Πάλεψε αλλά δεν πήρε αυτό που άξιζε ο Χαρίλαος Τρικούπης..

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΓΣ Ελευθερούπολης 94-104 | 87-87 παρ. | 81-81 κ.α

Άδικο αποτέλεσμα για τον Χαρίλαο Τρικούπη, το 94-104 από την Ελευθερούπολη, μετά από δύο παρατάσεις, καθώς η ομάδα του Μεσολογγίου, ήταν μπροστά στο σκορ, σχεδόν σε ολόκληρο το παιγνίδι, αλλά τελικά έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια της, καθώς δύο φορές, στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα και στη λήξη της 1ης παράτασης, έχοντας την τελευταία επίθεση, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ψυχραιμία, να επιτεθούν σωστά και να σκοράρουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, αν και στο 87-87 της 1ης παράτασης, στο τελικό σουτ του Χουχούμη, γίνεται καθαρό φάουλ, με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια (αδιάψευστος μάρτυρας και το βίντεο του αγώνα στο 2:12:00).

Ο Χαριλαος Τρικούπης, είχε σήμερα έναν εκπληκτικό Χουχούμη, που με 41 πόντους, με 6/11 τρίποντα και 8/13 δίποντα και 6 ριμπάουντ, πήρε την ομάδα από το χέρι και την οδηγούσε στη νίκη, επί ενός πολύ ισχυρού αντιπάλου, όμως στο τέλος έμεινε από δυνάμεις, καθώς βρέθηκε στο παρκέ για 45.51΄.

Δυστυχώς, εκτός από τον Κουρουπάκη, που ανήκει στους διακριθέντες, με 17π., οι υπόλοιποι έδειξαν μεν αγωνιστικότητα, αλλά δεν είχαν σημαντική προσφορά στο παιγνίδι. Έτσι, η Ελευθερούπολη, πιο μεστή και πιο έμπειρη σαν ομάδα, κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, να ισοφαρίσει και στο τέλος να κλέψει το παιγνίδι, έχοντας μία εξάδα παικτών με αρκετά καλή απόδοση.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ο Χάντσον (27π.), που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκπληκτικός και σκόραρε κατά βούληση. Τον ακολούθησαν σε απόδοση οι πρώην παίκτες του Τρικούπη, Γράβας, Σοκκ, Ναούμης, Σκουλίδας, που πλήγωσαν την παλιά τους ομάδα, επιτυγχάνοντας συνολικά 58 πόντους, με 9 τρίποντα. Αρκετά καλός και ο Τουτζιαράκης, από τους φιλοξενούμενους, που κέρδισαν καθαρά τη μάχη των ριμπάουντ (38-55), ενώ είχαν και περισσότερες ασίστ (15-24).

Πιο δυνατά μπήκε ο Τρικούπης στο ματς και με δύο τρίποντα των Δημητρακόπουλου και Χουχούμη, έκανε γρήγορα το 6-0, δείχνοντας τις διαθέσεις του. Η Ελευθερούπολη μείωσε σε 6-4, αλλά ο Τρικούπης με σερί 7-0, έφτασε στο 13-4 με κάρφωμα του Μολφέτα, 5.30΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Λίγο αργότερα ο Ερμείδης έκανε το σκορ 15-8, αλλά στη συνέχεια είχαμε την αντίδραση των φιλοξενούμενων, που κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (20-19), με την 1η περίοδο να λήγει με σκορ 24-21 για τον Τρικούπη.

Δυναμικά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στη 2η περίοδο και είχαν τον έλεγχο του παιγνιδιού, ως τη λήξη του ημιχρόνου. Με πολύ καλές άμυνες, θα φτάσουν για πρώτη φορά με καλάθι του Κουρουπάκη, σε διψήφια διαφορά (32-22). Το +10 θα επαναληφθεί κι άλλες φορές (39-29, 42-32), με τον Τρικούπη να φτάνει μέχρι και το +12 (42-30, 46-34), με τον Χάντσον να μειώνει το σκορ σε 46-37, με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το ματς έγινε ντέρμπυ. Στα πρώτα λεπτά, ο Ερμείδης με σουτ τριών πόντων, έκανε το 52-41, όμως ακολούθησε ένα σερί 10-0 για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν τη διαφορά στον πόντο (52-51) και μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης. Από εκεί και μετά, ο Τρικούπης προηγήθηκε 55-51, ισοφαρίστηκε δύο φορές (56-56 και 60-60) και ο Χουχούμης με τρίποντο, έγραψε το 63-60, σκορ με το οποίο έληξε η 3η περίοδος.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Ερμείδης με τρίποντο, έδωσε στον Τρικούπη αέρα 8 πόντων (68-60), όμως στη συνέχεια το ματς έγινε θρίλερ. Η Ελευθερούπολη αρχικά μείωσε στον πόντο (68-67) και στη συνέχεια ισοφάρισε δύο φορές (70-70 και 72-72). Κατόπιν, με τον σκορ στο 75-72 για τους γηπεδούχους, στο τελευταίο 3λεπτο άρχισε διαγωνισμός τριπόντων. Ο Μολφέτας έκανε το 78-72, ο Σοκκ το 78-75, ο Χουχούμης το 81-75, ο Σκουλίδας το 81-78 και ο Σκουλίδας ξανά, το 81-81, με 47΄ να απομένουν. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Χάντσον αστόχησε σε δίποντο και ο Ερμείδης έχασε την μπάλα στα 2΄, από κλέψιμο του Γράβα κι έτσι δεν πρόλαβε να σουτάρει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, ο Τρικούπης πήρε το προβάδισμα με 86-81, με τρίποντο του Χουχούμη, όμως η Ελευθερούπολη μείωσε σε 86-85 με βολή του Σοκκ, ο Χουχούμης με ½ βολές έκανε το 87-85 στα 13΄΄ πριν τη λήξη και ο Ρόμπινσον ισοφάρισε ξανά το σκορ (87-87), με 8΄ να απομένουν.

Στην τελευταία επίθεση της παράτασης, ο Χουχούμης κάτω από πίεση θα πάρει το σουτ τριών πόντων και θα αστοχήσει, με τον Γράβα όμως να βρίσκει τα χέρια του Χουχούμη μετά το σουτ, μπαίνοντας στην κατακόρυφο του παίκτη, με τους διαιτητές να μην βλέπουν την παράβαση.

Το παιγνίδι οδηγήθηκε λοιπόν και σε δεύτερη παράταση όπου μοιραία οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και η Ελευθερούπολη με σερί 10-1, έφτασε το σκορ στο 88-97, με 1΄25΄ να απομένουν καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς, που έληξε τελικά με σκορ 94-104 για τους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 24-21, 22-16, 17-23, 18-21, 6-6, 7-17.

Διαιτητές: Ζιώγας – Στρέμπας – Γεράνιος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς 1, Ερμείδης 8(2), Χουχούμης 41 (6), Νάνος, Δημητρακόπουλος 5(1), Αλλάντε 8(1), Μολφέτας 5(1), Καραγεωργίου 6, Τόλα 3, Κουρουπάκης 17.

Γ.Σ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Χάντσον 27(2), Φιλοξενίδης, Σοκκ 18(3), Γράβας 16, Τσουμάνης, Ναούμης 11(3), Σκουλίδας 13(3), Ξύδης, Γκατζιούρας, Γεωργίου, Ρόμπινσον 6, Τουτζιαράκης 13.