Εύκολο πέρασμα από το Ναύπλιο για τον αποδεκατισμένο Χ.Τρικούπη!

Οίαξ Ναύπλιου – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 79 – 101

Εύκολα πέρασε τελικά ο αποδεκατισμένος Τρικούπης από το Ναύπλιο, με σκορ 79-101.

Η ομάδα του Μεσολογγίου αγωνίστηκε με πάρα πολλές απουσίες βασικών παικτών (Αγγέλου, Σοκ, Λιάπης, Αλίχοτζιτς, Σαχπατζίδης), αλλά κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να απλοποιήσει τα πράγματα και να επιβληθεί με άνεση του νεανικού Οίακα.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Κβόροβιτς (27π.), με μαχητικότητα (34-28 τα ριμπάουντ) και κάποια σχετική ευστοχία, ήταν απειλητικοί για 23΄ περίπου λεπτά, μειώνοντας στον πόντο (50-51). Στη συνέχεια όμως ένα μεγάλο σερί 18-0 των φιλοξενούμενων άνοιξε τη διαφορά στο +19 υπέρ τους (50-69) και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το ματς, με τον Τρικούπη να φτάνει στην τελευταία περίοδο μέχρι και το +28 (70-98) και τελικά στην κατοστάρα (79-101). Κορυφαίος σήμερα ο Παπαδιονυσίου (31π.- 6 ασίστ) και ακολούθησαν οι Χείλαρης (26π.), Δημητρακόπουλος (15π.- 10 ριμπ.) και Λεγκίκας (19π.).

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 5λεπτο (11-11). Λίγο αργότερα το Ναύπλιο θα προηγηθεί με 16-15, αλλά οι Παπαδιονυσίου και Χείλαρης θα δώσουν προβάδισμα 4 πόντων στον Τρικούπη στην 1η περίοδο (18-22).

Δυναμικά θα μπουν οι παίκτες του Τρικούπη στην αρχή της 2ης περιόδου και με σερί 8-0, θα ξεφύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (18-30). Κάποια λάθη όμως στη συνέχεια, αστάθεια στην απόδοση και χαμένα ριμπάουντ, θα επιτρέψουν στον Οίακα να μειώσει τη διαφορά στους 3 πόντους (30-33) στο 5λεπτο και λίγο αργότερα μόλις στους δύο (35-37). Ο Τρικούπης θα αντιδράσει κάπως στη συνέχεια και θα σταθεροποιήσει τη διαφορά στους 7 πόντους (37-44, 41-48), διαφορά που θα διατηρηθεί ως την λήξη του ημιχρόνου (43-50).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου οι γηπεδούχοι θα αιφνιδιάσουν και θα φτάσουν γρήγορα σε απόσταση αναπνοής (50-51). Άμεση ήταν όμως η αντίδραση των παικτών του Τρικούπη, που για ένα περίπου 5λεπτο δεν θα δεχτούν ούτε πόντο και με σερί 18-0, θα προηγηθούν με 50-69, με 2.45΄΄ να απομένουν, βάζοντας τις βάσεις για την νίκη, με την περίοδο να κλείνει στο +20 (58-78).

Διαδικαστική η τελευταία περίοδος, με αρκετούς παίκτες των πάγκων των δύο ομάδων να παίρνουν λεπτά συμμετοχής. Στο πρώτο 5λεπτο η διαφορά σκαρφάλωσε στο +25 (67-92) και στη συνέχεια με δυο τρίποντα των Παγούρα, και Στράτου (έχουν προωθηθεί στην πρώτη ομάδα από της Ακαδημίες του συλλόγου) και ένα του Δημητρακόπουλου, διαμορφώθηκε το τελικό 101-79 για τον Τρικούπη.

Δεκάλεπτα: 18-22, 25-28, 15-28, 21-23.

Διαιτητές: Ραχιώτης, Χριστοδουλάκης, Τεφτίκης.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ (Κουλουριώτης): Μιχόπουλος 5(1), Τσάκος 3(1), Σκλήκας 6(2), Τουρλής, Μαργέλης 5, Χάιδας 3(1), Κβόροβιτς 27, Τσανίδης 2, Μερμίγκης 17(1), Λιάκος 2, Χάχαλος 6, Νικολακόπουλος 3.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Βλάσιος, Καζανάς 4, Παγούρας 3(1), Στράτος 3(1), Τσαπατώρης, Δημητρακόπουλος 15(1), Παπαδιονυσίου 31(2), Χείλαρης 26(2), Λεγκίκας 19(2), Σαχπατζίδης.