Ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Ηρακλή για το Μεσολόγγι Baxi

ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ – ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΒΑΧΙ 100 - 78

Νέα ήττα με μεγάλη διαφορά για το Μεσολόγγι, που ηττήθηκε από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με σκορ 100-78 και πλέον ο στόχος της παραμονής στην Α1 δείχνει να απομακρύνεται.

Για άλλη μία φορά η ομάδα έδειξε μεγάλες αμυντικές αδυναμίες και δέχθηκε την δεύτερη κατοστάρα της στο πρωτάθλημα, ενώ σε όλη την διάρκεια του αγώνα βρισκόταν πίσω στο σκορ, είτε με μικρές, είτε με διψήφιες διαφορές. Υπήρξαν πάντως σημεία στο παιγνίδι που το Μεσολόγγι έβγαλε αντίδραση και έγινε απειλητικό, μειώνοντας δύο φορές μέχρι τους 3 πόντους, σε 34-31 στα μέσα της 2ης περιόδου και σε 65-62 προς το τέλος της 3ης. Κάθε φορά όμως που πλησίαζε στο σκορ, έδινε εύκολα στον Ηρακλή το δικαίωμα να ξεφύγει ξανά, μην έχοντας την ψυχραιμία και την συγκέντρωση να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

Κομβικό σημείο στην εξέλιξη του παιγνιδιού, ήταν όταν 2΄ λεπτά πριν την λήξη της 3ης περιόδου, με το σκορ 66-62 υπέρ του Ηρακλή, ο Σαχπατζίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ, αλλά αστόχησε και στις δύο βολές και στην επόμενη επίθεση ο Χατζηνικόλας υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ κι έτσι χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για το Μεσολόγγι να ισοφαρίσει ή και να προηγηθεί. Κάποιο ρόλο στην καθίζηση της τελευταίας περιόδου και στην αύξηση της διαφοράς, έπαιξαν και οι αποβολές με 5ο φάουλ των Λάιονς, Ντέιβις και Σαχπατζίδη.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ο Γκότσερ με 26 πόντους και 5/8 τρίποντα, ενώ βοήθειες πρόσφεραν οι Λάιονς 12(2), Λάνγκφορντ 13(1) και Λόρενς 8(2) και 4 ασίστ.

Ο Ηρακλής είχε καλύτερους παίκτες τους Χάνλαν 26(3) και Χάνγκινς (21(5) και πολύ καλούς τους Ίμπακς και Καββαδά και στήριξε την νίκη του στην μεγάλη επιθετική του συγκομιδή με ποσοστό 50% στα τρίποντα (12/24) και στα 39 ριμπάουντ.

Νευρικό ξεκίνημα στο παιγνίδι και χαμηλό σκορ για τις δύο ομάδες στο πρώτο 3λεπτο (5-5). Με τον Ηρακλή να ταΐζει τον Καββαδά κάτω από το καλάθι, οι γηπεδούχοι θα πάρουν το προβάδισμα (8-5) και στη συνέχεια με βομβαρδισμό 4 συνεχόμενων τριπόντων (Ενεχόνια 2, Χάγκινς, Σαγκς), θα φτάσουν σε διαφορά 9 πόντων (20-11), 4.20΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Στο ίδιο διάστημα το Μεσολόγγι εκτός από την χαλαρή του περιφερειακή άμυνα, αντιμετώπισε δυσκολίες και στην επίθεση, έχοντας 1/5 τρίποντα και όχι καλές επιλογές. Λίγο μετά ο Ηρακλής έφτασε σε διψήφια διαφορά (24-13), το Μεσολόγγι έβγαλε κάποια αντίδραση και μείωσε στους 6 πόντους (24-18) με καλάθι του Σαχπατζίδη, αλλά η λήξη της 1ης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή στο +9 (28-19).

Στην αρχή της 2ης περιόδου δύο γρήγορα τρίποντα του Χάγκινς θα στείλουν την διαφορά στο +12 (34-21). Εκεί θα έρθει η πρώτη ουσιαστική αντίδραση των φιλοξενούμενων, που με τρίποντα των Γκότσερ και Λόρενς θα τρέξουν ένα σερί 10-0 και θα γίνουν απειλητικοί, μειώνοντας σε 34-31, με 5.40΄΄ να απομένουν. Άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, που άρχισαν ξανά να αυξάνουν τη διαφορά και με νέο τρίποντο του Χάγκινς και καλάθι του Ίμπανκς θα φτάσουν με σερί 11-0 στο +14 (45-31), 3.30΄΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια πήρε την σκυτάλη ο Χάνλαν και με 5 δικούς του πόντους θα φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο +17 (50-33), φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό της 2ης περιόδου. Δύο τρίποντα των Γκότσερ και Λάιονς θα μειώσουν κάπως το σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 52-39 για τον Ηρακλή. Ένα πρώτο ημίχρονο που το Μεσολόγγι έδειξε και πάλι αμυντικές αδυναμίες δεχόμενο 52 πόντους, με τον Ηρακλή να έχει 9/14 τρίποντα, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γκότσερ και Λάιονς σημείωσαν 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Ηρακλής έφτασε ξανά στο +17 (59-42), με το Μεσολόγγι να αντιδρά και με σερί 8-0 να μειώνει το σκορ μετά από ώρα σε μονοψήφια διαφορά στο -9 (59-50). Ο Χάνλαν θα κάνει το 61-50, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δύο καλάθια του Λάνγκφορντ και τρίποντο του Γκότσερ, θα κάνουν το σκορ 61-57, με 3.50΄΄ να απομένουν και το ματς να αποκτά μεγάλο ενδιαφέρον. Λίγο αργότερα με τρίποντο του Λάνγκφορντ το Μεσολόγγι θα μειώσει στους 3 πόντους (65-62), 2.20΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια με το σκορ 66-62 ο Σαχπατζίδης θα κερδίσει αντιαθλητικό φάουλ, το οποίο θα περάσει ανεκμετάλλευτο, αφού ο σέντερ των φιλοξενούμενων έχασε και τις δύο βολές και αμέσως μετά ο Χατζηνικόλας χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και έτσι το Μεσολόγγι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να μπει δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης. Πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, ανέβασαν την διαφορά στο +9 (72-63), στη λήξη της 3ης περιόδου.

Στην αρχή της 4ης περιόδου αποβλήθηκαν ο Λάιονς και ο Ντέιβις με 5ο φάουλ και οι γηπεδούχοι με το σκορ 76-67, θα τρέξουν ένα 7-0 με 5 πόντους του Ίμπανκς και θα φτάσουν στο +16 (83-67), με λιγότερα από 6΄ λεπτά να απομένουν. Δύο γρήγορα τρίποντα των Μοτσενίγου και Λόρενς θα κατεβάσουν την διαφορά στους 10 πόντους (83-73), δίνοντας μία τελευταία ελπίδα στην ομάδα τους. Όμως στη συνέχεια θα έλθει η αποβολή του Σαχπατζίδη με 5ο φάουλ, θα ακολουθήσει σειρά τριπόντων από τους Ίμπανκς, Χάνλαν και Χάγκινς, ο Ηρακλής θα φτάσει στο +20 (96-76) και θα καθαρίσει το ματς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στους 100 πόντους (100-78), με καλάθι του Φίλλιου και να παίρνουν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 28-19, 24-20, 20-24, 28-15.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Τσολάκος – Ξενικάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σκουρτόπουλος): Χάγκινς 21(5), Ενεχιόνια 6(2), Σαγκς 5(1), Ίμπακς 19(1), Σχίζας, Καββαδάς 15, Φίλλιος 2, Χάνλαν 26(3), Γκιουζέλης, Χάτσερ 4, Σαρικόπουλος, Γεωργαλάς 2.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 8(2), Λάιονς 12(2), Γκότσερ 26(5), Ντέιβις, Λάνγκφορντ 13(1), Ναούμης, Χατζηνικόλας, Σαχπατζίδης 7, Μοτσενίγος 3(1), Γράβας, Πουαριέ 9(1), Χονδρογιάννης.