Ήττα του Χαρίλαου Τρικούπη από τον Πανερυθραϊκό

Πανερυθραϊκος – Χαρίλαος Τρικούπης 95-83

Δεν άντεξε ο Τρικούπης στη Νέα Ερυθραία και γνώρισε την ήττα με σκορ 95-83, παρ΄ ότι ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο, που προηγήθηκε με 9π. (16-25) και έφτασε μέχρι το +12 (21-33). Στη συνέχεια όμως είχε πολλά αμυντικά προβλήματα, κυρίως κάτω από το καλάθι και αφού δέχτηκε αντίστοιχα 26, 27 και 26 πόντους, στις τρεις επόμενες περιόδους, το ματς χάθηκε.

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε με 0/7 τρίποντα, αλλά στη συνέχεια αυτό διορθώθηκε και έχοντας κορυφαίους τους Αθηναίου, Κουρουπάκη, αλλά και την έκπληξη του σημερινού αγώνα, τον 18χρονο Νικολαΐδη, έφερε το παιγνίδι στα μέτρα του, μείωσε στο ημίχρονο στους 3 (42-45), πέρασε μπροστά 57-56, στα μισά της 3ης περιόδου και βρέθηκε στο +17(81-64), 6.52΄΄ πριν τη λήξη.

Λίγο αργότερα το ματς διεκόπη μετά από λογομαχία των Αγγελόπουλου και Νικολαΐδη, που αποβλήθηκαν από τους διαιτητές, ενώ την ίδια τύχη είχε και ο προπονητής του Τρικούπη Ηλίας Μούτσιος.

Καλύτεροι από τον Τρικούπη οι Γκλάσπερ (20π.- 4 ριμπ.- 2 ασίστ), Σάμαρτζιτς (17π.- 2 ριμπ.) και Τσουργιάννης (14π.- 6 ριμπ.- 3 ασίστ).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (6-6), ο Σταματογιάννης με τρίποντο έκανε το σκορ 8-12 για την ομάδα του, λίγο πριν τα μισά της 1ης περιόδου και ο πολύ καλός στο ξεκίνημα Τσουργιάννης, με δύο καλάθια και 2/2 βολές, έστειλε τον Τρικούπη στον +8 (10-18), με 3.32΄΄ να απομένουν. Στη συνέχεια με 4 πόντους του Σάμαρτζιτς το +8 διατηρήθηκε (14-22), με τον Σταματογιάννη με νέο τρίποντο να στέλνει τον Τρικούπη στο +9 (16-25) στη λήξη της περιόδου.

Στα πρώτα 4.30΄΄ της 2ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διψήφια διαφορά στο σκορ (25-36), χάρη στα τρίποντα των Σταματογιάννη, Ζαρκαδούλα και Γκλάσπερ. Στη συνέχεια όμως η κατάσταση άλλαξε υπέρ των γηπεδούχων, που με σερί 7-0 μείωσαν στους 4π. (32-36) και έγιναν απειλητικοί. Ο Τρικούπης κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα (34-40, 39-43), με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 42-45 για τον Τρικούπη.

Μάχη έγινε στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πλέον κοντά στο σκορ (46-47, 50-51), με τον Πανερυθραϊκό να ισοφαρίζει το σκορ (54-54) και να παίρνει το προβάδισμα (57-56), με 4.35΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης θα επανέλθει στο προβάδισμα για τελευταία φορά με δύο βολές του Αγγελόπουλου (59-60, 2.48΄΄ πριν τη λήξη), όμως έχοντας βρει πλέον καλό επιθετικό ρυθμό ο Πανερυθραϊκός, θα καταφέρει στη λήξη της περιόδου να πάρει διαφορά 6 πόντων (69-63).

Τραγικό ξεκίνημα στη τελευταία περίοδο για τον Τρικούπη, που δεχόμενος σερί 12-1, έφτασε ξαφνικά στο -17 (81-64), 6.52΄΄ πριν το τέλος. Το τρίποντο του Νικολαΐδη λίγο αργότερα έγραψε το 84-68 και ακολούθησαν οι εκνευρισμοί, η διακοπή του αγώνα και οι αποβολές.

Με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί, Ο Πανερυθραϊκός έφτασε την υπέρ του διαφορά ως το +18 (86-68), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 95-83.

Δεκάλεπτα: 16-25, 26-20, 27-18, 26-20.

Διαιτητές: Αγγελής – Αναστασιάδης – Γεράνιος.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Τσίρνιτς 9(2), Νικολαΐδης 16(4), Καλλιανιώτης, Αθηναίου 12, Παπαδημητρίου, Κουφόπουλος 13(1), Τσουργιάννης Δ. 8, Μπρούερ 10(1), Παπαζώτος, Μπαζίνας 9(1), Σαμοντούρωφ, Κουρουπάκης 18.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Γκλάσπερ 20(2), Σάμαρτζιτς 17, Νάνος 2, Αρφαράς, Λενέλ, Σιδηροηλίας 7(1), Ζαρκαδούλα 5(1), Αγγελόπουλος 10, Τσουργιάννης 14, Σταματογιάννης 8(2).