Εύκολο απόγευμα για τον Χαρίλαο Τρικούπη στη Δάφνη

ΓΣ Δάφνη Δαφνιού – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 71 - 89

Εύκολα πήρε τη νίκη ο Χαρίλαος Τρικούπης στην έδρα της εκ των ουραγών Δάφνης, με σκορ 71-89, όπως άλλωστε αναμενόταν.

Οι γηπεδούχοι μόνο στο πρώτο 5λεπτο ήταν ανταγωνιστικοί (11-10) και στη συνέχεια η ομάδα του Μεσολογγίου έφτασε σε διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο (13-25), (21-32), (33-45) και στην 3η περίοδο με πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά (10-21 το σκορ), εξασφάλισε τη νίκη φτάνοντας στο +19 (47-66).

Στη συνέχεια η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους (60-85) και με αρκετές αλλαγές προς το τέλος μειώθηκε τελικά στους 18π. (71-89).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ριμπάουντ (31-40), τελείωσαν 11 αιφνιδιασμούς και είχαν 23 ασίστ.

Κορυφαίος ο Χείλαρης (20π.- 8ριμπ.) και πολύ καλοί οι Αλίχοτζιτς (14π.-10ριμπ.), Αγγέλου (15π.-6 ασίστ), Λεγκίκας (13π.- 5ριμπ.), Παπαδιονυσίου (7π.- 7ριμπ.- 7 ασίστ). Στους διακριθέντες και οι Λιάπης, Δημητρακόπουλος.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τους γηπεδούχους να προηγούνται οριακά στο πρώτο 5λεπτο (11-10). Στη συνέχεια ο Τρικούπης πήρε τα ηνία του αγώνα και με σερί 10-0 βρέθηκε γρήγορα στο +9 (11-20), με 2.40΄΄ να απομένουν και στη λήξη της 1ης περιόδου στο +11 (16-27), με πρωταγωνιστές τους Λιάπη (9π.), Αλίχοτζιτς (8π.) και Χείλαρη (8π.).

Η Δάφνη ισορρόπησε το παιχνίδι στην 2η περίοδο και αρχικά μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (29-34) στο 5λεπτο. Όμως οι παίκτες του Τρικούπη αντέδρασαν και με τρίποντο του Αγγέλου έφτασαν ξανά σε διψήφια διαφορά (31-42) μπαίνοντας στο τελευταίο 3λεπτο της περιόδου και με καλάθι του Αλίχοτζιτς προηγήθηκαν με 33-45, με ένα λεπτό να απομένει. Όμως η Δάφνη πέτυχε δύο ακόμη καλάθια και μείωσε στη λήξη του ημιχρόνου στους 8π. (37-45), κρατώντας κάποιες ελπίδες για τη διεκδίκηση της νίκης.

Στην 3η περίοδο κρίθηκε οριστικά η υπόθεση νίκη, καθώς οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή αμυντική προσήλωση, άφησαν για επτά ολόκληρα λεπτά άποντους τους γηπεδούχους και με σερί 9-0 έφτασαν την υπέρ τους διαφορά στο +17 (37-54). Όλα έγιναν πιο απλά, η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 12 πόντους (44-56) και η 3η περίοδος έκλεισε στο +19 (47-66) για τον Τρικούπη.

Διαδικαστική η συνέχεια του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους με πρωταγωνιστή τον Χείλαρη να εκτοξεύουν την διαφορά στο +25 (57-82, 60-85), αρκετοί παίκτες του πάγκου να παίρνουν χρόνο συμμετοχής και το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 71-89 για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-27, 21-18, 10-21, 24-23.

Διαιτητές: Κοντίλης – Καρακάσης – Ελ Άνυ.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Γιαννακόπουλος): Τσορμπατζόγλου 17(2), Οουντίντζο-Βλαδίτσης 13, Μπήλιος 14(4), Μπούτσικος, Κυριμής, Ρερρές, Καλομοίρης 4, Εξηνταβελώνης 4, Κολτσίδας 6(2), Σταϊκόπουλος 3, Μούσα 10.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζανάς 2, Παγούρας, Τσαπατώρης, Στράτος, Δημητρακόπουλος 7, Αγγέλου 15(4), Λιάπης 11(1), Παπαδιονυσίου 7(1), Χείλαρης 20(2), Λεγκίκας 13(2), Αλίχοτζιτς 14.