Λύγισε από τις απουσίες κόντρα στην Ελευθερούπολη ο Χ.Τρικούπης

Photo by Σωτήρης Χασιώτης

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης – Γ.Σ Ελευθερούπολης 68-83

Μέτρια εμφάνιση σήμερα από τον ελλειπή Χ. Τρικούπη και καθαρή ήττα στο τέλος από την Ελευθερούπολη, με σκορ 68-83.

Η ομάδα του Μεσολογγίου αγωνίστηκε ουσιαστικά με 8 μόλις παίκτες, μετά τον σοβαρό τραυματισμό και του Τσουμάνη, ενώ ολιγόλεπτη και τυπική ήταν και η συμμετοχή του Μολφέτα, αν και ευστόχησε σε δύο τρίποντα (2/2).

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και κατάφεραν να παραμείνουν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι και την αρχή της 4ης περιόδου (61-65), αλλά στη συνέχεια η κούραση έπαιξε τον ρόλο της. Χαρακτηριστικά τα σκορ της 2ης και της 4ης περιόδου (16-23 και 9-20). Γενικά οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλο τον αγώνα, πλην ενός 6λέπτου, μεταξύ 7ου και 13ου λεπτού, που ο Χ. Τρικούπης έφτασε μέχρι το +5 (25-20).

Κορυφαίος από τους νικητές ο εξαιρετικός Γκάθραϊτ (25π.- 4 ριμπ.) και τον ακολούθησαν οι Μαστόρος, Κουρτίδης. Από τον Τρικούπη ξεχώρισε ο Γκλάσπερ (24π.- 3 ριμπ.- 5 ασίστ), που αγωνίστηκε 38΄΄ λεπτά, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Σάμαρτζιτς (16π.- 6 ριμπ.- 7 ασίστ). Δυστυχώς όμως δεν βοηθήθηκαν αρκετά από τους υπόλοιπους.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με την Ελευθερούπολη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα στο πρώτο 7λεπτο (4-7, 8-12, 11-15). Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης θα βρει ρυθμό στην επίθεση και με αιχμές τους Γκλάσπερ και Σάμαρτζιτς, θα τρέξει ένα σερί 9-0 και θα αφού αρχικά ισοφαρίσει (15-15), στη συνέχεια θα προηγηθεί με 20-15, λίγο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου, που έκλεισε τελικά με σκορ 20-17 για τους γηπεδούχους.

Μάχη έγινε και στη 2η περίοδο, με τον Τρικούπη να κρατά αρχικά το προβάδισμα (25-23). Η Ελευθερούπολη πέρασε μπροστά με 27-30, πριν ισοφαρίσει ο Γκλάσπερ με τρίποντο (30-30), στα μισά της περιόδου, ενώ αμέσως μετά ο Τόλα έδωσε για τελευταία φορά το προβάδισμα στον Τρικούπη (33-32), με 3.15΄΄ να απομένουν. Πιο συγκεντρωμένοι στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με επί μέρους σκορ 3-8, θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 4 πόντους (36-40).

Συνεχίστηκε η μάχη στην 3η περίοδο, που έληξε ισόπαλη 23-23. Η Ελευθερούπολη είχε το προβάδισμα, άλλοτε με 1 μόλις πόντο και άλλοτε με 6, 7 ή και 9, προσπαθώντας να ξεφύγει στο σκορ. Ο Τρικούπης όμως δεν της το επέτρεπε. Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (36-43), όμως ο Τρικούπης με τρίποντο του Μολφέτα και καλάθι του Γκλάσπερ μείωσε στον πόντο (42-43). Άμεση αντίδραση της Ελευθερούπολης, που έφτασε ξανά στο +7 (43-50), με 6.05΄΄ να απομένουν. Το τρίποντο του Γκλάσπερ έριξε τη διαφορά στους 4 (48-52), αλλά 5 πόντοι του Γκάθραϊτ έφεραν για πρώτη φορά το σκορ στους 9 πόντους (48-57), 3.16΄΄ πριν τη λήξη. Στο σημείο αυτό, 7 συνεχόμενοι πόντοι του Σάμαρτζιτς έφεραν τον Τρικούπη σε απόσταση ενός σουτ (55-57), με την 3η περίοδο να κλείνει με σκορ 59-63.

Τελικά οι παίκτες του Τρικούπη δεν άντεξαν. Ο Γκλάσπερ έκανε το 61-65 και στη συνέχεια με σερί 0-8 και τρίποντο του Ράιαν, η Ελευθερούπολη θα φτάσει σε διψήφια διαφορά (61-73). Τελευταία αντίδραση από τον Τρικούπη το τρίποντο του Μολφέτα, που έγραψε το 66-75, λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Ακολούθησε ένα 0-7 σερί που έστειλε τη διαφορά στο +17 (66-83) και όλα τελείωσαν, με την Ελευθερούπολη να παίρνει μία σημαντική νίκη με τελικό σκορ 68-83.

Δεκάλεπτα: 20-17, 16-23, 23-23, 9-20. Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Τσαχάκης – Γεράνιος.

Γ.Σ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 24 (3), Παγούρας, Τσουργιάννης 6, Τσαπατώρης, Τόλα 5, Στράτος, Σάμαρτζιτς 16(1), Σταματογιάννης 9(1), Νάνος, Ζαρκαδούλας.

Γ.Σ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Ράιαν 9(1), Γκαθράιτ 25 (3), Στυλίδης, Ναούμης 3(1), Καμπουρίδης 7(1), Ιατρίδης 3(1), Λογοθέτης 4, Μαστόρος 12(1), Κουρτίδης 14(2), Οκεκουόγεν 6, Τσέλλος.