Τρίτωσε το καλό για τον Χαρίλαο Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΕΚ Καβάλας 80 – 73

Δίκαιη νίκη του Χαριλαου Τρικούπη επί της αξιόμαχης Καβάλας, με σκορ 80-73. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε ολόκληρο σχεδόν τον αγώνα και έφτασαν έτσι στην 3η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα, παίρνοντας βαθειά βαθμολογική ανάσα.

Πάντως, η σημερινή νίκη ήρθε με αρκετό κόπο, καθώς οι παίκτες της Καβάλας έπαιξαν με αγωνιστικότητα και πάθος και δεν άφηναν τον Τρικούπη να ξεφύγει στο σκορ, καθώς για τρεις περιόδους η διαφορά παρέμενε κυρίως σε μονοψήφια επίπεδα και μόνο στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το +15 (70-55) και να εξασφαλίσουν ουσιαστικά τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατάνε και να μειώνουν στο τελικό 80-73.

Μια νίκη που ήρθε και απέναντι σε μία περίεργη διαιτησία, με λάθη, που άφησε αρκετές φορές ατιμώρητο το πολύ πιεστικό, στα όρια του φάουλ, παιγνίδι των παικτών της Καβάλας, που ήταν και σκληρό σε ορισμένες περιπτώσεις, με αποτέλεσμα σε μία τέτοια φάση, ο Τόλα να τραυματιστεί στο κεφάλι και να αποχωρήσει.

Καλύτεροι παίκτες σήμερα των νικητών, ήταν οι Κουρουπάκης (20π.- 8 ριμπ.), Χουχούμης (17π.- 4 ριμπ.- 3 ασίστ) και Μολφέτας 10π.- 8 ριμπ.), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπόζης, Πεχλιβανίδης και Πουλιανίτης.

Πιο δυνατά μπήκε ο Τρικούπης στο ματς και στα μισά περίπου της περιόδου, έφτασε σε διψήφια διαφορά (14-4), με τρίποντο του Μολφέτα. Η Καβάλα αντέδρασε με ένα 6-0, μείωσε το σκορ στο 14-10, με την 1η περίοδο να κλείνει στο +3 (18-15), για τον Τρικούπη.

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα έγινε απειλητική. Αρχικά ισοφάρισε το σκορ (21-21), όμως δύο τρίποντα των Καραγεωργίου και Αλλάντε, έστειλαν τη διαφορά στο +6 (27-21). Οι φιλοξενούμενοι όμως θα επιμείνουν και με σερί 8-0, θα πάρουν το προβάδισμα, για πρώτη και μοναδική φορά στο παιγνίδι, με 27-29, με 3.30΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης θα ανακτήσει το προβάδισμα αμέσως με τρίποντο του Χουχούμη (30-29) και θα κλείσει το ημίχρονο στο +5 (38-33).

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι άνοιξαν λίγο ακόμα, την υπέρ τους διαφορά. Με δίποντο και τρίποντο του πολύ καλού Χουχούμη, ο Τρικούπης θα φτάσει ξανά στο +10 (46-36), αλλά η Καβάλα θα μειώσει στους 4 (48-44). Ο Τρικούπης με πρωταγωνιστές τους Κουρουπάκη και Μολφέτα, θα φτάσει πάλι στο +10 (57-47), με την 3η περίοδο να λήγει με σκορ 58-50.

Στην 4η περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξα να καθαρίζουν το ματς, καθώς με 7 πόντους του Αλλάντε και τρίποντο του Ερμείδη, η διαφορά σκαρφάλωσε στο +15 (70-55), με 5.50΄ να απομένουν. Στη συνέχεια η Καβάλα προσπάθησε να κρατήσει την επαφή με το σκορ, αλλά το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στους 8 πόντους (76-68), μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο του παιγνιδιού, που βρήκε τελικό νικητή τον Τρικούπη με σκορ 80-73.

Δεκάλεπτα: 18-15, 20-18, 20-17, 22-23.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παζώλης – Παπαγεωργίου.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς 1, Ερμείδης 6(2), Χουχούμης 17(3), Νάνος 1, Δημητρακόπουλος 4, Αλλάντε 11(2), Μολφέτας 10(2), Καραγεωργίου 5(1), Τόλα 5, Κουρουπάκης 20.

ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Πενταζίδης): Μπόζης 18(2), Πουλιανίτης 9, Κριζέας 6(2), Απαζίδης 13(3), Ευαγγελίδης, Πρίφτης 6(2), Πεχλιβανίδης 10(2), Ταχυρίδης 5, Γουέμπστερ 3, Τσέλλος 3(1).