Μεγάλη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη επί του Αίαντα Εύοσμου με 79-66

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΙΑΣ Εύοσμου 79 – 66

Συγκλονιστικό ματς στο κλειστό Δ.Α.Κ. του Μεσολογγίου, με τον Χ. Τρικούπη να κατακτά απόλυτα δίκαια, μία καθοριστική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας του Αίαντα Ευόσμου με 79-66.

Ο εξαιρετικός επιθετικά Χουχούμης του πρώτου ημιχρόνου (17π.) και ο εγκεφαλικός Ουάσινγκτον στην επανάληψη, οδήγησαν τον Τρικούπη στη μεγάλη νίκη, έχοντας συμπαραστάτη τον πολύ καλό Μολφέτα, που στα τελευταία παιγνίδια έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του.

Ένας Τρικούπης που σήμερα είχε δύσκολη αποστολή, έχοντας και τις απουσίες των Νάνου και Δημητρακόπουλου, με αποτέλεσμα Χουχούμης, Μολφέτας και Ουάσινγκτον να αγωνιστούν αναγκαστικά σε όλο το ματς (39.24΄΄). Μεγάλη και η προσφορά των ψηλών Κουρουπάκη και Τόλα, στην οικονομία του παιγνιδιού.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11 πόντους (25-36), μετά από 12.30΄΄ λεπτά παιγνιδιού, αλλά κατάφεραν να αντιδράσουν, να κλείσουν το ημίχρονο στο +8 (47-39) και να φτάσουν στα μέσα της 3ης περιόδου, στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά στο +15 (61-46).

Η κόπωση και τα πολλά φάουλ μερικών παικτών, ανέκοψαν τον ρυθμό των γηπεδούχων, ο Αίας μείωσε μέχρι τους 4 πόντους (64-60), αλλά ο Τρικούπης με ηγέτη στα τελευταία λεπτά τον Ουάσινγκτον, πήρε την πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ από τους φιλοξενούμενους ο Ναούμης, που με τη μεγάλη του ευστοχία κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ και τον ακολούθησε ο Καραγιαννίδης.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Ουάσινγκτον να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 9-8, με σουτ τριών πόντων και ο Μολφέτας να γράφει το 13-10 για τον Τρικούπη στο 5λεπτο. Ακολούθησαν τεχνικές ποινές εις βάρος των γηπεδούχων και αρκετές βολές και ο Αίας με σερί 10-0, θα προσπεράσει κάνοντας το 13-20, με 2.51΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεχόμενος εύκολους πόντους, έκλεισε την 1η περίοδο στο -6 (22-28), έχοντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να σκοράρουν στην αρχή της 2ης περιόδου, θα βρεθούν στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά, στο +11 (25-36), με 7.30΄΄ να απομένουν. Στο σημείο αυτό θα έρθει το επιθετικό ξέσπασμα του Τρικούπη, που με σερί 14-0 θα πάρει το προβάδισμα με σκορ 39-36, 2.44΄΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια με αιχμές τους Χουχούμη και Κουρουπάκη, οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στη λήξη του ημιχρόνου στο +8 (47-39) και θα πάρουν τα ηνία του παιγνιδιού.

Εξαιρετικός ο Τρικούπης στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, θα φτάσει σε διψήφιες διαφορές και με τρίποντο του Μολφέτα θα φτάσει στη μέγιστη υπέρ του διαφορά στο +15 (61-46). Στη συνέχεια όμως κόλλησε στην επίθεση και η διαφορά μειώθηκε στους 8 στη λήξη της 3ης περιόδου (64-56), με τους παίκτες των γηπεδούχων να διαμαρτύρονται στους διαιτητές, γιατί δεν μέτρησαν τρίποντο του Μολφέτα, που σούταρε κάτω από το κέντρο του γηπέδου ακριβώς στην εκπνοή της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ο Αίας μείωσε στους 4 πόντους (64-60). Στη συνέχεια όμως ο Ουάσινγκτον ήταν καθοριστικός και με 5 συνεχόμενους πόντους (τρίποντο και δίποντο) έκανε το 69-60 και με τρίποντο του Μολφέτα η διαφορά πήγε στο +12 (72-60), 6.09΄΄ πριν τη λήξη. Ο Αίας δεν κατάφερε στη συνέχεια πολλά πράγματα. Απλώς μείωσε μέχρι τους 8 (74-66), αλλά ο Ουάσινγκτον με νέο τρίποντο του έδωσε την χαριστική βολή (77-66), 2΄05΄΄ πριν τη λήξη και ο Τόλα έγραψε το τελικό 79-66 μέσα σε αποθέωση για τους νικητές.

Δεκάλεπτα: 22-28, 25-11, 17-17, 15-10. Διαιτητές: Τσώνος, Στρέμπας, Φραγκούλη.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Διαμαντόπουλος, Παπανικολάου, Στράτος, Μανιάς 2, Ερμείδης, Δημητρακόπουλος, Χουχούμης 19 (4), Ουάσινγκτον 18 (4), Μολφέτας 17 (2), Καραγεωργίου 2, Τόλα 9, Κουρουπάκης 12.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Λιβανος): Τάιους 8, Γουόκερ, Παπαδόπουλος 10, Ναούμης Απ. 26 (3), Κωνσταντινίδης 2, Πετράκης, Πετανίδης 4, Σταυριανόπουλος, Δεληγεώργης 3, Καραγιαννίδης 13, Μπαλτζόπουλος.