Μεγάλη σημασίας νίκη στο Σχηματάρι για τον Χαρίλαο Τρικούπη

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 82-83

Πολύ μεγάλης σημασίας εκτός έδρας νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη, που αν και δεν είχε σταθερή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε στο τέλος να φύγει νικητής με σκορ 82-83 από το Σχηματάρι, χάρη σε μία ελεύθερη βολή του Τσουμάνη (1/2), 32΄΄ πριν τη λήξη.

Η ομάδα του Μεσολογγίου απέδωσε καλό μπάσκετ κατά διαστήματα, έχοντας ηγέτες τους Γκλάσπερ (26π.- 3 ρμπ.- 11 ασίστ) και Σάμαρτζιτς (23π.- 7 ριμπ.- 4 ασίστ), που πήραν την ομάδα από το χέρι και την οδήγησαν στη νίκη.

Μετά από ένα καλό ξεκίνημα που είχαν οι φιλοξενούμενοι, με καλό ρυθμό στην επίθεση και περιορίζοντας κατά πολύ το επιθετικό ατού των γηπεδούχων (Μπράιαντ), θα πάρουν πρώτοι τα ηνία του παιγνιδιού (2-12 και 7-18), όμως στη συνέχεια οι ρόλοι θα αντιστραφούν και οι γηπεδούχοι θα ροκανίσουν τη διαφορά, θα προσπεράσουν για πρώτη φορά στη 2η περίοδο (28-27) και στην 3η θα φτάσουν σε διψήφιες διαφορές (49-35 και 59-46), με το ματς να γέρνει υπέρ τους, καθώς οι παίκτες του Τρικούπη υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και ήταν και άστοχοι (1/10 τρίποντα). Ευτυχώς όμως στην τελευταία περίοδο βρήκαν τις δυνάμεις και την ευστοχία και πέρασαν στην αντεπίθεση. Με εξαιρετικό τον Γκλάσπερ, αλλά και 5 εύστοχα τρίποντα, έφεραν το ματς στα μέτρα τους, προσπέρασαν στο σκορ (73-74) και μετά από μεγάλη μάχη, πήραν στο τέλος την πολυπόθητη νίκη (82-83).

Εκτός από τους δύο κορυφαίους (Γκλάσπερ, Σάμαρτζιτς), πολύ καλή απόδοση είχε και ο Τόλα (13π.), που δυστυχώς εγκατέλειψε το γήπεδο τραυματίας, στα μέσα της 4ης περιόδου.

Από τον Ερμή ξεχώρισαν οι Μπράιαντ, Γράβας, Βασιλόπουλος και κάπως οι Μαργέλης, Γερομιχαλός, Κωστόπουλος.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Χαρίλαο Τρικούπη στο ματς, που με επιθετικές αιχμές τους Τόλα, Γκλάσπερ και Σάμαρτζιτς, θα προηγηθεί με διψήφια διαφορά (2-12) στο 5λεπτο. Με καλό ρυθμό και σωστές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν στο +11 (7-18), με καλάθι του Τσουμάνη, με 3.05΄΄ να απομένουν. Στη συνέχεια όμως θα δεχθούν ένα σερί 7-0 από τον Ερμή και η διαφορά θα πέσει στους 4 πόντους (14-18), στη λήξη της 1ης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι θα βρουν τρίποντο στην πρώτη τους επίθεση στη 2η περίοδο και θα μειώσουν στον πόντο (17-18), με το ματς να γίνεται ντέρμπυ. Ο Σάμαρτζιτς θα δώσει δύο φορές διαφορά 6 πόντων στον Τρικούπη (19-25, 21-27), με 5.35΄΄ να απομένουν, όμως στη συνέχεια ο Ερμής στο επόμενο 3λεπτο θα πάρει τα ηνία του παιγνιδιού. Αρχικά θα μειώσει σε 25-27 και με σουτ 3 πόντων του Βασιλόπουλου, θα πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 28-27. Ακολούθησε άλλο ένα μικρό σερί 6-0 για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να φτάνει στο +7 για τον Ερμή (34-27), 2.30΄΄ πριν τη λήξη. Οι Γκλάσπερ και Σάμαρτζιτς θα φέρουν τον Τρικούπη στον πόντο (34-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 38-33 για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη τα πράγματα χειροτέρεψαν για τον Τρικούπη, καθώς στο πρώτο τρίλεπτο της 3ης περιόδου, ο Ερμής εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των παικτών του Τρικούπη, θα τρέξει ένα σερί 11-2 και θα ξεφύγει με 14 πόντους (49-35), 6.58΄΄πριν τη λήξη. Ο Γκλάσπερ θα πετύχει στη συνέχεια 8 πόντους και θα ρίξει τη διαφορά στους 9 (52-43) και λίγο αργότερα ο Σάμαρτζιτς θα γράψει το 54-46, με 2.26΄΄ να απομένουν, με την 3η περίοδο όμως να βρίσκει τον Ερμή στο +12 (64-52), με ωραίο τρίποντο του Γράβα στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Στην 4η περίοδο οι παίκτες του Τρικούπη έκαναν την ολική επαναφορά, σημειώνοντας 31 πόντους. Το σκορ θα γίνει 66-56 και εκεί ο Τρικούπης θα βρεί δύο απρόσμενα τρίποντα από τους Τόλα και Τσουργιάννη και θα ξαναμπεί στο ματς (68-62). Με τους Τσουμάνη και Σάμαρτζιτς να γράφουν το 68-66 το ματς έγινε θρίλερ, 5.40΄΄ πριν τη λήξη. Με 5 πόντους του Βασιλόπουλου ο Ερμής θα φύγει στο +5 (73-68), αλλά τα τρίποντα των Γκλάσπερ και Σταματογιάννη, θα δώσουν μετά από πολλή ώρα στον Τρικούπη το προβάδισμα (73-74), με 3.42΄ να απομένουν.

Συνέχεια στη μάχη με τον Τρικούπη να διατηρεί το προβάδισμα (76-77 και 79-80), 1.46΄΄ πριν τη λήξη, με 6 πόντους του Σάμαρτζιτς. Ο Γκλάσπερ με 2/2 βολές θα κάνει το σκορ 80-82, όμως ο Μπράιαντ θα ισοφαρίσει (82-82), 52΄΄ πριν τη λήξη. Με 31.3΄ να απομένουν, ο Τσουμάνης θα κερδίσει φάουλ και 2 βολές, θα ευστοχήσει μόνο στη μία, με περιπετειώδη τρόπο, καθώς η μπάλα αναπήδησε στο στεφάνι, αλλά έπεσε μέσα στο καλάθι και έτσι έγινε το 82-83. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Γράβας θα υποπέσει σε λάθος στα 9΄, ο Μολφέτας που έκλεψε θα τον μιμηθεί και ο Μπράιαντ στο οποίο κατέληξε η μπάλα θα κάνει το τελευταίο σουτ στη λήξη του παιγνιδιού, που ευτυχώς ήταν άστοχο και το σκορ έμεινε αμετάβλητο (82-83).

Δεκάλεπτα: 14-18, 24-15, 26-19, 18-31.

Διαιτητές: Αγραφιώτης – Ταρενίδης – Χατζημπαλίδης.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 13, Γράβας 15(2), Βασιλόπουλος 11(2), Μπολάτογλου 2, Κωστόπουλος 10(2), Μαργέλης 10(2), Αγγελή, Μητσιμπόνας 5, Κασιούμης, Μπόζιτς, Γερομιχαλός 10, Ντάνιελς 6.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 26(2), Τσουμάνης 5, Παγούρας, Τσουργιάννης 7(1), Τόλα 13, Ερμείδης, Μολφέτας 2, Στράτος, Σάμαρτζιτς 23(1), Σταματογιάννης 7(1), Νάνος, Ζαρκαδούλας.