Μεγάλη νίκη με bazzer beater στην εκπνοή για τον Χαρίλαο Τρικούπη

Photo by Σωτήρης Χασιώτης

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αμύντας 82-79

Αγχωτική επικράτηση στην εκπνοή για τον Χαρίλαο Τρικούπη, απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Αμύντα με σκορ 82-79, σε ένα ματς που η νίκη ήταν πλέον μονόδρομος.

Ο Γκλάστερ ήταν αυτός που χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του Μεσολογγίου, ευστοχώντας σε πολύ δύσκολο σουτ 3 πόντων, ακριβώς στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 79-79 και η παράταση ορατή.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με το σκορ στο 28-28, μετά από 17΄ λεπτά παιγνιδιού. Στη συνέχεια ο Τρικούπης πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στο +9 στο ημίχρονο (39-30) και μέχρι το +12 (44-32), στην αρχή της 3ης περιόδου. Όμως ο Αμύντας ανέκαμψε, μείωσε στους 3 (59-56) στη λήξη της περιόδου και στον πόντο (62-61), 8΄ λεπτά πριν τη λήξη.

Η μάχη κορυφώθηκε με τον Τρικούπη να κρατά οριακά το προβάδισμα και τον Αμύντα να παίρνει το προβάδισμα (76-77), στα 45΄΄, με τους γηπεδούχους να λυτρώνονται στο τέλος και να φτάνουν σε μία σημαντική νίκη. Κορυφαίοι του γηπέδου σήμερα ο Γκλάσπερ από τον Τρικούπη (31π.- 8 ριμπ.- 4 ασίστ) και ο Γουίλσον από τον Αμύντα (33π.- 12 ριμπ.- 2 ασίστ – 3 κλεψ.), καθώς κυριάρχησαν στο παρκέ, σε μια άτυπη μονομαχία.

Ο Τρικούπης πήρε τα ριμπάουντ (40-32), αλλά πληγώθηκε από τα διπλάσια λάθη των παικτών του (18-9). Καλός ήταν στην πρώτη του παρουσία με τα χρώματα των γηπεδούχων ο νεοαποκτηθείς Λενέλ, που πρόσφερε αρκετά (15π.- 11 ριμπ.- 5 ασίστ), ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Σάμαρτζιτς (10π.- 8 ριμπ.- 4 ασίστ). Χρήσιμοι και οι 9 πόντοι με ¾ τρίποντα του ηρωικού Μολφέτα.

Εκτός από τον εκπληκτικό Γουίλσον, ξεχώρισαν ακόμη από τον Αμύντα και οι Γκάτζο, Σιούντρης και Καμπούρης.

Αμφίρροπο το ματς στην 1η περίοδο, με χαμηλό σκορ. Ο Τρικούπης ξεκίνησε λίγο καλύτερα (6-2, 8-4), όμως στη συνέχεια ο Αμύντας ισορρόπησε και το σκορ έγινε τρεις φορές ισόπαλο (11-11, 13-13, 15-15), με τη λήξη της περιόδου να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους με 15-17.

Η μάχη συνεχίστηκε πόντο – πόντο στη 2η περίοδο, με το σκορ να είναι πάλι ισόπαλο στο 5λεπτο (23-23), αλλά και 3.13΄΄ πριν τη λήξη (28-28). Στο σημείο αυτό ο Τρικούπης ξέφυγε κάπως, χάρη στον εξαιρετικό Γκλάσπερ, που με τρίποντο και δίποντο έγραψε το 35-28, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με νέο καλάθι του έστειλε τον Τρικούπη στα αποδυτήρια στο +9 (39-30).

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Σάμαρτζιτς με τρίποντο έδωσε στην ομάδα του την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ (44-32). Ο Αμύντας έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα και στα επόμενα λεπτά κυμάνθηκε μεταξύ 5 και 8 πόντων (48-40, 50-44, 52-47, 58-50, 59-52), με τον Αμύντα να καταφέρνει να κλείσει την περίοδο στο -3 (59-56) και να ξαναμπεί δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Το ματς πήρε πλέον δραματικό χαρακτήρα. Ο Αμύντας μείωσε στον πόντο (62-61), αλλά ο Γκλάσπερ με δύο τρίποντα έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (69-63 και 72-66 στο 5λεπτο). Το +6 επαναλήφθηκε 2.30΄΄ πριν το τέλος, με καλάθι και μία εύστοχη βολή του Τσουργιάννη (76-70), αλλά στη συνέχεια Λενέλ και Μολφέτας αστόχησαν κοντά στο καλάθι και ο Αμύντας με 5 πόντους του Πήτερσον και 2 του Γουίλσον και σερί 7-0, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα (76-77), με 45΄΄ να απομένουν. Με την αγωνία να έχει κορυφωθεί ο Σταματογιάννης ευστόχησε σε γωνιακό τρίποντο στα 35΄΄ κάνοντας το 79-77 και αμέσως μετά ο Γκάτζο με ωραία ενέργεια ισοφάρισε το σκορ (79-79), 10΄΄ πριν τη λήξη του παιγνιδιού. Στην τελευταία επίθεση πήρε την μπάλα ο Γκλάσπερ, έφτασε κοντά στην γραμμή του τριπόντου και υπό πίεση και από κάπως μακρινή απόσταση, ευστόχησε ακριβώς στην εκπνοή του παιγνιδιού, χαρίζοντας στην ομάδα του μία υπερπολύτιμη νίκη, με τελικό σκορ 82-79.

Δεκάλεπτα: 15-17, 24-13, 20-26, 23-23. Διαιτητές: Ρίζος – Αναστόπουλος – Νάστος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Γκλάσπερ 31(4), Παγούρας, Τσουργιάννης 7, Τσαπατώρης, Στράτος, Αρφαράς 2, Σάμαρτζιτς 10, Νάνος, Μολφέτας 9(3), Ζαρκαδούλας 3(1), Σταματογιάνης 5(1), Λενέλ 15.

ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ (Κουρής): Καμπούρης 6, Μπιλάλης 2, Τσιλιμπάρης, Σιούντρης 12, Βαρδιάνος, Λιακόπουλος, Πήτερσον 9, Γκάτζο 17(2), Μπέλη, Γουίλσον 33(2), Χουστουλάκης, Γιοβάνης.