Νίκη και πρόκριση στο κύπελλο για τον Χαρίλαο Τρικούπη στο Αγρίνιο (pics)

Νίκη και πρόκριση για την ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη στα πλαίσια της 1η αγωνιστικής της Α΄φάσης του κυπέλλου Ελλάδας, με την ομάδα του Μεσολογγίου να παίρνει την νίκη με σκορ 58-86 στο Αγρίνιο επί του τοπικού ΑΟ Αγρινίου.

Για την 2η αγωνιστική του θεσμού η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου θα ταξιδέψει την προσεχή Τετάρτη 8/9 στην Αμαλιάδα οπού θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Κόροϊβου η οποία επιβλήθηκε του Οίακα Ναυπλίου με σκορ 55-102.

Εύκολη και αναμενόμενη πρόκριση του Χ. Τρικούπη στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, καθώς επιβλήθηκε στην έδρα του ΑΟ Αγρινίου με 86-58.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν δεδομένη και φανερή από την αρχή, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντισταθούν για ένα ημίχρονο, κυρίως χάρη στην μεγάλη τους ευστοχία στα τρίποντα (7 στο πρώτο ημίχρονο), που τους κράτησαν κοντά στο σκορ.

Το πρώτο 5λεπτο έκλεισε 10-13 για τον Τρικούπη, αλλά ένα 8-0 των γηπεδούχων τους έδωσε το προβάδισμα στο σκορ με 18-13. Η ομάδα του Μεσολογγίου αντέδρασε κλείνοντας την Α΄ περίοδο 21-23 υπέρ της.

Στη συνέχεια έκανε πιο πιεστική την άμυνά της, παίρνοντας διαφορά 9 πόντων στην αρχή (22-31) και 10 πόντων ένα λεπτό πριν το ημίχρονο (30-40). Όμως δύο απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων στα τελευταία δευτερόλεπτα, έστειλαν τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου στο -4 (36-40), δίνοντας ενδιαφέρον στο παιγνίδι.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση, καθώς μετά το πρώτο 5λεπτο, που έκλεισε με σκορ 40-48, κυριάρχησαν πλήρως. Με δύο ωραίες ενέργειες του Στάθη, που χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους, η διαφορά έγινε διψήφια (41-52) και στη συνέχεια με αιχμή τον Αλίχοντζις έφτασε στη λήξη της περιόδου στο +19 (45-64).

Με το παιγνίδι να έχει πια κριθεί, η 4η περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο ξεκίνημά της τα χειροκροτήματα της εξέδρας απέσπασε ο νεαρός Καζάνας, που μπαίνοντας στο παρκέ έδωσε 3 ασίστ και σημείωσε και δύο ωραία τρίποντα, με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +24 (48-72).

Το τελικό 58-86 ήρθε λοιπόν φυσιολογικά, με τον Τρικούπη να μπαίνει με το δεξί στη διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδος, κάνοντας μία καλή εμφάνιση.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου - Κανελλόπουλος - Μακρόπουλος

Δεκάλεπτα: 21-23, 36-40, 45-64, 58-86

ΑΟ Αγρινίου (Διαμαντάκος): Κεραμάρης, Κυρίλης 3, Βακουφτσής 3 (1), Παπαθανασόπουλος 6 (1), Φάρξι 16 (3), Τσούκας 5 (1), Κόκκιος 5 (1), Μπάλος 17, Νικολαΐδης 3 (1).

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Χείλαρης 3 (1), Βλάσιος 2, Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 4, Καζάνας 6 (2), Ματαλιωτάκης 11, Στάθης 5, Λιάπης 15 (1), Λεγκίκας 5 (1), Τσαπατώρης, Αλίχοτζιτς 16, Βασιλόπουλος 15 (3).

Επιμελεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας