Μεγάλη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Ψυχικού!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΕ Ψυχικού 76 – 64

Ένας αποφασιστικός Τρικούπης, με εξαιρετική απόδοση σε άμυνα και επίθεση, μετά το 13ο λεπτό, επιβλήθηκε του δυνατού Ψυχικού με σκορ 76-64.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά το παιγνίδι, με κακές επιλογές και αρκετά λάθη και άγχωσαν τους φιλάθλους τους, καθώς βρέθηκαν στο 3λεπτο της 2ης περιόδου στο -15 (12-27), αλλά στη συνέχεια αντέδρασαν και στα επόμενα 17 λεπτά, σημείωσαν ένα εκπληκτικό σερί 45-21, κλείνοντας της 3η περίοδο στο +9 (57-48), βάζοντας έτσι τις βάσεις για τη νίκη, που ήρθε τελικά καθαρά και δίκαια, καθώς στην τελευταία περίοδο, το Ψυχικό το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει μέχρι τους 4 πόντους (62-58) κι αυτό με τη συνδρομή της διαιτησίας.

Κορυφαίος σήμερα παίκτης του Τρικούπη ήταν ο Χουχούμης (26π. με 5/12τρ.- 4ριμπ.- 3ασίστ), που ανέβηκε πολύ στην επανάληψη, διάστημα κατά το οποίο σημείωσε τους 19 από τους 26 πόντους του.

Συμβολή στην επιθετική ανάκαμψη της ομάδας είχε και ο Μολφέτας (11π.- 9ριμπ.), με τα τρία συνεχόμενα τρίποντά του στην 3η περίοδο, ενώ αρκετά ικανοποιητικό ήταν το ντεμπούτο του Ουάσινγκτον (11π.- με 3/7τρ.- 6ριμπ.- 10ασίστ), που έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα. Καλή απόδοση είχαν σήμερα και οι Ερμείδης (10π.), Κουρουπάκης (12π.- 5ριμπ.).

Από το Ψυχικό καλύτερος ήταν ο Σεγκού (23π.) και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βίκτορ και Κουκάς.

Στο ξεκίνημα του παιγνιδιού, ο Τρικούπης πήρε το προβάδισμα με 5-2, αλλά στη συνέχεια ήταν εντελώς ασύνδετος, με κακές επιλογές στην επίθεση και πολλά εύκολα λάθη. Έτσι, αρχικά δέχθηκε ένα σερί 0-9 και το σκορ στο 5λεπτο έγινε 5-11 και στη συνέχεια χωρίς εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και βρίσκοντας μόνο 5 πόντους από τον Κουρουπάκη, βρέθηκε στη λήξη της 1η περιόδου στο -11 (10-21).

Στη 2η περίοδο το παιγνίδι ισορρόπησε. Αν και αρχικά, ένα 6-2 από το Ψυχικό, έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο -15 (12-27), οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης. Με σερί 7-0 μείωσαν γρήγορα στο -8 (19-27), με καλάθι του Ουάσινγκτον, 2.40΄΄ πριν τη λήξη, με τρίποντο του Ερμείδη, έφτασαν στο -7 (24-31) και 30΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο -6 (29-35), ξανά με τον Ουάσινγκτον.

Η 3η περίοδος ανήκει αποκλειστικά στον Τρικούπη, που με επί μέρους σκορ 28-13, έκανε το μεγάλο βήμα για τη νίκη. Το σκορ έγινε αρχικά 32-37 και στη συνέχεια, με μία βολή του Κουρουπάκη και δύο τρίποντα των Χουχούμη και Μολφέτα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 39-37 και η εξέδρα πήρε φωτιά, με 6.40΄΄ να απομένουν. Η αντεπίθεση όμως του Τρικούπη δεν σταμάτησε εκεί. Με άλλα δύο τρίποντα του Μολφέτα και καλάθι του Χουχούμη, οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν με 47-41, 3.07΄΄ πριν τη λήξη και με τον Χουχούμη ασταμάτητο, να σημειώνει άλλους 8 πόντους (δίποντο και δύο τρίποντα), η 3η περίοδος έκλεισε στο +9 για τον Τρικούπη (57-48).

Στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 62-52. Στο σημείο αυτό οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ στον Χουχούμη και τεχνική ποινή στον πάγκο του Τρικούπη και έτσι το Ψυχικό βρήκε την ευκαιρία να μειώσει μέχρι τους 4 πόντους (62-58), λίγο πριν τα μέσα της περιόδου.

Λίγο μετά, με το σκορ στο 64-60, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους, σε σφύριγμα των διαιτητών, οι οποίοι διέκοψαν για λίγα λεπτά το παιγνίδι και αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια. Με την επανέναρξη του αγώνα, ένα κάρφωμα του Κουρουπάκη και ένα τρίποντο του Χουχούμη, έδωσαν πάλι στον Τρικούπη μια ικανοποιητική διαφορά 9 πόντων (69-60), με 3.28΄΄ να απομένουν.

Αποφασιστικοί στη συνέχεια οι γηπεδούχοι και δυναμικοί στην άμυνα, δεν κινδύνευσαν καθόλου και έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +14 (75-61), παίρνοντας τελικά άξια την πολύτιμη νίκη, με σκορ 76-64.

Δεκάλεπτα: 10-21, 19-14, 28-13, 19-16.

Διαιτητές: Γερακίνης – Μαραμής – Χατζηχαρίσης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς, Ερμείδης 10(4), Χουχούμης 26(5), Νάνος 2, Δημητρακόπουλος, Ουάσινγκτον 11(3), Μολφέτας 11(3), Καραγεωργίου, Τόλα 4, Κουρουπάκης 12.

ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 12(1), Κουκάς 13(2), Σεγκού 23, Παπανικολάου 5(1), Αμβράζης, Μαλέλης 3, Παύλος 4, Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσόχλας 4, Οκεκουόγεν.