Με το αριστερό στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Χ.Τρικούπης

Νεανική Εστία Μεγαριδός – ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 74-65

Καλή εμφάνιση από τον Τρικούπη στα Μέγαρα στο ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος, όχι όμως αρκετή για να τον οδηγήσει στη νίκη.

Η ομάδα του Μεσολογγίου ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ και στη λήξη του ημιχρόνου να προηγηθεί με 6 πόντους (32-38), ενώ στα μέσα της 3ης περιόδου να φτάσει την υπέρ της διαφορά στο +10 (38-48). Εκεί όμως κόλλησε επιθετικά, καθώς οι γηπεδούχοι έγιναν πολύ πιεστικοί στην άμυνα και με επί μέρους σκορ στα τελευταία 15΄ λεπτά του παιγνιδιού 36-17, η Ν.Ε. Μεγαρίδας έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 74-65. Χάθηκε έτσι μια καλή ευκαιρία για τον Τρικούπη, να ξεκινήσει το δύσκολο φετινό πρωτάθλημα της Α2, με μια σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Ένα αμφίρροπο και ενδιαφέρον πρωτάθλημα, που ξεκίνησε χθες με μικροεκπλήξεις. Ο Τρικούπης είχε περισσότερες ασίστ (15-10), αλλά και πιο πολλά λάθη (15-11). Κορυφαίος παίκτης του ο Γιάννης Μολφέτας (20π. με 3/5 τρ., 5 ριμπ., 3 ασίστ), που δείχνει να είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και τον ακολούθησε ο Γκλάσπερ (16π.- 4ριμπ.- 4 ασίστ). Με συνεισφορά στο παιγνίδι και οι Τόλα, Σταματογιάννης (4π.- 8ριμπ. ο καθένας), Σάμαρτζιττς (6π.- 2ασίστ – 2κλεψ.), Τσουργιάννης (7π.- 4ριμπ.)

Η νίκη των γηπεδούχων στηρίχτηκε στην τετράδα Μπράντφορντ, Καλλινικίδη, Παπαρέγκα και Γκατζιά.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού (4-4), αλλά κάποια λάθη στην επίθεση και μερικά χαμένα ριμπάουντ από τους παίκτες του Τρικούπη, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 11-4 στο 3λεπτο. Εκεί ανέλαβαν επιθετική δράση οι Γκλάσπερ και Μολφέτας και ο Τρικούπης με σερί 12-2, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (13-16), με την 1η περίοδο να λήγει τελικά ισόπαλη 17-17.

Στο πρώτο 4λεπτο της 2ης περιόδου, η ομάδα της Μεγαρίδας προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ (27-21), αλλά ο Τρικούπης αντέδρασε άμεσα και με σερί 7-0 και 2 βολές του Γκλάσπερ, πήρε ξανά το προβάδισμα (27-28). Οι δύο ομάδες βάδισαν για λίγο πόντο-πόντο (29-30, 31-32) και στη λήξη της περιόδου με τρίποντο του Σάμαρτζιτς, ο Τρικούπης βρέθηκε στο +6 (32-38).

Στην αρχή της επανάληψης ο Τρικούπης κράτησε την υπέρ του διαφορά και με τρίποντο του Γκλάσπερ 5.40΄΄ πριν τη λήξη, έφτασε στο +10 (38-48), δείχνοντας ότι μπορεί να πάρει τη νίκη. Στο υπόλοιπο όμως της 3ης περιόδου δεν ήταν καλός, κυρίως επιθετικά. Έτσι, οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 μείωσαν αρχικά στους 3 (45-48), με 2.47΄ να απομένουν και λίγο πριν τη λήξη της προηγήθηκαν με 53-51, πριν ο Τσουργιάννης ισοφαρίσει το σκορ (53-53).

Στην τελευταία περίοδο ο Τρικούπης προσπάθησε για τη νίκη και πήρε ξανά το προβάδισμα (56-57), δέχτηκε όμως ένα σερί 8-0 και το σκορ έγινε 64-57, με 5.39΄΄ να απομένουν. Με τρίποντο του Σάμαρτζιτς και δύο βολές του Μολφέτα, ο Τρικούπης μείωσε στο καλάθι (64-62), ενώ με τρίποντο του Μολφέτα, 3.06΄ πριν τη λήξη του παιγνιδιού, το σκορ έγινε 68-65. Στο τελευταίο 3λεπτο όμως οι παίκτες του Τρικούπη δεν κατάφεραν να σκοράρουν (είχαν 4 άστοχα τρίποντα) και οι γηπεδούχοι με δύο καλάθια του Μπράντφορντ και δύο βολές του Καλλινικίδη, πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 74-65.

Επόμενο παιχνίδι για τους Μεσολογγίτες το προσεχές Σάββατο 14/10 εντός έδρας κόντρα στην ομάδα του Πανερυθραϊκού, που για την πρώτη αγωνιστική επιβλήθηκε του Μίλωνα εντός έδρας με 83-80.

Διαιτητές: Γερακίνης - Μαραμής - Παζώλης (Παυλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 53-53, 74-65

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 16, Τουτζιαράκης 5, Γκάτζιας 11 (1), Ζαραϊδώνης 5 (1), Τσόχλας 5 (1), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 10, Αρνόκουρος, Γερομιχαλός 8, Παπαρέγκας 14 (2).

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Γκλάσπερ 16 (2), Τσουμάνης, Τσουργιάννης 7, Τόλα 4, Μολφέτας 20 (3), Σάμαρτζιτς 6 (2), Σταματογιάννης 4, Νάνος 3 (1), Ζαρκαδούλας 5 (1).