Εύκολο απόγευμα και νίκη επί του ΑΟ Αγρινίου για τον Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 86 – 58

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε το τοπικό ντέρμπυ για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση του ΑΟ Αγρινίου με 86-58.

Κάποια επιθετικά ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο και τα τρίποντα του Τσέρνιτς , κράτησαν τη διαφορά σε λογικά επίπεδα στη λήξη της 1ης περιόδου (22-15), αλλά στη συνέχεια ο Τρικούπης με υπεροπλία κάτω απ΄ τη ρακέτα και πολύ καλούς τους Λιάπη, Αλίχοτζιτς και Παπαδιονυσίου, έφτασε ήδη από το ημίχρονο σε διαφορά ασφαλείας 22 πόντων (46-22).

Έτσι, ο Μούτσιος μπόρεσε να δώσει πολλές ανάσες στον Σοκ, που έπαιξε μόλις 24΄ λεπτά, χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει. Η διαφορά άνοιξε κι άλλο στην επανάληψη, ξεπερνώντας τους 30 πόντους στα μέσα της 4ης περιόδου και στο τέλος πήραν χρόνο συμμετοχής αρκετοί παίκτες του πάγκου, με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ εύκολα στο τελικό 86-58.

Οι γηπεδούχοι έκαναν θραύση στις ασίστ (22-11) και υπερίσχυσαν σε ριμπάουντ (41-36) και κλεψίματα (9-5), ενώ υποχρέωσαν την ομάδα του Αγρινίου σε διπλάσια λάθη (8-16).

Κορυφαίοι σήμερα από τον εξαιρετικό Τρικούπη οι Αλίχοτζιτς (15π.- 8 ριμπ.), Λιάπης (13π.- 4 ριμπ.- 5 ασίστ), Παπαδιονυσίου (11π.- 6 ασίστ) και Λεγκίκας (15π.- 5 ριμπ.).

Από τον ΑΟ Αγρινίου ξεχώρισαν οι Τσέρνιτς (16π. με 4/6τρ.) και Κουρουπάκης (15π.- 8 ριμπ.).

Με τον Τρικούπη να μεταφέρει το παιγνίδι κάτω απ΄ το καλάθι ξεκίνησε το ματς, με το σκορ να γίνεται στην αρχή 6-3, αλλά το 2ο τρίποντο του Κρίνιτς μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (8-6). Ο Τρικούπης έσφιξε την άμυνά του και με σερί 7-0 έφτασε στο +9 (15-6), λίγο μετά τα μέσα της περιόδου. Κατόπιν το παιγνίδι ισορρόπησε, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους (18-13), με την 1η περίοδο να κλείνει με σκορ 22-15 για τον Τρικούπη.

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου το σκορ έγινε 26-18 και στο σημείο αυτό νέο σερί των γηπεδούχων, με δύο τρίποντα του Λεγκίκα και καλάθι του Σαχπατζίδη, άνοιξαν τη διαφορά στο +16 (34-18), 6:40΄ πριν τη λήξη της περιόδου. Ασταμάτητοι οι παίκτες του Τρικούπη, με καλάθι του Λιάπη έφτασαν σε νταμπλ σκορ με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (40-20), με 3΄ λεπτά να απομένουν και με εντυπωσιακό κάρφωμα του Αλίχοτζιτς στη λήξη της περιόδου, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με διαφορά 22 πόντων (46-24).

Με τον αγώνα ουσιαστικά να έχει κριθεί, το δεύτερο ημίχρονο δεν έκρυβε συγκινήσεις. Στην 3η περίοδο αρχικά επαναλήφθηκε το +20 (53-33) με τρίποντο του πολύ καλού σήμερα Λιάπη, με τον ΑΟ Αγρινίου να καταφέρνει να μειώσει κάπως το σκορ, κάνοντας το 56-41, με 3:50΄ να απομένουν. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν αμέσως και με αδιαπέραστη άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, σημείωσαν ένα σερί 11-0, φτάνοντας στο +26 (67-41), 55΄ πριν τη λήξη, με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 67-43.

Διαδικαστική η τελευταία περίοδος, με τη διαφορά να διατηρείται συνεχώς σε πολύ υψηλά επίπεδα και τον Καζάνα με μπάσιμο να γράφει το 82-51, με 4΄ λεπτά να απομένουν.

Στη συνέχεια ο κόουτς Μούτσιος ξεκούρασε τους βασικούς παίκτες της ομάδος, βάζοντας στο παρκέ σταδιακά Καζάνα, Τσαπατώρη, Παγούρα και Βλάσιο. Η διαφορά έφτασε στο μέγιστο σημείο της, στο +33 (86-53) με καλάθι του Δημητρακόπουλου, για να μειωθεί στο τελικό 86-58, με τους παίκτες του Τρικούπη να φτάνουν σε μία πολύ εύκολη νίκη και να χειροκροτούνται θερμά από τους πολλούς φιλάθλους που ήρθαν σήμερα στο κλειστό του Μεσολογγίου.

Δεκάλεπτα: 22-15, 24-9, 21-19, 19-15.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος – Σκαλτσής – Κανελλόπουλος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζανάς 2, Παγούρας, Τσαπατώρης, Βλάσιος 1, Σοκ 4, Λιάπης 13(1), Δημητρακόπουλος 9, Παπαδιονυσίου 11(1), Χείλαρης 8(1), Λεγκίκας 15(3), Αλίχοτζιτς 15, Σαχπατζίδης 8.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Παπαδόπουλος): Τσέρνιτς 16(4), Μπαζίνας 5(1), Τσούκας, Μήτσου 2, Κυριλής 5(1), Κόκκιος, Κουρουπάκης 15, Μπάλος 6, Νικολαΐδης 4, Γκάτζιος 5(1).