Μια ακόμα πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

ΑΟ Αμύντας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 60 – 68

Έπαιξε με τη φωτιά ο Χαρίλαος Τρικούπης, αλλά δεν κάηκε.

Η ομάδα του Μεσολογγίου είχε κάποια κενά διαστήματα στο παιχνίδι της, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στον Αμύντα να βρίσκεται στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν πρώτοι το κεφάλι στο σκορ στην 1η περίοδο (20-11), αλλά ο Τρικούπης κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο μισό του αγώνα δύο φορές σε διψήφιες διαφορές υπέρ του, 26-37 στην αρχή της 3ης περιόδου και 48-61 στα μισά της 4ης.

Τα λάθη και οι κακές επιλογές στην επίθεση έβαλαν σε ρίσκο την κατάκτηση της νίκης, αφού ο Αμύντας μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (59-61), αλλά ο Τρικούπης στο τέλος άντεξε και με σκορ 60-68 έφτασε σε μία ακόμη σημαντική νίκη, στον δρόμο προς τα playoff.

Η ομάδα του Μεσολογγίου κέρδισε τα ριμπάουντ (44-34), έχοντας υπεροπλία στους ψηλούς, αλλά είχε μόλις 23% στα τρίποντα (5/22). Καλύτεροι ήταν οι Σοκ (7π. – 10 ασίστ), Σαχπατζίδης (8π. – 10 ριμπ.) και Αλίχοτζιτς (14π. – 8ριμπ.).

Ο Αμύντας έδειξε αγωνιστικότητα και στήριξε το παιγνίδι του κυρίως στα σουτ τριών πόντων. Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα, με το σκορ 7-6 στο πρώτο 3λεπτο, θα έρθει ένα ξέσπασμα από πλευράς Αμύντα, που με 4/5 τρίποντα (τα περισσότερα υπό πίεση), θα φέρουν τη διαφορά στο +9 (20-11) για τους γηπεδούχους, 3.06΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Οι παίκτες του Τρικούπη θα σφίξουν την άμυνά τους και μεταφέροντας την μπάλα κάτω απ΄ το καλάθι θα μειώσουν με τους ψηλούς σε 20-15 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Με την είσοδο του Σαχπατζίδη στη 2η περίοδο, θα γίνει πιο αποτελεσματική η άμυνα των φιλοξενούμενων. Με τον Αμύντα να είναι άστοχος πλέον στα μακρινά σουτ (το 4/5 τρίποντα, έγινε 4/13 στο ημίχρονο) και να μην μπορεί να απειλήσει κάτω από την ρακέτα, οι γηπεδούχοι θα μείνουν συνολικά για επτά ολόκληρα λεπτά χωρίς καλάθι και ο Τρικούπης με τρίποντο του Χείλαρη 6.40΄΄ πριν τη λήξη της 2ης περιόδου, θα περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 20-21. Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι θα συμβαδίσουν για λίγο στο σκορ (24-25), με τον Τρικούπη να καταφέρνει στη λήξη της 2ης περιόδου να φτάσει στο +6 (26-32), με τρίποντο του Δημητρακόπουλου και καλάθι του Αλίχοτζιτς, σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, με χαμηλό σκορ.

Στο πρώτο λεπτό της 3ης περιόδου, ο Τρικούπης με σκόρερς τους Παπαδιονυσίου και Σοκ, θα σημειώσει γρήγορα ένα 5-0, κάνοντας την υπέρ του διαφορά διψήφια, στο +11 (26-37). Θα ακολουθήσουν όμως αρκετά επιπόλαια λάθη και κακές επιλογές, με αποτέλεσμα ο Αμύντας να ανακάμψει, να ξαναβρεί την ευστοχία του από την γραμμή των τριών πόντων και με σερί 13-0 να πάρει ξανά το προβάδισμα με 39-37, έξι λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί το παιγνίδι ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται τρεις φορές ισόπαλες (39-39, 42-42, 44-44). Στη συνέχεια ο Σαχπατζίδης με σουτ τριών πόντων θα γράψει το 44-47 και ο Σοκ στη λήξη της περιόδου θα δώσει οριακό προβάδισμα στην ομάδα του (48-49).

Σοβαρός ο Τρικούπης στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου, έκλεισε τους διαδρόμους, έλεγξε τα ριμπάουντ και με σερί 12-0, έφτασε την υπέρ του διαφορά στο +13 (48-61), κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της νίκης. Στη συνέχεια όμως κόλλησε και πάλι στην επίθεση και επέτρεψε στον Αμύντα να επιστρέψει στο ματς, με την ομάδα του Υμηττού να σημειώνει σερί 11-0 και με τρίποντο του Αβάρε να φτάνει σε απόσταση αναπνοής (59-61), με 1.21΄να απομένουν.

Εκεί ο Τρικούπης άντεξε στην πίεση, αφού οι παίκτες του Αμύντα αστόχησαν σε συνεχή τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ριμπάουντ, κέρδισαν συνεχόμενα φάουλ και με 6/8 βολές του Αλίχοτζιτς, έφτασαν στην πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 60-68.

Δεκάλεπτα: 20-15, 6-17, 22-17, 12-19.

Διαιτητές: Κατραχούρας – Χαλαμπαλάκης – Χριστινάκης.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 8(2), Ζούπας 2, Τοπάλι 13(2), Γκρέκας 4, Βαρδιάνος, Κουκουνιάς 3(1), Γιούση, Γκάτζο 5(1), Μπέλη 8, Βύρλας 4, Κανονίδης 13(3).

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζανάς, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Σοκ 7, Λιάπης 2, Δημητρακόπουλος 5(1), Παπαδιονυσίου 10(1), Χείλαρης 9(1), Λεγκίκας 13(1), Αλίχοτζιτς 14, Σαχπατζίδης 8(1).