Πήρε το ντέρμπι ο Τρικούπης σε παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς!

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης – Γ.Σ Ελευθερούπολης 70-68

Έσπασαν καρδιές στο κλειστό του Μεσολογγίου, με τον Τρικούπη να παίρνει στο τέλος άλλη μία πολύτιμη νίκη, επικρατώντας της Ελευθερούπολης με σκορ 70-68, σε ένα παιγνίδι πραγματικό ντέρμπυ, που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν έτσι το σερί των νικών τους σε 10-0 και εδραιώθηκαν στην τετράδα των playoff, κοιτάζοντας όσο πιο ψηλά γίνεται.

Ο Τρικούπης διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα κατά διαστήματα, αλλά η αγωνιστική Ελευθερούπολη έβρισκε συνεχώς τον τρόπο να επιστρέφει στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι, το 18-10 το μετέτρεψε σε 18-19 στην αρχή της 2ης περιόδου, ενώ από το 43-35 κατάφερε να ισοφαρίσει 43-43 στα μέσα της 3ης περιόδου.

Ο Τρικούπης λίγο πριν τη λήξη της 3ης περιόδου θα φτάσει στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (61-50), αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι θα ροκανίσουν το σκορ και θα φτάσουν σε απόσταση ενός σουτ (68-65 και 70-68) και στο τέλος θα έχουν δύο ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη, αλλά τα τρίποντα που επιχείρησαν οι Ναούμης και Ερμείδης Π. δεν βρήκαν τον στόχο. Μια αγχωτική νίκη για τον Τρικούπη, αλλά με μεγάλη βαθμολογική σημασία. Πάντως η Ελευθερούπολη κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού είχε επικρατήσει με 5 πόντους (90-85) στο ματς του πρώτου γύρου.

Οι γηπεδούχοι ήταν λίγο καλύτεροι σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες, έχοντας 38-32 στα ριμπάουντ, 19-14 στις ασίστ, 10-8 στα κλεψίματα και 11-19 στα λάθη, με τη νίκη αν και οριακή να κρίνεται δίκαιη.

Κορυφαίος σήμερα των νικητών ο Σαχπατζίδης (14π.-12 ριμπ.) και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σοκ (7π.- 16 ασίστ), Αλίχοτζιτς (12π.- 8 ριμπ.), Παπαδιονυσίου (15π.- 3 ριμπ.) και Λεγκίκας (11π.).

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν περισσότερο οι Σκουλίδας (17π.- 3 ριμπ.- 3 ασίστ) και Τουντζιαράκης (15π.- 12 ριμπ.).

Δυναμικό ξεκίνημα στο παιγνίδι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κυρίως κάτω από τις ρακέτες, αφού οι πολύ πιεστικές άμυνες δυσκόλευαν τα μακρινά σουτ, με το σκορ να είναι ισόπαλο 6-6 και 10-10 στο πρώτο 5λεπτο. Εκεί ο Τρικούπης με ενέργειες του Παπαδιονυσίου και καλάθια από τους ψηλούς του με σερί 8-0 θα κάνει το 18-10, με 3΄ λεπτά να απομένουν. Όμως η Ελευθερούπολη θα αντιδράσει και θα μειώσει στον πόντο (18-17), στη λήξη της 1ης περιόδου.

Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν προβλήματα στη επίθεση και παρ΄ όλο που ο Λεγκίκας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στην ομάδα του διαφορά 5 πόντων (26-21), 5.30΄΄ πριν τη λήξη, στη συνέχεια κόλλησαν και η Ελευθερούπολη αρχικά με τρίποντα των Σκουλίδα και Ναούμη πλησίασε στον πόντο (28-27) και μετά με δίποντα των Τζόρτζεβιτς και Ναούμη, πήρε το προβάδισμα (30-33) στη λήξη του ημιχρόνου.

Εξαιρετικός ο Τρικούπης στην 3η περίοδο, με επιθετική συγκομιδή 31 πόντων, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Μπαίνοντας πολύ δυνατά κατάφερε στο πρώτο 3λεπτο να σημειώσει ένα σερί 13-2 και με τρίποντο του Παπαδιονυσίου να προηγηθεί και πάλι με 8 πόντους (43-35). Πολύ γρήγορα όμως η Ελευθερούπολη με καλάθι του Τζόρτζεβιτς και δύο τρίποντα από τους Γοργόνη και Ναούμη, θα κάνει το δικό της 8-0 και θα ισοφαρίσει σε 43-43, 5.50΄΄ πριν τη λήξη. Νέα αντεπίθεση του Τρικούπη, που αρχικά με καλάθι και τρίποντο του Σοκ θα φτάσει στο +7 (50-43) και με τρίποντο του Χείλαρη στην μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο παιγνίδι, στο +11 (57-46), 2΄ λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, που έκλεισε τελικά στους 8 (61-53), με τρίποντο του Τουντζιαράκη από την γωνία.

Στην τελευταία περίοδο το παιγνίδι πήρε δραματικό χαρακτήρα, με τον Τρικούπη να έχει κακές επιλογές στην επίθεση στο ξεκίνημα και με τρίποντο του Σκουλίδα η Ελευθερούπολη να πλησιάζει στο καλάθι (62-60), 7.50΄΄ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Σαχπατζίδη θα φτάσουν στο +8 (68-60) στο 4λεπτο, αλλά ο Σκουλίδας με τρίποντο και ο Τζόρτζεβιτς με 2/2 βολές, θα φέρουν το σκορ σε απόσταση ενός σουτ (68-65), με το ματς να παίρνει φωτιά, 2.30΄΄ πριν τη λήξη. Ο Παπαδιονυσίου με δίποντο θα γράψει το 70-65, 1.15΄΄ πριν το τέλος και ο Σκουλίδας με μπάσιμο θα πετύχει ένα κρίσιμο καλάθι, κάνοντας το σκορ 70-67 με 58΄΄ να απομένουν και συγχρόνως θα κερδίσει και φάουλ και ευστοχώντας και στη βολή θα γράψει το 70-68.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Τρικούπης δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς πρώτα ο Σοκ και μετά ο Χείλαρης, αστόχησαν στις προσπάθειές τους και οι παίκτες της Ελευθερούπολης πήραν το ριμπάουντ με 30΄ να απομένουν. Ο Ναούμης στα 14΄ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Ερμείδης Π. πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με 3΄ να απομένουν επιχείρησε νέο τρίποντο για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά αστόχησε και αυτός, με τον Λεγκίκα να παίρνει το ριμπάουντ και τον Τρικούπη να φτάνει σε μία πολύ δύσκολη νίκη, που ίσως αποδειχθεί χρυσή.

Δεκάλεπτα: 18-17, 12-16, 31-20, 9-15.

Διαιτητές: Καλδίρης – Μηλαπίδης – Κωνσταντινόπουλος.

Γ.Σ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας, Παγούρας, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Λιάπης, Σοκ 7(1), Δημητρακόπουλος, Παπαδιονυσίου 15(1), Χείλαρης 11(1), Λεγκίκας 11(2), Αλίχοτζιτς 12, Σαχπατζίδης 14.

Γ.Σ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 15(1), Ναούμης 8(2), Γοργόνης 5(1), Στάθης, Ερμείδης Δ., Σκουλίδας 17(3), Σταμπούλης 8, Ερμείδης Π. 3(1), Πάτρας 2, Ντζόρντζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 10.