''Κακή'' ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη, από τον μαχητικό Αμύντα

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αμύντας 81 - 85

Ένας νωθρός και ασύνδετος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα Τρικούπης, ηττήθηκε από τον σοβαρό και μαχητικό Αμύντα με σκορ 81-85, κάνοντας ίσως την χειρότερη φετινή του εμφάνιση, στην απόρθητη μέχρι σήμερα έδρα του.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από το ξεκίνημα του παιγνιδιού πίσω στο σκορ και παίζοντας νευρικά και με όχι καλές επιλογές στην επίθεση, δεν κατάφεραν να βρουν αγωνιστικό ρυθμό και δεν πήραν ποτέ το προβάδισμα, ως την λήξη του αγώνα.

Το παιγνίδι πάντως χάθηκε, όχι μόνο από την μέτρια εικόνα των γηπεδούχων στο παρκέ, αλλά και από την περίεργη διαιτησία, που άλλοτε επέτρεπε την πολύ πιεστική άμυνα, στα όρια του φάουλ, των φιλοξενούμενων και άλλοτε έδινε με χαρακτηριστική ευκολία φάουλ υπέρ των παικτών του Αμύντα, σε ανεπαίσθητες επαφές και μάλιστα μερικές φορές στη λήξη των 24΄, προκαλώντας τις εντονότατες διαμαρτυρίες της εξέδρας.

Κορυφαίος σήμερα από τον Τρικούπη ο Αλλάντε (23π. με 2/2τρίπ. και 5ριμπ.), που κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε με ψυχή και τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κουρουπάκης (16π.- 8ριμπ. και 11 κερδ. φάουλ) και ο Ερμείδης (10π.- 5ριμπ.- 2ασίστ).

Θετική συνεισφορά είχαν και οι Χουχούμης (που έμεινε αρκετή ώρα στον πάγκο, λόγω ενός μικροτραυματισμού) και Μολφέτας, Καραγεωργίου, μόνο όμως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αμύντας έδειξε σήμερα μία αρκετά καλή και δουλεμένη ομάδα, που αδικείται από την βαθμολογική της θέση. Ήταν πιο εύστοχος από τον Τρικούπη και στα δίποντα (56% έναντι 48%) και στα τρίποντα (39% έναντι 30%) και καλύτερος στην δημιουργία, έχοντας 9 ασίστ περισσότερες (24-15). Είχε πολύ καλούς τους Τοπάλι και Γκρέκα στην περιφέρεια και εξαιρετικούς τους δύο ψηλούς του, Καλογερία και Δόξα, που φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους ο καθένας, καθώς η άμυνα του Τρικούπη δεν κατάφερε να βρει αντίδοτο για την αντιμετώπισή τους, σε κανένα σημείο του αγώνα.

Νωθρά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παρκέ και ο Αμύντας δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του, βρέθηκε να προηγείται με 2-10 στο 4λεπτο. Αντίδραση του Τρικούπη, που θα μειώσει στον πόντο με τον Χουχούμη (9-10), όμως ο Αμύντας με δύο τρίποντα από Γιούση και Κουκούνια θα ξεφύγει πάλι στο σκορ, φτάνοντας στο +9 (9-18), διαφορά που κράτησε ως το τέλος της περιόδου (13-22).

Συνήλθε λίγο ο Τρικούπης στη 2η περίοδο και μείωσε τη διαφορά. Έτσι, αρχικά μείωσε στους 6 (18-24), με καλάθι του Αλλάντε και με 6.40΄ να απομένουν, με λέι απ του Αμερικανού, έφτασε στο -2 (24-26). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ. Έφεραν ξανά τρεις φορές τη διαφορά στο καλάθι (27-29, 34-36, 37-39), αλλά ο Γκρέκας με λέι απ, έφερε τον Αμύντα στο +4 (37-41), στην λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, αντί οι γηπεδούχοι να μπουν δυναμικά και να πάρουν το προβάδισμα, συνέβη το αντίθετο. Ο Αμύντας με πρωταγωνιστές τους ψηλούς του, θα φτάσει γρήγορα στο +8 (37-45), λίγο πριν τα μισά της περιόδου στο +10 (41-51) και με τρίποντο του Τοπάλι, με 3,11΄ να απομένουν, θα φτάσει στην μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά, στο +16 (43-59), κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την νίκη. Το μόνο που κατάφερε ο Τρικούπης, ήταν να κατεβάσει τη διαφορά στο -10 (53-63), στη λήξη της 3ης περιόδου.

Στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου η διαφορά παρέμεινε ψηλά (55-70). Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 11-2 και με τρίποντο του Αλλάντε μείωσαν στους 6 (66-72), με 5.12΄ να απομένουν. Το ματς άναψε και λίγο αργότερα το -6 επαναλήφθηκε, με καλάθι και βολή του Μολφέτα, που έκανε το σκορ 70-76, 3΄ λεπτά πριν την λήξη.

Στο σημείο αυτό όμως οι διαιτητές με φάουλ που «είδαν» και με τεχνική ποινή στον πάγκο των Τρικούπη, έκοψαν τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων, που στη συνέχεια δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και να φτάσουν σε απόσταση ενός σουτ, καθώς η διαφορά έπεσε μόνο μέχρι τους 4 πόντους (77-81, 79-83), με το τελικό 81-85 να δίνει στον Αμύντα μία πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-22, 24-19, 16-22, 28-22.

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Τσιμπούρης – Μαρινάκης.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς, Χουχούμης 9(1), Ερμείδης 10(1), Αλλάντε 23(2), Δημητρακόπουλος 5(1), Νάνος, Μολφέτας 11(1), Καραγεωργίου 7, Τόλα, Κουρουπάκης 16.

ΑΟ Αμύντας (Λιόγας): Δήμου, Τοπάλι 9(1), Σιούντρης 10(1), Γκρέκας 5(1), Βαρδιάνος 7(2), Κουκούνιας 5(1), Γιούση 9(1), Γκάτζο 4, Καλδής, Ιωάννου, Δόξας 18, Καλογερίας 18.