Μεγάλη νίκη και φουλ για πλεονέκτημα ο Χαρίλαος Τρικούπης!

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ 66-62

Ανώτερος ο Τρικούπης, υπέταξε στην καυτή έδρα του και το Ψυχικό με σκορ 66-62 και βαδίζει σταθερά στην εξασφάλιση μιας καλής θέσης στα playoff.

Οι γηπεδούχοι μετά το 7ο λεπτό του αγώνος ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ξέφυγαν με 8 πόντους (27-19) στην 2η περίοδο, με 11 (55-44) στο τέλος της 3ης και με 13 (64-51) στα μέσα της 4ης περιόδου, αλλά κάποιες επιπόλαιες προσπάθειες στην επίθεση, δεν τους επέτρεψαν να καλύψουν και την διαφορά των 17 πόντων της ήττας του πρώτου γύρου στο Ψυχικό.

Οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μειώνοντας στον πόντο (31-30), αλλά στο δεύτερο μέρος η διαφορά κυμάνθηκε από τους 6 ως τους 13 πόντους για τον Τρικούπη, με το τελικό 66-62 να είναι κάπως κολακευτικό για το Ψυχικό.

Οι παίκτες του Τρικούπη πίεσαν πολύ στην άμυνα και έφεραν το ματς σε χαμηλό σκορ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 19% μόλις στα τρίποντα (7/36), καθώς το Ψυχικό σούταρε περισσότερα τρίποντα (36), από ότι δίποντα (32). Στα ριμπάουντ έγινε μάχη (42-41), αλλά ο Τρικούπης υπερίσχυσε καθαρά στις ασίστ (20-12), με τον Σοκ να φτάνει και πάλι στις 12, δηλαδή όσες όλοι μαζί οι αντίπαλοι.

Καλύτεροι από τους νικητές οι Σαχπατζίδης (14π.-13 ριμπ.), Σοκ (5π.- 12 ασίστ), Αλίχοτζιτς (10π.- 9 ριμπ.) και ακολούθησαν οι Παπαδιονυσίου και Λεγκίκας.

Από το Ψυχικό ξεχώρισαν οι Παπανικολάου (13π.- 13 ριμπ.), Ιορδάνου (9π.- 5 ριμπ.), Κουκάς (9π.- 7 ασίστ), Αθανασούλας (12π.- 3 ριμπ.) και Πολυτάρχου (9π.- 7 ριμπ.).

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με το Ψυχικό να βρίσκει δύο εύστοχα τρίποντα με τους Πολυτάρχου και Παπανικολάου και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (6-10), λίγο πριν τα μέσα της 1ης περιόδου. Άμεση αντίδραση από τους παίκτες του Τρικούπη, που θα μεταφέρουν την μπάλα κάτω από το καλάθι και με αιχμές τους δύο ψηλούς, Αλίχοτζιτς και Σαχπατζίδη, θα ισοφαρίσουν γρήγορα το σκορ (10-10) και στη συνέχεια με καλάθι και ½ βολές του Σοκ και άλλο ένα καλάθι του Σαχπατζίδη, θα ολοκληρώσουν ένα σερί 9-0 και θα βρεθούν στη θέση του οδηγού (15-10), μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με τη διαφορά αυτή να διατηρείται ως το τέλος της 1ης περιόδου (19-14).

Ισορροπημένη ήταν η 2η περίοδος (16-17 το σκορ), με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτίσουν μια μικρή διαφορά. Με τρίποντο του Λεγκίκα ο Τρικούπης θα φτάσει στο +8 (25-17), διαφορά που θα επαναληφθεί 6.10΄ πριν το τέλος της 2ης περιόδου με καλάθι του Λιάπη (29-21). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι θα κολλήσουν επιθετικά και το Ψυχικό με τρία απανωτά τρίποντα των Πολυτάρχου (2) και Παπανικολάου, θα φέρει τη διαφορά στον πόντο (31-30), με 2.50΄ να απομένουν, με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά τον Τρικούπη στο +4 (35-31), με καλάθι του Σαχπατζίδη.

Πιο δυνατός στην 3η περίοδο ο Τρικούπης, θα φτάσει και πάλι στο +8 (41-33) με 2/2 βολές του Σοκ και αμέσως μετά με δύο τρίποντα των Λεγκίκα και Χείλαρη θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (47-37), με 6.20΄΄ να απομένουν. Το Ψυχικό μείωσε μέχρι τους 6 (49-43), αλλά οι Παπαδιονυσίου, Αλίχοτζιτς και Χείλαρης με κάρφωμα στην εκπνοή της περιόδου θα φέρουν τη διαφορά στο +11 (55-44).

Στο πρώτο μισό της 4ης περιόδου ο Τρικούπης άντεξε στη πίεση των παικτών του Ψυχικού, κράτησε τη διαφορά σχετικά ψηλά (59-51) και με τρίποντο του Παπαδιονυσίου και καλάθι του Αλίχοτζιτς, έφτασε στη μέγιστη υπέρ του διαφορά, στο +13 (64-51), 5.40΄΄ πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό χάλασε το μυαλό των γηπεδούχων στην επίθεση και σκόραραν μόνο άλλους δύο πόντους ως τη λήξη του παιγνιδιού. Έτσι, το Ψυχικό κατάφερε να μειώσει στους 8 (66-58), με το πρώτο τρίποντο του Κουκά (1/7), με 2΄ λεπτά να απομένουν για τη λήξη και στα τελευταία δευτερόλεπτα να σκοράρει άλλους 4 πόντους με τον Ιορδάνου και να φτάνει στο τελικό 66-62, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους, που πήραν μία απόλυτα δίκαια νίκη, σε ένα πραγματικό ντέρμπυ.

Δεκάλεπτα: 14-19, 16-17, 20-13, 11-18.

Διαιτητές: Τζιοπάνος, Ευφραιμίδης και Χατζημπαλίδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζανάς, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος, Σοκ 5, Λιάπης 6, Δημητρακόπουλος 4, Παπαδιονυσίου 10(2), Χείλαρης 7(1), Λεγκίκας 10(2), Αλίχοτζιτς 10, Σαχπατζίδης 14.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9(1), Γιαννόπουλος, Κουφόπουλος 4, Παπανικολάου 13(2), Πολυτάρχου 9(3), Μαλέλης, Μαρίνος, Ρίκετς 2, Αθανασούλας 12(1), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 6, Ιορδάνου 7.