Τρένο ο Χαρίλαος Τρικούπης παρέσυρε και τον Κόροϊβο!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – Κόροιβος Αμαλιάδος 82 – 65

Σοκ και δέος σήμερα το απόγευμα στο κλειστό ΔΑΚ του Μεσολογγίου ή με άλλα λόγια, Σοκ και Παπαδιονυσίου, με τους δύο παίκτες των γηπεδούχων να είναι εκπληκτικοί και να οδηγούν την ομάδα τους σε μία ακόμη σημαντική νίκη στον δρόμο προς τα playoff, με τον Χ. Τρικούπη να επικρατεί καθαρά και δίκαια του Κόροιβου με σκορ 82-65, καλύπτοντας έτσι και το -7 του αγώνα της Αμαλιάδος.

Εκτός από τους κορυφαίους Σοκ (15π. με 4/6 τρίπ. και 12 ασίστ) και Παπαδιονυσίου (20π.- 5ριμπ.), καθοριστικοί ήταν και οι δύο ψηλοί, που κυριάρχησαν κάτω από τις δύο ρακέτες, σαρώνοντας τα ριμπάουντ (45-19 υπέρ του Τρικούπη), με τον Αλίχοτζιτς να έχει 12π. και 13 ριμπ. και τον Σαχπατζίδη 12π. και 9 ριμπ.

Οι γηπεδούχοι μόνο στην πρώτη περίοδο βρήκαν αντίσταση (17-15), με τα 3 τρίποντα του Μαστρογιαννόπουλου να κρατούν τον Κόροιβο στο παιγνίδι, αλλά στη συνέχεια η διαφορά άρχισε να ανοίγει. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε στο +17 για τον Τρικούπη (45-28), και στην επανάληψη η διαφορά έπεσε μόνο μία φορά ως τους 11 πόντους (66-55), για να επανέλθει στο +17 στη λήξη του αγώνα. Δηλαδή, ο Κόροιβος δεν κατάφερε ουσιαστικά ποτέ να γίνει απειλητικός, ως προς τη διεκδίκηση της νίκης και είχε καλύτερους παίκτες τους Μαστρογιαννόπουλο (21π.- 8ριμπ.), Μίτροβιτς (14π.- 8 ασίστ) και Μιχαλούτσο (14π.).

Το φιλμ της συνάντησης:

Αμφίρροπη ήταν η 1η περίοδος, με τον Τρικούπη να έχει πάντως ένα μικρό προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 7-3, 10-7 στο 5λεπτο, 14-12 και 17-15 στη λήξη της περιόδου.

Ο Κόροιβος κρατήθηκε κοντά στο σκορ στην αρχή της 2ης περιόδου (21-19), στη συνέχεια ο Σοκ με τρίποντο και δίποντο άνοιξε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (26-19), με τον Κόροιβο να επιστρέφει ξανά σε απόσταση ενός σουτ (26-24), με 7΄ λεπτά να απομένουν. Αυτή ήταν όμως και η τελευταία φορά που η ομάδα της Αμαλιάδας φαινόταν απειλητική. Αμέσως μετά, με τους Σαχπατζίδη και Παπαδιονυσίου πρωταγωνιστές, ο Τρικούπης θα σημειώσει ένα 8-0 και θα φτάσει στα μέσα της 2ης περιόδου σε διψήφια διαφορά (34-24). Με το γήπεδο πλέον να έχει πάρει φωτιά, ο Κόροιβος δεν κατάφερε να αντιδράσει και ο Τρικούπης κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια, ανέβασε κι άλλο την υπέρ του διαφορά, που με τρίποντο του Χείλαρη στη λήξη του ημιχρόνου έφτασε στο +17 (45-28), κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για τη νίκη.

Αμφίρροπη ήταν η 3η περίοδος, με τον Τρικούπη να κρατά σταθερά διψήφια τη διαφορά του σκορ. Έτσι, στο 5λεπτο είχαμε την μεγαλύτερη διαφορά για τους γηπεδούχους, που με τρίποντο του Σοκ έφτασε στο +19 (54-35). Ο Κόροιβος με ένα 6-0 μείωσε μέχρι και τους 13 πόντους (54-41, με 3΄ λεπτά να απομένουν), αλλά ο Τρικούπης αντέδρασε και ξαναπήγε στο +19 (62-43), με την 3η περίοδο να κλείνει τελικά στο +16 (62-46).

Στην αρχή της 4ης περιόδου ο Κόροιβος έκανε την τελευταία του προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ και έφτασε μέχρι το -11 (66-55), 7΄ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εκεί ανέλαβαν δράση οι Αλίχοτζιτς, Παπαδιονυσίου και Σαχπατζίδης, με τη διαφορά να πηγαίνει γρήγορα πάλι στους 17 πόντους (72-55) και να γυροφέρνει εκεί κοντά μέχρι τη λήξη του παιγνιδιού (74-59, 78-64 και τελικό 82-65). Άλλη μία πολύτιμη νίκη για τον φορμαρισμένο Χ. Τρικούπη, μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο, με τους φιλάθλους της ομάδος να δημιουργούν μία πολύ θερμή ατμόσφαιρα στις κερκίδες.

Έτσι, η ομάδα του Μεσολογγίου μετρά πλέον 9 σερί νίκες και κοιτάζει πολύ ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-13, 17-18, 20-19.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Θεοδωρόπουλος – Στρέμπας.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζανάς, Παγούρας, Βλάσιος, Τσαπατώρης, Σοκ 15(4), Λιάπης 7(1), Δημητρακόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 20(1), Χείλαρης 12(2), Λεγκίκας 2, Αλίχοτζιτς 12, Σαχπατζίδης 12.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΟΣ (Δελέγκος): Παπαρέγκας 3, Μίτροβιτς 14(2), Καλογερίας 2, Ναούμης, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 21(4), Κάππος, Μιχαλούτσος 14(3), Μαστόρος 9, Τάταρης 2.