Δυνατός και αποφασιστικός ισοφάρισε τη σειρά ο Χαρίλαος Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Τρίτων 92 - 74

Πολύ δυνατός και αποφασιστικός ο Τρικούπης, παρέσυρε με την ορμή του τον μέτριο σήμερα Τρίτωνα και τον κέρδισε καθαρά με σκορ 92-74, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1 και όλα πλέον θα κριθούν στο τρίτο παιγνίδι του Σαββάτου στην Αθήνα.

Ο αγώνας είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπυ, με νευρικότητα, δυνατές άμυνες και πολλές διακοπές και διεξήχθη μέσα σε μία πολύ θερμή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων.

Ο Τρικούπης ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (κέρδισε και τις 4 περιόδους) και πλήρωσε τον αντίπαλό του με το ίδιο νόμισμα, καθώς έφτασε κάποια στιγμή σε διαφορές άνω των 20 πόντων.

Ο Τρίτωνας κράτησε για λίγο το προβάδισμα στην αρχή του παιγνιδιού (11-16) στο πρώτο 7λεπτο και αντιστάθηκε σθεναρά μέχρι το 13.30΄΄ του αγώνα (24-27). Από το σημείο αυτό ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση των γηπεδούχων, που με απανωτά τρίποντα και μεγάλη προσήλωση στην άμυνα, κατάφεραν να προηγηθούν με 13 πόντους (46-33) στο ημίχρονο και στα μέσα της 3ης περιόδου να φτάσουν στο +22 (59-37), κρατώντας γερά πλέον τη νίκη στα χέρια τους.

Ο Τρίτων ανέκαμψε μερικώς και μείωσε μέχρι τους 11 πόντους (52-61), κυρίως χάρη σε κάποια τρίποντα του Αντωνάκη, αλλά ο Τρικούπης παίζοντας με σοβαρότητα στη συνέχεια, επέστρεψε στο +22 (85-63) και τελικά έφτασε με χαρακτηριστική άνεση σε μία απόλυτα δίκαιη νίκη, με το υψηλό σκορ 92-74.

Οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την μεγάλη σε διαφορά νίκη τους χάρη στο 46% που είχαν σήμερα στα τρίποντα (14/30) και τις πολλές ασίστ (21 έναντι 12), ενώ πήραν και τα ριμπάουντ (34-29) και πήγαν αρκετά καλά στα αμυντικά τους καθήκοντα, περιορίζοντας τον Μανοΐλοβιτς στους 9 μόλις πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Κορυφαίος σήμερα ο Λιάπης, που είναι εξαιρετικός το τελευταίο δίμηνο και σήμερα είχε 20π. με 4/7 τρίπ., 8 ριμπ. και 2 ασίστ.

Πολύ καλός και ο Σοκ και οργανωτικά με 5 ασίστ και εκτελεστικά, με 13π. με 3/5 τρίπ.

Αρκετά καλός σήμερα και ο Παπαδιονυσίου (16π.- 5 ριμπ.- 4 ασίστ), αλλά και ο Αλίχοτζιτς (14π.- 6 ριμπ.- 5 ασίστ), ενώ στους διακριθέντες ανήκει και ο Λεγκίκας (12π.- 5 ριμπ.).

Πρώτος παίκτης σήμερα του Τρίτωνα ήταν ο Αντωνάκης (19π. με 4/5 τρίπ.), ενώ φάνηκε λίγο κατά διαστήματα και ο Μάντζαρης, με τους υπόλοιπους να μην ξεφεύγουν από την μετριότητα.

Εκνευριστικοί ήταν σε ορισμένα σημεία του παιγνιδιού οι διαιτητές, που χρέωσαν τους γηπεδούχους με αρκετές τεχνικές ποινές και κάποιες αποφάσεις τους εις βάρος των παικτών του Τρικούπη ελέγχονται.

Το φιλμ του αγώνα.

Αμφίρροπο και με πολύ δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το παιγνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 6-6 στο 3λεπτο και 11-11 στο 5λεπτο. Με τον Τρικούπη να είναι νευρικός και άστοχος (0/5 τρίποντα) στο πρώτο 7λεπτο, ο Τρίτωνας θα χτίσει πρώτος ένα σερί 8-0 και θα φτάσει στο +5 υπέρ του (11-16), με 3.45΄΄ να απομένουν. Εκεί θα έρθει το πρώτο τρίποντο για τους γηπεδούχους από τον Σοκ, ο Τρικούπης θα συνέλθει και με άλλα δύο καλάθια του Παπαδιονυσίου και ½ βολές του Λεγκίκα, θα απαντήσει με το δικό του 8-0 και θα προσπεράσει με 19-16, με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-18.

Ένας μικρός χαμός έγινε με τις διαιτητικές αποφάσεις στα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου, με την κατάσταση στην εξέδρα να είναι έκρυθμη. Η μάχη στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε, με τον Τρίτωνα να επωφελείται και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (21-23 και 24-27, με 6.35΄΄ να απομένουν), σε ένα διάστημα που κυριάρχησε το σκληρό παιγνίδι και όχι το μπάσκετ. Στο σημείο αυτό άλλαξε η εικόνα του αγώνα, καθώς ο Τρικούπης με πρωταγωνιστή τον Λεγκίκα θα τρέξει ένα σερί 10-0 και θα προηγηθεί με 7 πόντους (34-27), 3.55΄΄ πριν τη λήξη. Ο Τρίτωνας θα μειώσει προσωρινά σε 34-30, αλλά θα ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τους Λιάπη και Δημητρακόπουλο, που θα φέρουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (40-30). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αλίχοτζιτς και με 6 δικούς του πόντους προς το τέλος της περιόδου, θα δώσει στον Τρικούπη προβάδισμα 13 πόντων (46-33) στο ημίχρονο.

Με τον Τρικούπη πλέον σε θέση οδηγού, η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου. Ο Λιάπης θα ξεκινήσει με τρίποντο και θα γράψει το 49-33 και στη συνέχεια με ένα τρίποντο του Δημητρακόπουλου και άλλους 7 πόντους (2 ντράιβ και ένα ακόμη τρίποντο) του εκπληκτικού σ΄ αυτό το διάστημα Λιάπη, η διαφορά θα εκτοξευθεί στο +22 (59-37), με τον Τρικούπη να αγγίζει ήδη τη νίκη. Εκεί θα έρθει μια μικρή χαλάρωση για τους γηπεδούχους και ο Τρίτωνας με εύστοχα τρίποντα (ένα ο Μάντζαρης και 2 ο Αντωνάκης), θα ψαλιδίσει τη διαφορά στους 11 πόντους (62-51), 16΄ πριν τη λήξη της 3ης περιόδου. Στο σημείο αυτό ο Σοκ ήταν αυτός που θα δώσει δύο μεγάλες ανάσες στην ομάδα του, καθώς με εύστοχο τρίποντο στη λήξη της περιόδου θα γράψει το 65-51 και με άλλο ένα τρίποντο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, θα ανεβάσει τη διαφορά στο +17 (68-51).

Στη συνέχεια ο Τρίτωνας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Μείωσε μόνο μέχρι το -13 (68-55) και στη συνέχεια ο Τρικούπης με πλουραλισμό στην επίθεση, θα ανεβάσει τη διαφορά στο +21 (79-58) με κάρφωμα του Αλίχοτζιτς, ισοφαρίζοντας εκείνη την στιγμή το ακριβές σκορ της ήττας του από τον Τρίτωνα στην Αθήνα. Λίγο μετά το τρίποντο του Βλάσιου θα κάνει το σκορ 85-63, ένα καλάθι από τον Χείλαρη θα σημειώσει την μεγαλύτερη διαφορά στο παιγνίδι (89-66) και ο Λεγκίκας με τρίποντο θα γράψει το τελικό 92-74.

Δεκάλεπτα: 19-18, 27-15, 19-18, 27-23.

Διαιτητές: Συμεωνίδης – Ταρενίδης – Ελευθεριάδης.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Καζάνας, Στράτος, Τσαπατώρης, Βλάσιος 3(1), Σοκ 13(3), Λιάπης 20(4), Δημητρακόπουλος 6(2), Παπαδιονυσίου 16(2), Χείλαρης 6, Λεγκίκας 12(2), Αλίχοτζιτς 14, Σαχπατζίδης 2.

ΑΟ Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 4, Μανοΐλοβιτς 9, Οικονομόπουλος 1, Θεοδώρου 3(1), Μάντζαρης 12(1), Παπαδημητρίου 5, Γκίκας, Δρίτσας 5(1), Σαρλής, Αντωνάκης 19(4), Μελισσαράτος 7, Δημάκος 9.