί του Εθνικού διώχνουν τη μπάλα μακρυά από την άμυνά τους, ο Γαρούφης δεν απομακρύνει και κάτοχος της μπάλας γίνεται ο Κούσουλας, που με ψηλοκρεμαστό πλασέ σκοράρει για το 2 - 1.

50΄ Εκτέλεση φάουλ του Φώτη Κορομηλά ο Καταρέλος πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

54΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά από τη γωνία της μικρής περιοχής έδιωξε ο Γκασούκας.

55΄ Εκτέλεση κόρνερ του Αποστόλη Κορομηλά κεφαλιά του Γαρούφη η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

57΄ Εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Κορομηλά κεφαλιά του Δαλαγιώργου έδιωξε πάνω στη γραμμή με το πόδι ο Γκασούκας.

79΄ Αντεπίθεση με το Σπυριλιώτη που κάνει τη σέντρα και ο Τσιφοπανόπουλος έκανε την προβολή, αλλά βρήκε ελάχιστα τη μπάλα που κατέληξε άουτ.

80΄ Σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Εθνικού ο Κοτρότσος κάνει το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

91΄ Γκολ. Απομάκρυνση από την άμυνα του Εθνικού ο Τσιφοπανόπουλος βγήκε στην αντεπίθεση και με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό "Γ" της εστίας του Θεοδωρακόπουλου για το 3 - 1.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΟΥΡΙΑΣ (Βασίλης Παστρωμάς): Γκασούκας, Ζαπάντης, Καλύβας Ηλ., Τσιλιπάνος, Κάκκος, Προβίδας, Σπυριλιώτης (89΄ Τσαλαφούτας), Καλύβας Σ., Ζωγράφος (46΄ Κούσουλας Σ. (85΄ Βασιλείου)), Τσιφοπανόπουλος (92΄ Μήκας), Καπώνης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Θεοδωρακόπουλος, Κοντοπάνος (84΄ Μυλωνάς), Κορομηλάς Απ., Γαρούφης, Καταρέλος, Δαλαγιώργος, Γκουρνέλος Χ. (70΄ Κρανιάς), Κορομηλάς Φ., Πεσλής (59΄ Κουσκούνης), Κοτρότσος, Γιαννακόπουλος.

Πηγη: websports.gr