Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στη ΦΕΑ ο Χαρίλαος Τρικούπης

Φωτο Αρχείου

ΦΕΑ Νέας Φιλαδελφειας – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 73 - 70

Μαχητικός ο Τρικούπης στην έδρα της ΦΕΑ, πάλεψε για τη νίκη στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά ηττήθηκε με σκορ 73-70.

Η ομάδα του Μεσολογγίου πλήρωσε το κακό αμυντικά πρώτο ημίχρονο, τα πολλά λάθη της (19) και την αστοχία της στα τρίποντα (6/26) και κυρίως στις βολές (22/37).

Η ΦΕΑ είχε το προβάδισμα στη διάρκεια του παιγνιδιού, με διαφορές που έφτασαν μέχρι τους 13 πόντους (49-36), όμως ο Τρικούπης κατάφερε να αντιδράσει και κάποια στιγμή να προσπεράσει με σκορ 61-62, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Καλύτεροι από τον Τρικούπη οι Ουάσινγκτον (14π.- 6ριμπ.- 5ασίστ) και Ερμείδης (15π.- 4ριμπ.- 5κλεψ.) και ακολούθησαν οι Χουχούμης (14π.- 4ριμπ.- 2ασίστ) και Τόλα (11π.- 8ριμπ.).

Νωθρός ο Τρικούπης και με λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-2, όμως με δύο καλάθια του Ερμείδη και τρίποντο του Χουχούμη, μείωσε στον πόντο (10-9), στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια ήταν άστοχος και επέτρεψε στην ΦΕΑ να ξεφύγει στο 3λεπτο με 18-10, μείωσε σε 20-15 σκοράροντας μόνο με βολές, με την 1η περίοδο να βρίσκει την ΦΕΑ στο +7 (24-17).

Με το τρίτο καλάθι του Τόλα στο παιγνίδι, το σκορ θα γίνει 29-23, στην αρχή της 2ης περιόδου, αλλά οι γηπεδούχοι θα ευστοχήσουν σε δύο τρίποντα και θα φτάσουν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (35-23), με 6.47΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης με καλάθι του Τόλα και 7 συνεχόμενους πόντους του Ουάσινγκτον, θα μειώσει στο τρίποντο (35-32), 4.41΄΄ πριν τη λήξη. Όμως, θα ακολουθήσουν τρία άστοχα σουτ τριών πόντων (Χουχούμης, Ουάσινγκτον, Μολφέτας) και η ΦΕΑ θα κάνει το σκορ 40-32 και στη λήξη του ημιχρόνου, θα προηγηθεί με διψήφια διαφορά (47-36).

Ένα πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ο Τρικούπης δεν είχε καλή αμυντική συμπεριφορά, αφού δέχτηκε 47 πόντους, φτάνοντας τα 12 λάθη. Επιθετικά στηρίχτηκε στους Ουάσινγκτον 9π., Τόλα 8π., Χουχούμη 6π. και Ερμείδη 6π.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, η ΦΕΑ θα φτάσει στο +13 (49-36), αλλά ο Τρικούπης με σερί 6-0 θα μειώσει στους 7 (49-42), διαφορά που θα επαναληφθεί στο 3λεπτο (52-45), με τρίποντο του Ερμείδη. Με 2.47΄ να απομένουν, οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν με 58-49, αλλά ο Τρικούπης με δύο τρίποντα του Χουχούμη, θα μειώσει στους 5 πόντους, 58-53, 1.18΄ πριν τη λήξη και 61-56 στο τέλος της 3ης περιόδου, στην οποία η ομάδα του Μεσολογγίου βελτίωσε αρκετά την άμυνά της και αν ήταν πιο εύστοχη στις ελεύθερες βολές (χάθηκαν 4 προς το τέλος της περιόδου), θα είχε πλησιάσει την ΦΕΑ σε απόσταση αναπνοής.

Ένα τρίποντο του Ερμείδη κι ένα έμμεσο τρίποντο από τον Κουρουπάκη (καλάθι και βολή), θα δώσουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Τρικούπη (61-62), στην αρχή της 4ης περιόδου και το ματς θα πάρει φωτιά. Η ΦΕΑ βρήκε όμως αντίδραση, αρχικά ευστοχώντας σε 4 βολές, κάνοντας το σκορ 65-62 και στη συνέχεια με δύο τρίποντα των Στεργιάκη και Κοντού, βρέθηκε στο +7 (71-64), στα μισά της 4ης περιόδου.

Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν πλέον δύσκολα, το σκορ έγινε 73-66, με καλάθι του Μολφέτα, με 2.37΄ να απομένουν και στη συνέχεια, ξανά ο Μολφέτας με δύο βολές έκανε το σκορ 73-68, 1.18΄ πριν τη λήξη. Στο τελευταίο λεπτό ο Τρικούπης προσπάθησε για τη νίκη, όμως ο Χουχούμης αστόχησε σε τρίποντο και ο Μολφέτας σε δίποντο στα 30΄ και στη λήξη του αγώνα, ο Ουάσινγκτον απλώς μείωσε τη διαφορά, στο τελικό 73-70.

Δεκάλεπτα: 24-17, 23-19, 14-20, 12-14.

Διαιτητές: Κατραχούρας – Κατσαπρακάκης – Γεράνιος.

ΦΕΑ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ (Καρατζάς): Ρωμόσιος, Βαφειάδης, Στεργιάκης 18(1), Κόντος 6(1), Ζήρος 3(1), Λίτσος 16(4), Παπανικολάου, Καραχάλιος 18(1), Δεϊμέζης 4, Καραλευθέρης 4(1), Γαρέζος 2, Γεωργοπαπαδάκος 2.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Μανιάς, Ερμείδης 15(2), Χουχούμης 14(2), Νάνος, Δημητρακόπουλος, Ουάσινγκτον 14(1), Μολφέτας 11(1), Καραγεωργίου, Τόλα 11, Κουρουπάκης 5.