Νίκη ψυχολογίας στο ντέρμπι της Αιτωλοακαρνανίας για τον Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 78-78 κ.α 90-85 παρ.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στο Μεσολόγγι, με τον Τρικούπη πιο ψύχραιμο στην παράταση, να παίρνει τελικά την πολύτιμη νίκη στο τοπικό ντέρμπυ με τον ΑΟ Αγρινίου, με σκορ 90-85.

Ο κανονικός αγώνας έληξε με σκορ 78-78, μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιγνίδι με εναλλαγές στο προβάδισμα και πολλά τρίποντα και από τις δύο ομάδες (14 οι γηπεδούχοι και 10 οι φιλοξενούμενοι).

Η νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Τρικούπη να είναι πολύ εύστοχος στα σουτ τριών πόντων (14/25), αλλά άστοχος στις βολές (14/27). Κορυφαίος παίκτης του και σκόρερ ήταν ο Χουχούμης (28π. με 4/4 τρίπ.) και αρκετά καλός ο Μολφέτας (13π. με 3/4 τρίπ. και 10 ριμπ.). Καλός και ο Δημητρακόπουλος (11π.-5 ριμπ.), που σημείωσε δύο καθοριστικά καλάθια στην παράταση, ενώ στην επανάληψη ξύπνησαν οι Κουρουπάκης και Ερμείδης, που ήταν άποντοι στο πρώτο μέρος και βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα. Συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Γουίτφιλντ και Μανιάς.

Ο ΑΟ Αγρινίου κυνήγησε με σθένος την νίκη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τους δύο ξένους του, Άβελον (28π.- 12 ριμπ.) και Φίσερ (28π. με 4/9 τρίπ.), ενώ σημαντική ήταν και η προσφορά του Νικολαΐδη (14π.- 5 ριμπ.- 5 ασίστ). Με μπαράζ εύστοχων τριπόντων ξεκίνησε το παιγνίδι, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, να οδηγούν τους παίκτες του Τρικούπη σε λάθη και να προηγούνται με σκορ 3-10.

Ο Τρικούπης θα αντιδράσει με Χουχούμη και Μολφέτα και θα πάρει το προβάδισμα (11-10), όμως η ομάδα του Αγρινίου θα κάνει το 11-15, λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια ο Τρικούπης θα έχει ένα πολύ καλό διάστημα στο παιγνίδι του και με σερί 12-1 θα ξεφύγει για πρώτη φορά με 7 (23-16), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-18.

Μετά από 2΄ λεπτά παιγνιδιού στη 2η περίοδο, με τρίποντο του Μανιά ο Τρικούπης θα φτάσει σε διψήφια διαφορά (28-18), αλλά στη συνέχεια ένα επιθετικό μπλακ–άουτ των γηπεδούχων, επέτρεψε στον ΑΟ Αγρινίου με σερί 2-14 να πάρει το προβάδισμα (30-32) και να ξαναμπεί στο παιγνίδι. Με τι δύο ομάδες να συμβαδίζουν πλέον, το ημίχρονο έληξε με σκορ 35-34 για τον Τρικούπη.

Μάχη έγινε στην 3η περίοδο, με τον Τρικούπη να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, 47-40, 49-43 και 52-48 με τρίποντο του Δημητρακόπουλου, όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου θα προηγηθούν με σκορ 52-55 και θα γίνουν απειλητικοί.

Στην 4η περίοδο το παιγνίδι πήρε δραματικό χαρακτήρα, με τι δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το σκορ να είναι συχνά ισόπαλο (59-59, 63-63, 67-67). Στο σημείο αυτό ο ΑΟ Αγρινίου πέρασε μπροστά στο σκορ, καθώς ο Άβελον με τρίποντο και δίποντο έγραψε το 70-74, με 2.11΄΄ να απομένουν. Ο Ερμείδης απάντησε γρήγορα με τρίποντο (73-74), οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό (75-77), αλλά ο Χουχούμης σημείωσε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο στα 11.5΄΄ κάνοντας το 78-77 για τον Τρικούπη.

Στην τελευταία επίθεση ο Μούτσιος έδωσε εντολή να γίνει φάουλ στον Τσουργιάννη, ο οποίος ευστόχησε μόνο στη μία βολή, ισοφαρίζοντας το σκορ (78-78) και κατόπιν ο Μολφέτας ανέλαβε να εκδηλώσει την τελευταία προσπάθεια, αλλά δεν τα κατάφερε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο ΑΟ Αγρινίου πήρε αρχικά το προβάδισμα (78-80), όμως στη συνέχεια ο Τρικούπης με καλάθι και εύστοχη βολή του Χουχούμη, καλάθι του Κουρουπάκη και πέντε καθοριστικούς πόντους από τον Δημητρακόπουλο (τρίποντο και δίποντο), έκανε το σκορ 88-80, μόλις 1.25΄΄ πριν την λήξη, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν και μείωσαν μέχρι τους 3 πόντους (88-85), αλλά ο Γουίτφιλντ με 2 εύστοχες βολές έγραψε το τελικό 90-85.

Έτσι ο Τρικούπης πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και χειροκροτήθηκε θερμά από τους φιλάθλους του, μετά από ένα πολύ δυνατό παιγνίδι, που διεξήχθη παρουσία του προέδρου της ΕΟΚ Βαγγέλη Λιόλιου, αλλά και του Γιάννη Σαχπατζίδη στην εξέδρα.

Δεκάλεπτα: 23-18, 12-16, 17-21, 26-23, 12-7.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης – Χατζημπαλίδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Μανιάς 7(2), Χουχούμης 28(4), Στράτος, Παγούρας, Γουίτφιλντ 11(1), Ερμείδης 8(2), Δημητρακόπουλος, Μολφέτας 13(3), Τόλα, Καραγεωργίου, Κουρουπάκης 12.

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Καλαμπάκος): Γαλαζούλας, Νικολαΐδης 14(2), Άβελον 28(2), Ντουζίδης, Μπαζίνας Π., Καφέζας 5, Τσούκας 3(1), Τσουργιάννης 7(1), Κυριλής, Φίσερ 28(4), Μπαζίνας Αθ., Μπαρδάκας.