''Απόδραση'' από την Καβάλα, με buzzer beater του Λιάπη για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

ΕΚ Καβαλας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 74 – 77

Εκπληκτική νίκη θρίλερ του Τρικούπη μέσα στην Καβάλα με σκορ 77-74, με την ομάδα του Μεσολογγίου να δραπετεύει με το διπλό, με τρίποντο του Λιάπη 2΄΄ πριν την εκπνοή του αγώνα.

Ο Τρικούπης μπήκε νωθρά στο παιγνίδι και επέτρεψε στην Καβάλα να έχει τα ηνία του παιγνιδιού, ξεφεύγοντας μέχρι και με 15 πόντους (29-14 και 35-20) στη 2η περίοδο.

Στη συνέχεια ισορρόπησε το παιγνίδι, μείωσε στο ημίχρονο στους 6π. (37-31) και στο δεύτερο ημίχρονο έφερε το παιγνίδι στα μέτρα του και διεκδίκησε τη νίκη στα ίσα.

Στο τέλος της 3ης περιόδου πλησίασε στον πόντο (50-49), στην αρχή της 4ης η Καβάλα αντέδρασε και ξέφυγε με 9π. (63-54) και στη συνέχεια ο Τρικούπης έφτασε στην ισοφάριση (68-68), με το παιγνίδι να έχει δραματική εξέλιξη και τους φιλοξενούμενους να φθάνουν τελικά στην πολύτιμη νίκη.

Ο Τρικούπης στηρίχτηκε κυρίως στους ψηλούς του, με τον Σαχπατζίδη να έχει 15π. και 10 ριμπάουντ και τον Αλίχοτζιτς 18π. και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Παπαδιονυσίου με 19π., 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλός και ο Σοκ, που αναγκαστικά απόντος του Αγγέλου αγωνίστηκε σχεδόν 40΄ λεπτά και καθοριστικός ο Λιάπης που έβαλε το πιο κρίσιμο σουτ του αγώνα, καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή είχε 0/5 τρίποντα.

Το φιλμ του αγώνα.

Κακός ο Τρικούπης στην 1η περίοδο, πολύ άστοχος και με αρκετά λάθη. Στο ξεκίνημα ο Παπαδιονυσίου θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (2-4), αλλά θα ακολουθήσει ένα μεγάλο σερί 13-0 από την Καβάλα, που θα χτίσει γρήγορα διψήφια διαφορά (15-4) για τους γηπεδούχους. Ούτε στη συνέχεια κατάφεραν να βρουν ρυθμό οι παίκτες του Τρικούπη, με την Καβάλα να ανεβάζει τη διαφορά στο +13 (21-8), στη λήξη της περιόδου. Ένα απογοητευτικό διάστημα για τον Τρικούπη, με 0/7 τρίποντα και 5 λάθη.

Στη 2η περίοδο διορθώθηκε κάπως η κατάσταση, αλλά μετά το 6λεπτο και σ΄ αυτό βοήθησε αρκετά η παρουσία του Σαχπατζίδη. Αρχικά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το παιγνίδι και να φθάνουν στο 3λεπτο στην μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά, στο +15 (29-14), διαφορά που επαναλήφθηκε λίγο αργότερα, με το σκορ να γίνεται 35-20, 3.35΄ πριν το τέλος. Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά, καθώς με σερί 11-2, μείωσε στη λήξη του ημιχρόνου στους 6π. (37-31) και μπήκε στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη είχαμε ντέρμπυ. Ο Τρικούπης με τρίποντο του Παπαδιονυσίου και καλάθι του Αλίχοτζιτς, έφτασε μετά από ώρα σε απόσταση ενός τριπόντου (41-38), με 5.36΄΄ να απομένουν. Πολύ κοντά στο σκορ μέχρι τη λήξη της 3ης περιόδου οι δύο ομάδες, με την Καβάλα να προηγείται με 6π. (48-42) και τον Τρικούπη να επιστρέφει σε απόσταση βολής (53-51).

Στην 4η περίοδο η Καβάλα θα προσπαθήσει να χτίσει μια μικρή διαφορά, φτάνοντας στο +8 (59-51) και στο +9 (63-54), με 7.24΄΄ να απομένουν. Στο σημείο αυτό ξύπνησε επιθετικά ο Σοκ και σημείωσε 7 συνεχόμενους πόντους, κάνοντας με τρίποντο το 65-60. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι ψηλοί, έλεγξαν τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση και μπαίνοντας στο τελευταίο 4λεπτο του αγώνα, ο Παπαδιονυσίου με έξυπνο κλέψιμο κάτω απ΄ το αντίπαλο καλάθι ισοφάρισε το σκορ (68-68).

Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με την Καβάλα να προηγείται οριακά (70-69, 72-71) και τον Σαχπατζίδη με δύο εύστοχες βολές να ισοφαρίζει ξανά σε 73-73, ένα μόλις λεπτό πριν τη λήξη.

Στην επόμενη επίθεσή της η Καβάλα θα αστοχήσει και στη συνέχεια ο Παπαδιονυσίου μετά από επιθετικό ριμπάουντ θα κερδίσει φάουλ και δύο βολές. Θα ευστοχήσει στη μία, δίνοντας οριακά το προβάδισμα στην ομάδα του (73-74), 31΄΄ πριν τη λήξη.

Το ίδιο θα συμβεί στην απέναντι πλευρά με τον Οκεκουόιεν, που θα κερδίσει κι αυτός φάουλ στα 17΄΄ και θα πετύχει ½ βολές, ισοφαρίζοντας ξανά το ματς (74-74).

Με τον Τρικούπη να έχει τον τελευταίο λόγο, ο Σοκ θα κατεβάσει την μπάλα, που τελικά θα φθάσει στον Λιάπη κι αυτός 2΄ πριν την εκπνοή του παιχνιδιού, με απόλυτη ψυχραιμία θα πετύχει το τρίποντο της νίκης, που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλη την αποστολή.

Δεκάλεπτα: 21-8, 16-23, 16-20, 21-26.

Διαιτητές: Λόρτος – Ελευθεριάδης – Παζώλης.

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Πενταζίδης): Άρμστεντ 3(1), Μπρουκς-Μπόγκο, Αμπατζάς 13, Καραγιάννης, Κάψαλος 12(1), Πιεβάλιτσα, Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 11(1), Ράπτης 13, Δρόσος 10, Οκεκουόϊεν 12, Μπανάσας.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας, Παγούρας, Βλάσιος, Σοκ 9(1), Τσαπατώρης, Δημητρακόπουλος 4, Λιάπης 5(1), Παπαδιονυσίου 19(2), Χείλαρης, Λεγκίκας 7(1), Αλίχοτζιτς 18, Σαχπατζίδης 15.