Στην Super League με ανατροπή ο Ιωνικός!

Αν και βρέθηκε να χάνει στο 60′ με τον Κοκκίνη από τον Εργοτέλη, ισοφάρισε στο 74′ με τον Μουμίν και στο 81′ με τον Μάναλη ανέτρεψε το σκορ και πήρε την άνοδο για τα σαλόνια της Super League επιστρέφοντας στη ανώτερη κατηγορία μετά το 2007 ως Πρωταθλητής!

Πιο επιθετικός ο Ιωνικός στο ξεκίνημα του αγώνα, προσπαθούσε να βρει ένα γρήγορο γκολ. Ο Εργοτέλης προσπαθούσε να κρατήσει τον Ιωνικό μακριά από την περιοχή του Κατσιμήτρου. Και τα κατάφερε, αφού δεν απειλήθηκε αισθητά στα πρώτα 45 λεπτά σε ένα παιχνίδι κέντρου που πάντως είχε πάθος, είχε ένταση και έδειχνε πόσο ήθελαν τη νίκη οι δύο ομάδες!

Στο β’ μέρος τα είδαμε… όλα. Ο Εργοτέλης ουσιαστικά κόντρα στη ροή του ματς, άνοιξε το σκορ και… έβαλε φωτιά στην άνοδο! Ο Κοκκίνης έκανε στο 60ο λεπτό το 0-1 μετά από ωραία ανάπτυξη. Ο Δημήτρης Σπανός τα έπαιξε όλα για όλα. Φουλ επίθεση από την ομάδα της Νίκαιας. Έβαλε μέσα Κάστρο, Μάναλη και Πλατέλλα. Στο 73′ ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσέλιου και το γήπεδο… έγερνε! Ο Κατσιμήτρος ένα λεπτό μετά έκανε τραγικό λάθος και ο Μουμίν από κοντά έκανε το 1-1! Ενώ στο 81′ Πλατέλλας και Ρόλε συνεργάστηκαν, ο δεύτερος έκανε την σέντρα και ο Μάναλης από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-1! Στα τελευταία λεπτά οι Κρητικοί είχαν… αποδεχθεί την μοίρα τους, χάνοντας το ματς μέσα σε λίγα λεπτά. Έμειναν και από δυνάμεις και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ώστε να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της ανόδου. Το 2-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα

4′ Σουτ του Σινγκ, η μπάλα εκτός εστίας

18′ Εκτέλεση φαουλ του Μπουρσέλη, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου

38′ Εντελώς άστοχη εκτέλεση φαουλ του Ματσούκα από τα αριστερά

43′ Ο Ιωνικός ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπάτζιου πάνω στον Κουϊρουκίδη

50′ Σέντρα του Άπι, ο Τσέλιος δεν μπόρεσε με το κεφάλι στο δεύτερο δοκάρι να την στείλει προς τα δίχτυα

51′ Σουτ του Σινκ, η μπάλα ψηλά, αουτ

60′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ωραία αντεπίθεση και ανάπτυξη του Εργοτέλη, ο Κοκκίνης έγινε τελικός κάτοχος και έκανε από κοντά το 0-1

73′ Κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο για φάουλ στον Ματσούκα. Είναι η δεύτερη και αποβολή για τον μέσο του Εργοτέλη

74′ ΓΚΟΛ για τον Ιωνικό. Εκτέλεση φάουλ του Ρόλε από τα δεξιά, ο Κατσιμήτρος χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια και ο Μουμίν από κοντά έκανε το 1-1

81′ ΓΚΟΛ για τον Ιωνικό. Ο Πλατέλλας έφερε την μπάλα στην περιοχή, εκεί όπου ο Ρόλε έξυπνα την άφησε για τον Μάναλη και αυτός με πλασέ έκανε το 2-1

87′ Εκτέλεση φαουλ του Ποζατζίδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος

90+1′ Μακρινό συρτό σουτ του Μπουτσάκη, μόλις αουτ

90+2′ Δεύτερη κίτρινη και νέα αποβολή για τον Εργοτέλη, στον Πέιο για φαουλ στον Κάστρο

Σκόρερ: 74′ Μουμίν, 81′ Μάναλης – 60′ Κοκκίνης

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Κοτσώνης(23′ Μουστάκης, 68′ Μάναλης), Ομάρ, Γκοτσούλιας, Μουμίν(79′ Νιάσε), Ματσούκας, Σινγκ(68′ Πλατέλλας), Ρόλε, Κουϊρουκίδης(68′ Κάστρο)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κόλα, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σερβιλάκης(65′ Ποζατζίδης), Πέιος, Άπι, Τσέλιος, Μπουρσέλης(84′ Πατρινός), Μανουσάκης(84′ Κουατένγκ), Κόνραντ

Πηγή: liganews.gr