Ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη από την Καρδίτσα με 51-77

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΣ Καρδίτσας 51 - 77

Απογοητευτικός ο Χαρίλαος Τρικούπης στο δεύτερο ημίχρονο, υπέκυψε εύκολα στην ανώτερη Καρδίτσα με σκορ 51-77, διαφορά που πήρε αυτές τις διαστάσεις κυρίως στην τελευταία περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι χωρίς αυτοπεποίθηση και ψυχολογία, είχαν παρατήσει το παιχνίδι.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε πραγματική μάχη (27-30), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Τρικούπη φάνηκαν να ξεμένουν από δυνάμεις. Οι πρωτοπόροι και αήττητοι έκαναν το 9-0 και συνεχίζουν ακάθεκτοι προς την Α1, κάνοντας μία αρκετά καλή εμφάνιση, παρά την απουσία των Κακλαμάνου και Μπουρούση.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πολύ στην περιφέρεια, πήραν τα ριμπάουντ (26-35) και έχοντας κορυφαίους τους Ντράσκοβιτς και Βεργίνη, έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλά προβλήματα σήμερα, καθώς η αποχώρηση του Βασιλόπουλου στέρησε από την ομάδα το εύκολο τρίποντο. Υπήρξαν αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα το πολύ κακό 3/22 τρίποντα και οι 51 συνολικά πόντοι στο παιχνίδι (αρνητικό ρεκόρ).

Οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Χείλαρης, Παπαδιονυσίου και Αλίχοτζιτς. Οι παίκτες της περιφέρειας ήταν πολύ άστοχοι, ο Λεγκίκας είχε κάποιο μικρό πρόβλημα τραυματισμού και αγωνίστηκε ελάχιστα, ενώ δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής οι μεταγραφές Σαχπατζίδης και Σοκ.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με την Καρδίτσα να προηγείται 2-6, αλλά ο Παπαδιονυσίου με 7 συνεχόμενους πόντους έδωσε στον Τρικούπη το προβάδισμα (9-8). Λίγο μετά το πρώτο 5λεπτο ο Αλίχοτζιτς έκανε το 12-10, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 και προηγήθηκαν 12-17, με 2΄50΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης αντέδρασε και πάλι και με 5 πόντους του Χείλαρη πήρε ξανά το προβάδισμα (19-17), με το τέλος της 1ης περιόδου να βρίσκει μπροστά την Καρδίτσα με σκορ 19-20.

Μάχη έγινε και στη 2η περίοδο, με πολύ δυνατές άμυνες και αρκετά χαμηλό σκορ (8-10). Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα μεταξύ 3 και 5 πόντων, χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 27-30 και το μέλλον του αγώνα να είναι ακόμη αβέβαιο.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Καρδίτσα με ένα γρήγορο 7-0 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (27-37), με τον Τρικούπη να μένει για πάνω από 3΄ λεπτά χωρίς πόντο. Στη συνέχεια η αγωνιστικότητα και οι 7 πόντοι του Χείλαρη κράτησαν κάπως την διαφορά (32-37 και 36-44), αλλά η αστοχία των παικτών του Τρικούπη στην επίθεση και οι κακές επιστροφές στην άμυνα, επέτρεψαν στην Καρδίτσα να πετύχει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο και φτάσει στη λήξη της 3ης περιόδου στο +12 (40-52).

Νέο επιθετικό μπλάκ – άουτ των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και η Καρδίτσα με σερί 10-3 και τρίποντο του Βεργίνη έστειλε την υπέρ της διαφορά στο +19 (43-62), με 8΄ λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα, που είχε πλέον κριθεί. Το ματς είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Τρικούπης μείωσε προσωρινά σε 49-62, αλλά στη συνέχεια όλα έγιναν πολύ εύκολα για τους πρωτοπόρους, που με σερί 15-2 στο τελευταίο 5λεπτο, έφτασαν άνετα και απόλυτα δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 51-77.

Δεκάλεπτα: 19-20, 8-10, 13-22, 11-25.

Διαιτητές: Καλδίρης - Κωνσταντινόπουλος - Μηλαπίδης.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Βλάσιος, Καζανάς, Δημητρακόπουλος 2, Τσαπατώρης, Στράτος, Αγγέλου, Λιάπης 4, Στάθης 4(1), Παπαδιονυσίου 11(1), Χείλαρης 16(1), Λεγκίκας, Αλίχοτζιτς 14.

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λιόγας): Γράβας 9(1), Τσιλούλης 7(1), Καρράς 5, Σπυριδονίδης 11(1), Χάλαρης 3, Τσούκας 4, Αλεξιάδης, Βεργίνης 17(3), Πεφάνης, Ντράσκοβιτς 14.