Πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με buzzer beater για τον Χαρίλαο Τρικούπη

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – Πανερυθραϊκος 64 – 62

Μεγάλη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη, στο «κεκλεισμένων των θυρών» παιγνίδι του απέναντι στον ισχυρό Πανερυθραϊκό.

Η ομάδα του Μεσολογγίου ήταν για 32΄ λεπτά πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και τελικά μια αγωνιώδη νίκη με σκορ 64-62, με εύστοχο δίποντο του Τσουμάνη, ακριβώς στη λήξη του αγώνα. Έγινε ένα δυνατό ματς, με έμφαση στις άμυνες και χαμηλό σκορ.

Πιο συγκεντρωμένοι οι φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιγνιδιού, προηγήθηκαν με διαφορές 7 και 8 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (6-13, 19-27, 28-35), φτάνοντας στην αρχή της 3ης περιόδου μέχρι το +9 (30-39). Όμως οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν γρήγορα, μείωσαν στον πόντο (38-39) και από εκεί και μετά το ματς έγινε ντέρμπυ. Μπαίνοντας στο τελευταίο 8λεπτο, ο Τρικούπης πέρασε μπροστά στο σκορ (50-49) και με μεγάλη προσπάθεια κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος και να πάρει μία υπερπολύτιμη νίκη, δεδομένων και των συνθηκών.

Κορυφαίος σήμερα για τον Τρικούπη ο Σάμαρτζιτς (25π.- 9ριμπ.) και τον ακολούθησαν οι Σταματογιάννης (8π.- 8 ριμπ.- 4 ασίστ – 6 κλεψ.), Τσουμάνης (12π.- 5 ριμπ.) και Γκλάσπερ (11π.- 5 ριμπ.- 3 ασίστ), ενώ από τον Πανερυθραϊκό ξεχώρισαν οι Μανοΐλοβιτς, Θεοδώρου, Κουφόπουλος και Κουρουπάκης.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα σουτ τριών πόντων (4/21 ο Τρικούπης, 4/27 η Ερυθραία). Η ομάδα του Μεσολογγίου είχε περισσότερες ασίστ (14-11) και κλεψίματα (9-3) και πολύ λιγότερα λάθη (8-17), με τον Πανερυθραϊκό να υπερισχύει στα ριμπάουντ (41-37) και στις τάπες (5-0). Αγκάθι για τους γηπεδούχους οι 10 συνολικά χαμένες βολές (12/22).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ ο Πανερυθραϊκός και με πολύ πιεστική άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με 1-8. Ο Τρικούπης προσπάθησε να αντιδράσει με 5 πόντους του Σάμαρτζιτς, όμως ο Μπαζίνας με τρίποντο, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους (6-13), με 3.22΄΄ να απομένουν. Ακολούθησε όμως ένα 9-0 σερί για τους γηπεδούχους που προσπέρασαν έτσι στο σκορ (15-13), με την 1η περίοδο να λήγει τελικά ισόπαλη 15-15.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με το σκορ ξανά ισόπαλο (19-19), όμως ακολούθησε ένα 8-0 σερί της Ερυθραίας, με το σκορ να γίνεται 19-27 στα μέσα της περιόδου. Ο Τρικούπης στηριζόμενος στον επιθετικό οίστρο του Σάμαρτζιτς προσπάθησε να κρατήσει την επαφή με το σκορ (23-27, 26-29, 28-31), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (28-35), στη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τον Σάμαρτζιτς να έχει πετύχει τους 16 από τους 28 μόλις πόντους των γηπεδούχων.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, η ομάδα της Ερυθραίας κατάφερε να φτάσει στην μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο ματς, στο +9 (30-39), αλλά στο σημείο αυτό ο Τρικούπης αντέδρασε, με Τσουργιάννη, Σάμαρτζιτς και τρίποντο του Σταματογιάννη και μείωσε στον πόντο (38-39), λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Αγχωτική και νευρική η συνέχεια του αγώνα, με τον Πανερυθραϊκό να προσπαθεί να ξεφύγει (40-47) και τον Τρικούπη να επιστρέφει (46-47), με τρίποντο του Γκλάσπερ, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-49.

Με αιχμή τον Τσουμάνη ο Τρικούπης στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, θα καταφέρει να επιστρέψει μετά από αρκετή ώρα στο προβάδισμα στο σκορ (52-49). Ο αγώνας στη συνέχεια έγινε δραματικός, με το σκορ να γίνεται 52-52, 57-52 στα μισά της περιόδου με δύο καλάθια του Γκλάσπερ, 59-54 με μακρινό σουτ του Σάμαρτζιτς και 62-57 με τρίποντο του Τσουμάνη, με 2.50΄΄ να απομένουν. Επιθετικό κόλλημα του Τρικούπη και 5-0 από την ομάδα της Ερυθραίας, έφερε το ματς στην ισοπαλία (62-62), 1.04΄΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν άστοχα σουτ των Γκλάσπερ, Θεοδώρου και Σάμαρτζιτς, με τον Τρικούπη να κερδίζει την κατοχή και τον Ηλία Μούτσιο να οδηγείται σε τάιμ-άουτ, με μόλις 2,5 να απομένουν. Στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ, η μπάλα θα φτάσει στον Τσουμάνη, που στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, με αρκετά δύσκολο σε εκτέλεση σουτ δύο πόντων από μέση απόσταση, θα δώσει τη νίκη στον Τρικούπη, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Κορυφαίος των γηπεδούχων λοιπόν σήμερα ο Σάμαρτζιτς, αλλά καθοριστικός στην τελευταία περίοδο ο Τσουμάνης.

Δεκάλεπτα: 15-15, 13-20, 18-14, 18-13.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου – Κανελλόπουλος – Γεράνιος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 11(1), Τσουμάνης 12(1), Παγούρας, Τσουργιάννης 5, Τόλα 1, Ερμείδης, Μολφέτας 2, Στράτος, Σάμαρτζιτς 25(1), Σταματογιάννης 8(1), Νάνος, Ζαρκαδούλας.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Μανοΐλοβιτς 12, Καλλιανιώτης 2, Κουφόπουλος 14(2), Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 2, Κορκοντζέλος 2, Μπαζίνας 5(1), Σαμοντούρωφ, Κουρουπάκης 13, Μπότσης, Θεοδώρου12(1), Ζαρμακούπης.