Νίκη επί του Παγκρατίου και επιστροφή στις νίκες για τον Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Παγκρατίου 80-65

Χωρίς να ικανοποιήσει απόλυτα ο Τρικούπης με την απόδοσή του, επικράτησε σχετικά εύκολα του μαχητικού Παγκρατίου με 80-65, επιστρέφοντας στις νίκες. Κάποια χαλαρότητα και έλλειψη συγκέντρωσης, δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να καθαρίσουν το ματς από νωρίς, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής.

Έτσι, ενώ η διαφορά έγινε κάποιες φορές διψήφια (20-10 στην 1η περίοδο και 35-25 στην 2η), το Παγκράτι κατάφερε στην αρχή του 2ου ημιχρόνου να μειώσει στον πόντο (37-36) και να ξαναμπεί στο ματς. Στο σημείο αυτό όμως οι παίκτες του Τρικούπη σοβαρεύτηκαν και με σκορ 28-15 στην 3η περίοδο πήραν μια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων (65-48), που την διατήρησαν εύκολα ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον τομέα των ασίστ (25-13) και θα μπορούσαν να φτάσουν σε μεγαλύτερη σε έκταση νίκη, αν δεν ήταν απρόσεκτοι στα τελειώματα μέσα στη ρακέτα, αλλά και στους αιφνιδιασμούς, αφού τελείωσαν μόνο 5/15.

Κορυφαίος παίκτης τους ήταν ο Αλίχοτζιτς (22π.- 5 ριμπ.), ενώ ξεχώρισαν και οι Χείλαρης (16π.- 10 ριμπ.), Λεγκίκας (13π.- 3 ριμπ.- 3 ασίστ), Παπαδιονυσίου (6π.- 8 ασίστ – 4 ριμπ.), Λιάπης (9π.- 6 ριμπ.) και Σοκ (6π.- 6 ασίστ).

Το πολύ αγωνιστικό Παγκράτι κατάφερε να φέρει σε ισοπαλία τα ριμπάουντ (36-36) και είχε καλύτερους παίκτες τους Τζουγκαράκη (20π.- 9 ριμπ.), Τσουργιάννη Δ. (11π.- 8 ριμπ.), Χαϊκάλη (9π.- 5 ασίστ) και Σταυρακούκα (9π.- 7 ριμπ.).

Μετά από ένα μέτριο ξεκίνημα στο πρώτο 4λεπτο (6-5), με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Παπαδιονυσίου και Σοκ, ο Τρικούπης θα ξεφύγει με 7 πόντους (12-5) και παίζοντας κυρίως με τους ψηλούς του θα φτάσει σε διψήφια διαφορά, όταν ο Λεγκίκας με τρίποντο θα γράψει το 20-10, με 2.20΄ να απομένουν. Το Παγκράτι στη συνέχεια θα μειώσει κάπως τη διαφορά, με την 1η περίοδο να κλείνει με σκορ 22-16.

Με αιχμή τον Αλίχοτζιτς, που σημείωσε 6 πόντους, ο Τρικούπης στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου θα φτάσει ξανά σε διψήφια διαφορά (28-18), όμως το μαχητικό Παγκράτι θα μειώσει δύο φορές στους 5 πόντους (28-23 και 30-25), λίγο πριν τα μισά της περιόδου. Με καλάθι του δραστήριου Λιάπη και τρίποντο του Δημητρακόπουλου, ο Τρικούπης θα φτάσει ξανά στο +10 (35-25), αλλά οι φιλοξενούμενοι στη λήξη του ημιχρόνου θα φέρουν τη διαφορά στο -4 (37-33), σε μια περίοδο που δεν χρεώθηκαν ούτε ένα φάουλ.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Χαϊκάλης με τρίποντο θα φέρει τη διαφορά στον πόντο (37-36), ανησυχώντας λίγο τους γηπεδούχους. Ο Τρικούπης όμως αντέδρασε αμέσως και με δύο καλάθια του Αλίχοτζιτς έκανε το 41-36 και με καλάθι και βολή του Σοκ έφτασε στο +7 (47-40) στα μέσα της περιόδου. Έχοντας βρει πλέον καλό ρυθμό στην επίθεση, οι γηπεδούχοι στη συνέχεια άνοιξαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά. Ο Λεγκίκας με καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του στο +11 (52-41), αργότερα με απανωτά τρίποντα των Λεγκίκα και Χείλαρη έφτασε στο +14 (57-43 και 60-46) και με άλλους 4 πόντους του Λεγκίκα στα τελευταία δευτερόλεπτα, η 3η περίοδος έκλεισε στο +17 (65-48) για τον Τρικούπη, που ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Διαδικαστική η τελευταία περίοδος, σε πιο χαλαρούς ρυθμούς, με αρκετούς παίκτες των δύο πάγκων να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Η διαφορά έφτασε δύο φορές στη μέγιστη τιμή της στο +19 (71-52 και 73-54), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 80-65.

Δεκάλεπτα: 22-16, 15-17, 28-15, 15-17. Διαιτητές: Καρπάνος – Μακρόπουλος – Μαρινάκης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Καζάνας 2, Παγούρας, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος 3(1), Λιάπης 9(2), Σοκ 6(1), Δημητρακόπουλος 3(1), Παπαδιονυσίου 6(1), Χείλαρης 16(1), Λεγκίκας 13(2), Αλίχοτζιτς 22.

ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ (Γιαννόπουλος): Καριώτης 2, Σταυρακούκας 9, Ζαραϊδώνης 3, Ζαρίφης, Γιοβάνης 2, Χαϊκάλης 9(1), Τσουργιάννης Δ. 11, Δαμιανός, Ντζουγκαράκης 20(1), Τσουργιάννης Α. 9.