Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Τρικούπης στην Καρδίτσα

Γ.Σ Καρδίτσας Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης 72-68

Πάλεψε αλλά τελικά ηττήθηκε δύσκολα ο Χαρίλαος Τρικούπης στην έδρα της πρωτοπόρου της Α2, Καρδίτσας, με σκορ 72-68. Έδειξε πάντως ότι αν το πίστευε λίγο περισσότερο κι αν είχε σε καλύτερη μέρα κάποιους παίκτες, θα μπορούσε να φύγει νικητής.

Ο αγώνας έγινε παρουσία 1.300 περίπου φιλάθλων και είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια νωθρότητα των παικτών του Τρικούπη στο ξεκίνημα και πήραν αμέσως τα ηνία του παιγνιδιού, φτάνοντας στο 8-0 και αργότερα στο 28-21, αλλά οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια αντέδρασαν και έφεραν το ματς ισόπαλο 33-33 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο η Καρδίτσα με αιχμές τους ψηλούς της, Μπουρούση και Ντράσκοβιτς, θα χτίσει μια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (50-35), αλλά ο Τρικούπης θα αντεπιτεθεί και στη λήξη της περιόδου θα μειώσει στους 5 (56-51) και 3΄ λεπτά πριν το τέλος στους 2 (63-61), μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τελικά όμως υπερίσχυσε η εμπειρία του Μπουρούση κυρίως και ήρθε το τελικό 72-68 για την Καρδίτσα, που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντράσκοβιτς (16π. με 2/3 τρ.- 8 ριμπ.) και καλούς τους Καρρά (9π.- 9 ριμπ.), Βεργίνη (10π.- 6 ριμπ.) και Μπουρούση (13π.- 8 ριμπ.), που βοήθησε την ομάδα του όταν χρειάστηκε.

Από τον Τρικούπη ξεχώρισαν, ο Σοκ με 17π. και … μόλις 6 ασίστ, ο Αλίχοτζις με 13π. και 11 ριμπάουντ, ο Λεγκίκας με 7π. και 10 ριμπάουντ και ο οικονομικός Λιάπης που είχε 6π. με 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πολύ χλωμός στο ξεκίνημα του αγώνα ο Τρικούπης, με λάθη και κακές επιλογές, επέτρεψε στην Καρδίτσα να κάνει ένα εύκολο 8-0, στα πρώτα 2.30΄΄ του παιγνιδιού. Σταδιακά η ομάδα του Μεσολογγίου άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με τρίποντο του Λεγκίκα μείωσε σε 10-7, με 4.45΄΄ να απομένουν. Η Καρδίτσα θα προσπαθήσει να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και με τρίποντο του Τσιλούλη θα φτάσει στο 17-11, αλλά ο Σοκ με 4 δικούς του πόντους, θα φέρει τον Τρικούπη στο -2 (17-15), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-15 για την Καρδίτσα.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου οι γηπεδούχοι θα κρατήσουν ένα μικρό προβάδισμα και με καλάθι του Χάλαρη 5.49΄΄ πριν τη λήξη θα φτάσουν στο +7 (28-21). Στο σημείο αυτό όμως οι παίκτες του Τρικούπη θα πιέσουν, θα κλείσουν τους διαδρόμους, θα υποχρεώσουν τους γηπεδούχους σε αρκετά άστοχα μακρινά σουτ και με αιχμές, αρχικά τον Παπαδιονυσίου και μετά τον Δημητρακόπουλο, θα τρέξουν ένα μεγάλο σερί 11-0 και με καλάθι του Σοκ 2.08΄΄ πριν τη λήξη θα περάσουν μπροστά με 4 πόντους (28-32). Στη συνέχεια το παιγνίδι θα είναι αμφίρροπο, με την Καρδίτσα να ισοφαρίζει 17΄΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 33-33. Ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Τρικούπης είχε χαμηλά ποσοστά στις βολές (8/14), αλλά δεν έμεινε πίσω στο σκορ, χάρη στην ισορροπία που κράτησε στα ριμπάουντ (20-21), αλλά και τους 8/10 αιφνιδιασμούς που τελείωσε και του έδωσαν εύκολους πόντους.

Κακό ξεκίνημα για τον Τρικούπη και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ με διψήφια διαφορά. Χωρίς συνοχή στο παιγνίδι τους οι φιλοξενούμενοι και με τον Μπουρούση και τον Ντράσκοβιτς να ελέγχουν την κίνηση κάτω από τα καλάθια, η Καρδίτσα θα φτάσει εύκολα στο +15 (50-35), 6.10΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Λίγο αργότερα η διαφορά αυτή θα επαναληφθεί (53-38) και 3΄ λεπτά πριν τη λήξη το σκορ με τρίποντο του Μπουρούση θα γίνει 56-43. Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης και πάλι θα αντιδράσει και με καλές άμυνες και επιτυχημένους αιφνιδιασμούς, θα μειώσει λίγο πριν την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου στους 5 πόντους (56-51), κρατώντας την επαφή με το σκορ.

Νευρικές και άστοχες στα πρώτα 3.30΄΄της 4ης περιόδου οι δύο ομάδες, με το σκορ να μην αλλάζει. Αμέσως μετά ο Σαχπατζίδης με καλάθι και μία εύστοχη βολή θα γράψει το 56-54, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς. Στο σημείο αυτό θα περάσουν στο παρκέ οι δύο ψηλοί των γηπεδούχων Μπουρούσης και Ντράσκοβιτς και η Καρδίτσα θα ξεφύγει με 9 (63-54), με 4΄ να απομένουν. Νέα αντεπίθεση του Τρικούπη, που με τρίποντο του Σοκ και 4 πόντους του Αλίχοτζιτς θα μειώσει στο καλάθι (63-61), 3΄ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια θα γίνει μια μικρή μάχη, με την Καρδίτσα να κρατά έστω και δύσκολα ένα μικρό προβάδισμα. Με το σκορ 64-61 και μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του παιγνιδιού, ο Τρικούπης θα έχει δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει το σκορ, αλλά τα τρίποντα του Σοκ και του Χείλαρη δεν βρήκαν τον στόχο. Έτσι, ο Μπουρούσης με την εμπειρία του θα γράψει 44΄΄ πριν το τέλος το 66-61 και ο ίδιος παίκτης με 3 εύστοχες βολές από φάουλ και τεχνική ποινή, θα κάνει το 69-63, δίνοντας μεγάλο πλεονέκτημα στην ομάδα του, με 20΄΄ να απομένουν.

Ο Τρικούπης σε μια τελευταία του προσπάθεια, με μία εύστοχη βολή του Σοκ από τεχνική ποινή και τρίποντο του Λιάπη από την γωνία, θα μειώσει στο καλάθι (69-67), 14΄΄ πριν το τέλος.

Ακολούθησαν φάουλ και από τις δύο πλευρές και με ½ βολές του Χείλαρη και ¾ του Βεργίνη, φθάσαμε στο τελικό 72-68.

Δεκάλεπτα: 21-15, 12-18, 23-18, 16-17.

Διαιτητές: Γερακίνης – Ταρενίδης – Δολγύρας.

Γ.Σ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Λιόγας): Γράβας 4(1), Τσιλούλης 5(1), Καρράς 9, Μπουρούσης 13, Κακλαμάνος 4(1), Σπυριδονίδης 3(1), Χάλαρης 8, Ντράσκοβιτς 16(2), Τσούκας, Αλεξιάδης, Βεργίνης 10(1), Πεφάνης. Χ.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Σοκ 17(2), Λιάπης 6(2), Δημητρακόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 9, Χείλαρης 6, Λεγκίκας 7(1), Αλίχοτζιτς 13, Σαχπατζίδης 5.