Νίκη για την ΑΕΜ επί του Αστέρα Καληράχης με 1-0

Φωτο Αρχείου

Νίκη με σκορ 1-0 για την ΑΕΜ επί του Κτηνοτροφικού Αστέρα Καληράχης για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής.

Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με του φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλυτέρα στο πρώτο μέρος και να έχουν αξιόλογες στιγμές μπροστά στην εστία του Μανιάτη χωρίς όμως να μπορέσουν να σημειώσουν κάποιο τέρμα με το 0-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μεσολογγίου θα μπει καλυτέρα και θα πιέσει για να ανοίξει το σκορ το οποίο και θα γίνει στο 68΄όταν ο Κοντογιάννης θα εκτέλεση το κόρνερ, ο Λίτσος θα πάρει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή κάνοντας το 1-0.

Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία να σημειώσουν ακόμα ένα τέρμα με κοντινή κεφαλιά του Κοντογιάννη μετά από σέντρα του Καραγιάννη, με το τελικό 1-0 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Φωκά.

Με αυτή τη νικη η ομάδα του Λάκη Παπαχρήστου θα φτάσει τους 11 βαθμούς στο βαθμολογικό πινάκα, και την προσεχή Κυριακή για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθληματος του 5ου ομίλου θα φιλοξενήσει την ομάδα του ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου που μια αγωνιστική πριν το τέλος εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου και θα συμμετάσχει στα μπαράζ για την άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

Οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού:

Λάθος διώξιμο του Μανιάτη, κλέβει τη μπάλα ο Κοτζαντισογλου και κάνει το πλασέ με τον Μανιάτη να αποκρούει.

Καλη εκτέλεση φάουλ Χαραλαμπίδη με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι του Μανιάτη.

Σουτ του Φουρλατάρα με υπερένταση ο Μανιάτης σε κόρνερ.

11΄Εκτελεση φαουλ του Κοντογιάννη άουτ.

13΄Σουτ Λίτσου ψηλά άουτ.

21΄Σουτ του Καραγιάννη με προϋποθέσεις, αποκρούει ο Βίδρας.

23΄Σουτ από καλή θέση του Χαραλαμπίδη λίγο άουτ.

43΄Σουτ του Σαλλα η μπάλα κοντράρει στον Θεοτοκάτο και περνάει λίγα εκατοστά από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ.

44΄Σουτ του Θεοτοκάτου με τη μπάλα να γλύφει το κάθετο δοκάρι του Βίδρα.

53΄Μακρινό σουτ του Κοντογιάννη άουτ.

55΄Φαουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, στην αγκαλιά του Βίδρα.

64΄Σουτ από καλή θέση του Φουρλατάρα με τη μπάλα να παίρνει ύψος και να περνάει άουτ.

68΄ΓΚΟΟΛ, καταχτυπημένο κόρνερ του Κοντογιαννη, ο Λίτσος με κεφάλια από το ύψος της μικρής περιοχής θα ανοίξει το σκορ για την ΑΕ 1-0.

70΄Σέντρα Καραγιάννη κεφαλιά του Κοντογιάννη από κοντινή απόσταση σε κόρνερ ο Βίδρας.

78΄Σουτ του Μπαλίτσα πολύ καλό με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ο ίδιος παίκτης θα γίνει εκ νέου κάτοχος της μπάλας και θα κάνει το σουτ το οποίο όμως δεν θα ανησυχήσει τον Μανιάτη.

89΄Λάθος της άμυνας τον φιλοξενουμένων, με τον Ρήγα να κάνει το σουτ το οποίου όμως θα περάσει άουτ.

92΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγιάννη λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Διαιτητές της αναμέτρησης οι κ.κ Φωκάς, Χλεμπογιάννης και Σταθοπούλου.

ΑΕ Μεσολογγίου: (Λάκης Παπαχρήστος) Μανιάτης, Γκολφίνος, Θεοτοκάτος, Τραγουλιάς, Ντζιμάνης, Σωτηρόπουλος, Λίτσος, Γκόγκα, Κοντογιάννης, Καραγιάννης.

Κτηνοτροφικός Αστερας Καληράχης: (Γιώργος Βλάχος) Βιδρας, Αλεξανδρής, Σαλλα, Κοτζαντισογλου, Χαραλαμπίδης, Τσιαρσιωτης, Φουρλατάρας, Τσακνάκης, Μπαλίτσας, Ρουσης, Αποστόλου.