Εντός έδρας ήττα από τον Τρίτωνα για τον Χαρίλαο Τρικούπη

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Τρίτων 59 – 77

Ένας μετριότατος Τρικούπης, δεν κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα μέσα στην έδρα του, με σκορ 59-77, απέναντι σε έναν πολύ καλό Τρίτωνα, που έδειξε μεγάλη αγωνιστικότητα και σοβαρότητα στο παιγνίδι του, είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, σχεδόν σε ολόκληρο το ματς και κέρδισε δίκαια, αφού υπερίσχυσε σε όλες τις κατηγορίες.

Η ομάδα των Σεπολίων πήρε τα ριμπάουντ (33-39), είχε σχεδόν τις διπλάσιες ασίστ (8-15), καθώς και διπλάσια κλεψίματα (6-12), ενδεικτικό της πολύ πιεστικής περιφερειακής άμυνας των παικτών της και λιγότερα λάθη (15-12), ενώ ήταν πολύ πιο εύστοχη και στα σουτ τριών πόντων (11/27), έναντι μόλις 5/24 των γηπεδούχων, που δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Από την ομάδα του Τρικούπη, ξεχώρισαν κάπως οι Χουχούμης (13π.), Ουάσινγκτον (11π. με 3/7τρ.), Ερμείδης (7π.) και Κουρουπάκης (10π.- 7ριμπ.).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 11 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (25-36), ο Τρικούπης ανέκαμψε στην 3η περίοδο, μειώνοντας στους 5 πόντους (47-52) και στην αρχή της τελευταίας περιόδου, είχε την ευκαιρία να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, όταν ο Ερμείδης έχασε δύο ελεύθερες βολές, που αν έμπαιναν θα έφερναν τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής και στη συνέχεια, ένα 14-0 από τους φιλοξενούμενους, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του πλευρά του Τρίτωνα, που είχε κορυφαίο τον Καμπερίδη (19π.- 5ριμπ.) και πολύ καλούς τους Προίσκο (13π. με 4/5τρ.) και Τσάμη (9π.- 8ριμπ.).

Λίγο πιο καλά από τον αντίπαλό του, μπήκε ο Τρικούπης στο παιγνίδι, προηγήθηκε με 7-3, με δύο βολές του Μολφέτα και στη συνέχεια κράτησε το προβάδισμα με 9-6, 12-10 και 15-12, λίγο πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Ζαραϊδώνη και του Τσάμη, έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 15-16.

Με αρκετά λάθη και προβλήματα στην επίθεση ο Τρικούπης στη 2η περίοδο, επέτρεψε στον Τρίτωνα να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να προηγηθεί με διαφορά 7 πόντων (17-24 και 21-28) και λίγο αργότερα ο Προίσκος με τρίποντο θα γράψει το 22-31 για τον Τρίτωνα, με 2.51΄΄ να απομένουν. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ο Τρίτωνας με αιχμές τους Προίσκο και Καμπερίδη, θα φτάσει στο +14 υπέρ του (22-36), με τον Ερμείδη να μειώνει στο 25-36, στη λήξη του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ήταν η καλύτερη για τους γηπεδούχους, που έδειξαν να συνέρχονται. Στο πρώτο μισό της περιόδου, ο Τρίτωνας κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά των 14 πόντων (32-46, με 5.43΄΄ να απομένουν), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι, με καλές άμυνες, θα τρέξουν ένα σερί 15-6, ως το τέλος της 3ης περιόδου, μειώνοντας στους 5 (47-52), ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Στην αρχή της 4ης περιόδου κρίθηκε το ματς, καθώς ο Τόλα έκανε το σκορ 49-52 και στη συνέχεια ο Ερμείδης κέρδισε δύο βολές, στις οποίες αστόχησε και αφού οι γηπεδούχοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, ο Χουχούμης αστόχησε σε τρίποντο, που θα έφερνε τις δύο ομάδες ισόπαλες και το παιγνίδι θα άρχιζε από την αρχή.

Ακολούθησε ένα πολύ κακό διάστημα από τον Τρικούπη, που επέτρεψε στον Τρίτωνα να τρέξει ένα μεγάλο σερί 14-0 και να φτάσει στο +17 (49-66), με 5.13΄΄ να απομένουν.

Οι γηπεδούχοι, χωρίς ψυχολογία πλέον, δεν κατάφεραν ποτέ να επιστρέψουν στο παιγνίδι, με τη διαφορά να φτάνει τελικά τους 18 πόντους (59-77) και ο δυνατός σήμερα Τρίτωνας, να παίρνει μία καθαρή νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-16, 10-20, 22-16, 12-25.

Διαιτητές: Ζακεστίδης – Κωνσταντινίδου – Μαρινάκης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς 1, Ερμείδης 7, Χουχούμης 13(1), Ουάσινγκτον 11(3), Νάνος 2, Χουχούμης, Δημητρακόπουλος, Μολφέτας 6, Καραγεωργίου 4(1), Τόλα 5, Κουρουπάκης 10.

ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ (Μιχελάκος): Μάιερς 4(1), Μανοΐλοβιτς 4, Κουφόπουλος 8, Ζαραϊδώνης 8, Πράπας 2, Τσουργιάννης 7(1), Προίσκος 13(4), Καμπερίδης 19(3), Τσάμης 9(1), Μπολδόγλου, Πουλής, Ζουμαδάκης 3(1).