Επική ανατροπή και νίκη «οξυγόνο» για τη Λάρισα επί του Προμηθέα

Δεκαέξι αγωνιστικά λεπτά είναι μία «αιωνιότητα» στο σύγχρονο μπάσκετ όμως το -17 στο οποίο βρέθηκε η Λάρισα Bread Factory απέναντι στον Προμηθέα, την έβαζε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Δεν εγκατέλειψε όμως την προσπάθεια, έβαλε πίεση στον αντίπαλο της από τα τέλη της τρίτης περιόδου, προσπέρασε στα 1:53 από το τέλος και έφτασε σε μία μεγάλη και πολύτιμη νίκη με 85-81. Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου όταν έδειξε να βάζει στέρεες βάσεις νίκης αφού προηγήθηκε με 17. Η Λάρισα Bread Factory δεν πέταξε «λευκή πετσέτα», κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, να προηγηθεί και τελικά να πάρει την τρίτη νίκη της σε 10 αγώνες.

Οι νικητές που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Τζέρι Σμιθ που ηγήθηκε της αντεπίθεσης τους ενώ ήταν σε «ρηχά νερά» στις τρεις πρώτες περιόδους, πήραν 22 πόντους από τα 13 επιθετικά τους ριμπάουντ ενώ εκτέλεσαν πολύ καλά από το τρίποντο με 11/24 (45,83%). Οι ηττημένοι από την πλευρά τους, χαλάρωσαν μετά τη μεγάλη διαφορά που απέκτησαν και το πλήρωσαν, αφού δεν είχαν καλές επιλογές, ειδικά στα τελευταία λεπτά όταν και κρίθηκε ο αγώνας.

Η Λάρισα Bread Factory μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και στο πεντάλεπτο προηγήθηκε με 12-4 όμως ο Προμηθέας πλησίασε και προσπέρασε γρήγορα με πρωταγωνιστή τον Ίαν Μίλερ που είχε οχτώ πόντους στο σερί 13-2 με το οποίο έγινε το 14-17. Η ομάδα της Πάτρας κράτησε αυτό το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (19-22).

Στη δεύτερη περίοδο έγινε παράγοντας του αγώνα ο Ντάνι Αγκμπελέζε που φτάνοντας του οχτώ, διατήρησε τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (27-33 στο 15'). Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9 (35-44) στο τέλος του ημιχρόνου, έχοντας παιχνίδι τόσο από κοντά όσο και μακριά από το καλάθι ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν ανάλογη ισορροπία, αφού το ποσοστό τους στα δίποντα ήταν κοντά σε εκείνο που είχαν στα τρίποντα (42,1% και 41,6% αντίστοιχα).

Η κυριαρχία του Προμηθέα έγινε ακόμη πιο σαφής στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μέσα από την άμυνα της συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ξέφυγε με 17 στο 24' (38-55). Η Λάρισα Bread Factory όμως μετά από ένα μεγάλο διάστημα χωρίς καλή εικόνα με ένα σερί 7-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου, μπορούσε να ελπίζει (54-62).

Οι γηπεδούχοι έγιναν περισσότερο απειλητικοί επτά λεπτά πριν το τέλος, αφού μάζεψαν τη διαφορά από τους 17 στους τρεις (64-67). Το «καμπανάκι» χτύπησε εγκαίρως για τον Προμηθέα που με σερί 9-3 πήρε «ανάσα» (67-76 στο 35'). Ο Κώστας Παπαδάκης που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο, έδινε λύσεις στη Λάρισα Bread Factory που με ένα «μεγάλο» τρίποντο του Τζέρι Σμιθ κατάφερε να προσπεράσει στα 1:53 από το τέλος (78-77) και με δύο βολές του Αμερικανού να βρεθεί στο +3 (80-77) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Το παιχνίδι πήγε στη «ρώσικη ρουλέτα» των βολών. Ο Τζέριαν Γκραντ με 2/2 έκανε το 80-79 στα 29'' και ο Τζέρι Σμιθ απάντησε με τον ίδιο τρόπο στα 20'' (82-79). Ο Αθηναίου ήταν επίσης εύστοχος στα 14'' (82-81) όμως ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ του Τζεράιαν Γκραντ στον Ουέμπ που έβαλε μία βολή (83-81) και οι γηπεδούχοι είχαν ξανά την μπάλα. Ο Προμηθέας προσπάθησε για το κλέψιμο αλλά αφού δεν το κατάφερε, έκανε φάουλ στα 7,8'' και ο Κεν Μπράουν με 2/2 βολές έκανε το 85-81 για να «κλειδώσει» τη νίκη για τη Λάρισα Bread Factory.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-44, 54-62, 85-81.

Πηγή: esake.gr

Ο βαθμολογικός πίνακας μετά την σημερινή νίκη της Λάρισας..