Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – Ν.Ε. Μεγαριδας 93 - 80

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Τρικούπη, που επιβλήθηκε απόλυτα δίκαια στο κλειστό Δ.Α.Κ. του Μεσολογγίου, της Ν.Ε. Μεγαρίδας με σκορ 93-80 και επωφελήθηκε από τις ήττες του ΑΟ Αγρινίου και του Αίαντα Ευόσμου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιγνίδι και προηγήθηκαν με σκορ 10-19, λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Τρικούπη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και παραλίγο, εκτός από τη νίκη, να πάρουν και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου (-18). Αφού προσπέρασαν στο σκορ γρήγορα με 21-19, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (42-35), την 3η περίοδο στο +10 (65-55) και 2.24΄΄ πριν τη λήξη, έφτασαν στο +20 (88-68). Όμως στη συνέχεια χάθηκαν κάποια κρίσιμα σουτ από τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε αρκετές ελεύθερες βολές και έτσι η διαφορά χάθηκε.

Ο Τρικούπης κέρδισε τα ριμπάουντ (35-27) και ήταν πολύ καλύτερος στη δημιουργία (23-13 οι ασίστ). Κορυφαίος σήμερα από τους γηπεδούχους ήταν ο Μολφέτας, με 23π., 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκαν οι Χουχούμης (22π.- 4ριμπ.- 3ασίστ) και Ουάσινγκτον (21π.- 11ασίστ - 4ριμπ.). Αρκετά θετική σήμερα και η προσφορά των ψηλών, Κουρουπάκη και Τόλα, αλλά και του Νάνου, κυρίως στην άμυνα.

Από την αρκετά καλή ομάδα της Ν.Ε. Μεγαρίδας, ξεχώρισαν περισσότερο οι δύο ξένοι, Γουάϊλι και Ντουμπίνσκι και ακολούθησαν σε απόδοση οι Γερομιχαλός και Πολυτάρχου.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο ξεκίνημα, με το σκορ ισόπαλο 10-10 στα πρώτα 6.00΄΄ λεπτά, θα ακολουθήσει ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων, που θα προηγηθούν με σκορ 10-19, με 1.51΄΄ να απομένουν. Όμως στη συνέχεια με ένα καλάθι του Κουρουπάκη και δύο του Χουχούμη, ο Τρικούπης θα μαζέψει την εις βάρος του διαφορά, κλείνοντας την 1η περίοδο στο -3 (16-19).

Οι γηπεδούχοι θα μπουν δυναμικά στη 2η περίοδο και με 5 συνεχόμενους πόντους του Μολφέτα (δίποντο και τρίποντο), θα πάρουν το προβάδισμα με 21-19. Οι παίκτες της Μεγαρίδας θα αντιδράσουν και με επί μέρους σκορ 9-3, θα προηγηθούν στα μισά της 2ης περιόδου με 24-28. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με κινητήριο μοχλό τον Ουάσινγκτον, θα τρέξουν ένα σερί 12-0 και με καλάθι του Μολφέτα, θα φτάσουν για πρώτη φορά στο +8 (36-28), 1.51΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου, με το ημίχρονο να βρίσκει τελικά τον Τρικούπη στο +7 (42-35), με ωραίο τρίποντο του Χουχούμη.

Πιο αποφασιστικός ο Τρικούπης στην 3η περίοδο, άρχισε να επιτυγχάνει πλέον διψήφιες διαφορές. Έτσι, με καλάθια του Μολφέτα και του Τόλα, έφτασε στο ξεκίνημα της περιόδου στο +11 (46-35) και λίγο αργότερα στο +15, κάνοντας το σκορ 51-36 με τον Χουχούμη και 53-38 με τον Ουάσινγκτον, με 6.21΄΄ να απομένουν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν μέχρι τους 10 πόντους, κάνοντας το 61-51, 3.00΄΄ πριν τη λήξη και το 65-55, στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Τρικούπης έφτασε και πάλι στο +15 (72-57 και 75-60 με τρίποντο του Χουχούμη), 7.36΄΄ πριν τη λήξη και στη συνέχεια κυνήγησε να πάρει και τη διαφορά του -18 του πρώτου γύρου. Πράγματι, έχοντας έναν εξαιρετικό Ουάσινγκτον στην καθοδήγηση του παιγνιδιού, κατάφερε με καλάθι του Μολφέτα, 2.24΄΄ πριν το τέλος του αγώνα, να φτάσει στο +20 (88-68). Στη συνέχεια όμως χάθηκαν δύο σουτ τριών πόντων από τον Χουχούμη, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αρκετά φάουλ, ευστόχησαν σε 10 ελεύθερες βολές (10/14) και η τελική διαφορά μειώθηκε στους 13 πόντους (93-80).

Δεκάλεπτα: 16-19, 26-16, 23-20, 28-25.

Διαιτητές: Τσιμπούρης – Νάστος – Ρίζος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Στράτος, Παπανικολάου 1, Μανιάς, Ερμείδης 5(1), Χουχούμης 22(4), Ουάσινγκτον 21(2), Νάνος 4, Μολφέτας 23(3), Καραγεωργίου 2, Τόλα 4, Κουρουπάκης 11.

Ν.Ε. ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 8(1), Γκατζιάς 4, Παπαγιάννης 2, Γερομιχαλός 14, Πολυτάρχου 13(2), Γκιούλης, Ντουμπίνσκι 14(2), Γουάϊλι 18, Καλλινικίδης 4, Γεωργαλάς 2, Χατζόγλου 1, Ζαρκαδούλας.