Πήρε το «θρίλερ» με Μεγαρίδα στην παράταση ο Χαρίλαος Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΝΕ Μεγαριδος 90-88 παρ. 75-75 κ.α

Μεγάλη νίκη για τον Χ. Τρικούπη, που παίζοντας χωρίς τους τραυματίες Αγγελόπουλο και Λενέλ, κατάφερε μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, να επικρατήσει έστω και στην παράταση, της ισχυρής ΝΕ Μεγαρίδας με σκορ 90-88.

Ένα ματς που ξεκίνησε στις 5.00΄ και ολοκληρώθηκε στις 7.35΄ και χαρακτηρίστηκε από τις πολύ δυνατές μονομαχίες, τα πολλά φάουλ, αλλά και το πάθος των γηπεδούχων για τη νίκη, με αποτέλεσμα στο τέλος της ημέρας να έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ, τέσσερις παίκτες των φιλοξενούμενων και δύο του Τρικούπη.

Οι γηπεδούχοι άξιζαν τη νίκη, καθώς είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και προηγήθηκαν μέχρι και με 15 πόντους (61-46), όμως μετά από ένα επιθετικό μπλακ-άουτ, αλλά και το επιθετικό κρεσέντο του Μπράντφορντ (κορυφαίος παίκτης του γηπέδου με 36π.), βρέθηκαν στο τέλος στο -3 (72-75). Βρήκαν όμως το κουράγιο να ισοφαρίσουν (75-75) και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, όπου παίζοντας πιο ψύχραιμα, πήραν την πολυπόθητη νίκη, έχοντας καλύτερους παίκτες τους Γκλάσπερ (23π.- 6 ριμπ.- 7 ασίστ), Σταματογιάννη (18π.- 18 ριμπ.- 5 ασίστ), Ζαρκαδούλα (18π.- 4 ριμπ.) και Τσουργιάννη (14π.- 9 ριμπ.). Καλή απόδοση είχε ο Σάμαρτζιτς, ενώ αρκετές βοήθειες έδωσε και ο νεοαποκτηθείς Σιδηροηλίας, στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Τρικούπη.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τα πολλά ριμπάουντ (45-39 για τον Τρικούπη) και τα χαμηλά ποσοστά των δύο ομάδων στα τρίποντα (5/20 ο Τρικούπης 10/41 η Μεγαρίδα). Οι γηπεδούχοι κινδύνευσαν να χάσουν το ματς, από τα διπλάσια λάθη που είχαν (14-7) και τις 14 χαμένες βολές (29/43). Εκτός από τον Μπράντφορντ, εξαιρετικός από την Μεγαρίδα ήταν και ο Γερομιχαλός και καλός ο Γκατζιάς.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Δυνατά ξεκίνησε το παιγνίδι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πρώτοι το προβάδισμα με 6-11, μετά από σχεδόν 7΄ λεπτά παιγνιδιού. Άμεση αντίδραση των γηπεδούχων, που αφού μείωσαν σε 12-15, με σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό, προηγήθηκαν στο τέλος της 1ης περιόδου με 20-15, παίρνοντας τα ηνία του αγώνα.

Στη 2η περίοδο συνεχίστηκε η μάχη, με τον Τρικούπη να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Η Μεγαρίδα μείωσε αρχικά στους 2 (20-18), όμως ο Τσουργιάννης με ¾ βολές έγραψε το 27-20. Λίγο μετά τα μισά της περιόδου ο Ζαρκαδούλας έστειλε τον Τρικούπη στο +8 (31-23) και ο Σταματογιάννης με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του διψήφια διαφορά (36-26), 1.04΄΄ πριν τη λήξη, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Τρικούπη στο +7 (36-29).

Μεγάλες αυξομειώσεις στη διαφορά υπέρ του Τρικούπη είχε η 3η περίοδος. Αρχικά με τρίποντο και βολή του Γκλάσπερ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +13 (42-29), αλλά η Μεγαρίδα με Μπράντφορντ και Γερομιχαλό θα τρέξει ένα σερί 2-13 και θα φτάσει σε απόσταση αναπνοής (44-42), 4.37΄΄ πριν τη λήξη. Αντεπίθεση ξανά από τους γηπεδούχους, που με δικό τους σερί αυτή τη φορά (14-4), θα φτάσουν στο τέλος της 3ης περιόδου στο +12 (58-46).

Ο Τσουργιάννης με δίποντο και μία βολή, στην αρχή της 4ης περιόδου, θα δώσει στον Τρικούπη το μεγαλύτερο προβάδισμα στο σκορ με +15 (61-46). Θα ακολουθήσει όμως ένα σερί 10-0 για τη Μεγαρίδα, που θα μειώσει στους 5 (61-56) και θα ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, 5΄ λεπτά πριν τη λήξη. Η διαφορά θα παραμείνει το επόμενο διάστημα σ΄ αυτά τα επίπεδα (66-62, 69-64), αλλά στο τελευταίο 2λεπτο το ματς θα γίνει θρίλερ, καθώς ο Γερομιχαλός θα ισοφαρίσει το σκορ 69-69, με 1.14΄΄ να απομένουν και ο Μπράντφορντ θα κάνει το 70-73 και το 72-75, 14΄΄ πριν τη λήξη. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον ο Τρικούπης, θα κερδίσει με τον Γκλάσπερ βολές στα 7΄΄. Ο Αμερικανός θα ευστοχήσει στην πρώτη (73-75) και θα αστοχήσει επίτηδες στη 2η, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν το άουτ και την μπάλα. Επαναφορά στον Σταματογιάννη κάτω από το καλάθι, με τον σέντερ του Τρικούπη να ισοφαρίζει το ματς (75-75), 2΄΄ πριν τη λήξη και να οδηγούμαστε σε παράταση.

Ισόπαλες αρχικά οι δύο ομάδες (77-77 και 80-80), με τη Μεγαρίδα να παίρνει για τελευταία φορά το προβάδισμα (80-82), με καλάθι του Γερομιχαλού, 1.48΄΄ πριν τη λήξη. Εκεί ανέλαβαν δράση οι Ζαρκαδούλας και Γκλάσπερ και με 8 συνεχόμενους πόντους, έδωσαν στον Τρικούπη ισχυρό προβάδισμα νίκης, κάνοντας το σκορ 88-82, 18΄΄ πριν τη λήξη. Ο Μπράντφορντ έκανε το 88-85, ο Ζαρκαδούλας με βολές το 90-85, πριν ο Μπράντφορντ με τρίποντο στα 2΄΄, γράψει το τελικό 90-88 για τους γηπεδούχους, που πήραν μία πολύτιμη νίκη, που πανηγυρίστηκε στο τέλος έξαλλα από τους φιλάθλους τους.

Δεκάλεπτα: 20-15, 16-14, 22-17, 17-29 και 15-13 στην παράταση.

Διαιτητές: Καρπάνος – Ζακεστίδης – Αναστασίου.

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Σιδηροηλίας 6, Γκλάσπερ 23(2), Σάμαρτζιτς 6, Νάνος 5, Αρφαράς, Ζαρκαδούλας 18(2), Αγγελόπουλος, Τσουργιάννης 14, Σταματογιάννης 18(1), Λενέλ.

ΝΕ Μεγαριδος (Μάνταλος): Μπράντφορντ 36(4), Μαλούκος, Γκατζιάς 13(2), Παπαγγέλης, Ζαραϊδώνης 3(1), Τσόχλας, Κοκορέλης 2, Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 5, Μαντικός 5(1), Γερομιχαλός 19(2), Αναστασόπουλος.