Νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του ‘’σκληροτράχηλου’’ ΑΟ Αγρινίου

ΑΟ Αγρινίου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 74 – 84

Καρδιοχτύπησε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαριλαος Τρικούπης, πριν φτάσει στη νίκη με σκορ 84-74 μέσα στο Αγρίνιο, μια νίκη που επισφραγίστηκε κυρίως από τα 14 τρίποντα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Τρικούπης έφτασε στην αρχή της 2ης περιόδου σε διαφορά 17 πόντων (14-31), όμως οι παίκτες του ΑΟ Αγρινίου με αγωνιστικότητα και πίεση, οδήγησαν τους παίκτες του Τρικούπη σε λάθη και κακές επιλογές και η διαφορά ροκανίστηκε, φτάνοντας στο -4 (53-57), στα μέσα της 3ης περιόδου.

Ο αγώνας πήρε χαρακτήρα ντέρμπυ με τον ΑΟ Αγρινίου να είναι απειλητικός, φτάνοντας 6΄ περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα σε απόσταση ενός σουτ (67-70), αλλά ήρθαν δύο τρίποντα των Λεγκίκα και Βασιλόπουλου, να δώσουν ανάσα 9 πόντων (67-76) στον Τρικούπη, διαφορά που οι φιλοξενούμενοι κράτησαν σχεδόν άνετα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο τελικό 74-84 και στην πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Από τους νικητές καλύτεροι ήταν οι Βασιλόπουλος (17π. με 5/14τρ. – 7 ασίστ), Παπαδιονυσίου (9π.- 5 ασίστ- 4 ριμπ.- 3 κλεψ.), ενώ βοήθησαν επιθετικά με τα τρίποντά τους οι Λεγκίκας (4/7τρ.) και Χείλαρης (3/4τρ.) και ο Αλίχοτζιτς (11π.-7 ριμπ.).

Κορυφαίος του ΑΟ Αγρινίου ο Φάρσκι (22π.) και καλοί οι Μπάλος, Γκάτζιος και Μήτσου.

Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα, ο Τρικούπης πήρε γρήγορα το προβάδισμα (5-6), με δύο τρίποντα των Βασιλόπουλου και Λεγκίκα και συνεχίζοντας να πυροβολεί από τα 6.75, έφτασε στο 5λεπτο σε διψήφια διαφορά (7-17), με άλλα δύο τρίποντα των Βασιλόπουλου και Αγγέλου. Λίγο αργότερα ο Χείλαρης σημείωσε το 5ο τρίποντο της ομάδος του, κάνοντας το σκορ 11-20 και οι φιλοξενούμενοι έχοντας στη συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα, κατάφεραν να φτάσουν στη λήξη της 1ης περιόδου σε νταμπλ σκορ (14-28).

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Χείλαρης με τρίποντο έδωσε το μέγιστο προβάδισμα στον Τρικούπη (14-31), αλλά στη συνέχεια ο ΑΟ Αγρινίου σκόραρε 5 συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε μέχρι τους 6 πόντους (33-39), με 5.50΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης αντέδρασε και με δύο έμμεσα τρίποντα των Δημητρακόπουλου και Αλίχοτζιτς έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά στο +12 (33-45), που την διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-51). Ένα πρώτο ημίχρονο που χαρακτηρίστηκε από τα αρκετά τρίποντα που σημείωσαν οι δύο ομάδες (8/17 ο Τρικούπης και 6/8 ο ΑΟ Αγρινίου) και τις 14 ασίστ των φιλοξενούμενων.

Στην αρχή της 3ης περιόδου, ο Τρικούπης με δύο ακόμη τρίποντα (Βασιλόπουλος, Λεγκίκας) κράτησε τη διαφορά των 12 πόντων (45-57, λίγο πριν το 3λεπτο), όμως στη συνέχεια από την πίεση των παικτών του ΑΟ Αγρινίου, οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και χωρίς καθαρό μυαλό στην επίθεση, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν ένα σερί 8-0 και να μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους (53-57), με 5.24΄ να απομένουν, μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε τον Τρικούπη στο +6 (62-68) και στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο ΑΟ Αγρινίου με 5 συνεχόμενες εύστοχες βολές θα φτάσει σε απόσταση ενός τριπόντου (67-70), με 6΄ λεπτά να απομένουν. Ένα 4λεπτο στο οποίο ο Τρικούπης πέτυχε μόλις ένα καλάθι με τον Βασιλόπουλο. Κι εκεί που το παιγνίδι έδειχνε να γίνεται ντέρμπυ, δύο απανωτά τρίποντα των Λεγκίκα και Βασιλόπουλου έδωσαν στον Τρικούπη αέρα 9 πόντων (67-76), ο Φάρσκι με 3/5 βολές μείωσε σε 70-76, με 2.50΄ να απομένουν και άλλα δύο τρίποντα από τους Λεγκίκα και Αγγέλου έστειλαν και πάλι τη διαφορά στους 12π. (70-82), 1.05΄΄ πριν τη λήξη, εξασφαλίζοντας έτσι την νίκη για την ομάδα τους, που ήρθε δίκαια με το τελικό 74-84.

Δεκάλεπτα: 14-28, 25-23, 23-17, 12-16.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Γερανιός, Μαρινάκης.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος): Βακουφτσής 7(1), Παπαθανασόπουλος, Κεραμάρης 2, Φάρσκι 21(2), Τσούκας 5(1), Μήτσου 8(2), Κυριλής, Κόκκιος, Κουρουπάκης, Μπάλος 11, Νικολαΐδης 7, Γκάτζιος 13.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 3, Καζανάς, Βασιλόπουλος 17(5), Τσαπατώρης, Παπαδιονυσίου 9, Λιάπης 4, Αγγέλου 9(2), Χείλαρης 11(3), Στάθης 8, Λεγκίκας 12(4), Αλίχοτζιτς 11.