Νίκη και δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΦΕΑ Ν. Φιλαδέλφειας 82 – 77

Τάσεις αυτοχειρίας έδειξε ο Τρικούπης απέναντι στη ΦΕΑ, αφού αν και κατά τη διάρκεια του παιγνιδιού ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και έφτασε και σε διψήφια διαφορά (62-50), ένα κακό πεντάλεπτο στην αρχή της 4ης περιόδου, έδωσε απρόσμενα στην ΦΕΑ το προβάδισμα (68-70) και το ματς έγινε ντέρμπυ.

Τελικά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έβγαλαν άμυνες, ήταν εύστοχοι στις βολές που κέρδισαν προς το τέλος και έστω και δύσκολα, έφτασαν στη 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα με σκορ 82-77.

Ο Τρικούπης πήρε τα ριμπάουντ (35-24), αλλά έκανε πιο πολλά λάθη (15-10), με αποτέλεσμα να δεχθεί αρκετούς εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Είχε καλή ευστοχία στις αρκετές βολές που πήρε στο παιγνίδι (23/27), αλλά ήταν άστοχος στα σουτ τριών πόντων (5/20).

Κορυφαίος παίκτης του σήμερα ο Δημητρακόπουλος (20π.- 4 ασίστ – 4 ριμπ.), ενώ θετικοί ήταν και οι Κουρουπάκης (15π. 7 ριμπ.), Ερμείδης (13π.- 3 ασίστ – 3 ριμπ. – 3 κλεψ.), Μολφέτας (11π.- 8 ριμπ.) και Γουίτφιλντ (15π.).

Η ΦΕΑ δεν ήταν ομάδα μεγάλων δυνατοτήτων, όμως έδειξε αγωνιστικότητα, με μεγάλη πίεση στην άμυνα και είχε καλύτερους παίκτες τους Καραχάλιο, Στεργιάκη, Ζήρο και Καραλευθέρη.

Πιο καλά μπήκε ο Τρικούπης στο παιγνίδι και με πρωταγωνιστή τον Δημητρακόπουλο, προηγήθηκε με 8-2 και 13-7. Η ΦΕΑ αντέδρασε κάπως και μείωσε σε 13-12, όμως με 4 πόντους του Κουρουπάκη το σκορ θα γίνει 17-12 και ο Γουίτφιλντ θα κάνει στη λήξη της περιόδου το 21-16 για τον Τρικούπη.

Στην αρχή της 2ης περιόδου η ΦΕΑ θα μειώσει προσωρινά σε 25-22, όμως στη συνέχεια ο Τρικούπης θα αυξήσει τη διαφορά στο +8, όταν ο Γουίτφιλντ με τρίποντο έκανε το 32-24 στα μέσα της περιόδου και μενέο τρίποντο του Μολφέτα έγινε το 40-32, με 3΄ λεπτά να απομένουν. Στη συνέχεια με δύο καλάθια του Δημητρακόπουλου, η διαφορά θα φτάσει για πρώτη φορά στο +9, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 45-36 για τον Τρικούπη.

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Τρικούπης έφτασε σε διψήφια διαφορά (48-38), όμως η ΦΕΑ θα μειώσει σε 48-45 και 52-48. Στη συνέχεια με σκόρερ τον Κουρουπάκη ο Τρικούπης θα φτάσει στην μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, στο +12 (60-48), με 4΄ λεπτά να απομένουν, με την λήξη της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +7 (68-61). Ακολούθησε ένα πολύ κακό 5λεπτο για τον Τρικούπη, χωρίς καλή αμυντική προσήλωση και κακές επιλογές στην επίθεση, που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν με σκορ 68-70, με 6΄ λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Σ΄ αυτό το σημείο οι παίκτες του Τρικούπη αφυπνίστηκαν, έβγαλαν αρκετές άμυνες και με 4/4 βολές των Ερμείδη και Κουρουπάκη ανέκτησαν το προβάδισμα (74-70) και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Γουίτφιλντ έγραψε το 78-72, δίνοντας στον Τρικούπη μια μικρή διαφορά ασφαλείας, με 47΄να απομένουν.

Η ΦΕΑ με τρίποντο του Κοντού στα 17΄ μείωσε σε 78-75, αλλά τελικά ο Τρικούπης άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και με 4/4 εύστοχες βολές των Μολφέτα και Ερμείδη, έφτασε σε μία αγχωτική νίκη με σκορ 82-77.

Δεκάλεπτα: 21-16, 24-20, 23-25, 14-16.

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Λιότσιος – Μαρινάκης.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Παγούρας, Μανιάς 2, Χουχούμης 4, Ερμείδης 13, Γουίτφιλντ 15(2), Δημητρακόπουλος 20(2), Μολφέτας 11(1), Καραγεωργίου, Τόλα 2, Κουρουπάκης 15.

ΦΕΑ (Καρατζάς): Σγουρός 5(1), Καραμίντζος, Βαφειάδης, Στεργιάκης 14(1), Κοντός 9(1), Ζήρος 14(2), Λίτσος 2, Παπανικολάου, Ματσίρας, Καραχάλιος 16, Δεϊμέζης 4, Καραλευθέρης 13(3).