Εντός έδρας ήττα από τον Μίλωνα για τον Χ.Τρικούπη με διαιτησία για κλάματα

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟΝΣ Μίλων 82 – 89

Άλλη μία εντός έδρας ήττα για τον Τρικούπη στο φετινό πρωτάθλημα, απέναντι στον πολύ ισχυρό Μίλωνα με σκορ 82-89.

Ήττα που ήρθε με περιπετειώδη τρόπο και έφερε πλέον την ομάδα του Μεσολογγίου σε δεινή βαθμολογική θέση. Όμως οι γηπεδούχοι είχαν σήμερα πολλά παράπονα από τη διαιτησία, καθώς ο Μίλων μπορεί να έπαιξε κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και να είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά οι αποφάσεις των διαιτητών ήταν τέτοιες, που δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Τρικούπη να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος. Είναι γεγονός ότι οι διαιτητές δεν ήταν το ίδιο αυστηροί και για τις δύο πλευρές. Δεν καταλόγιζαν εύκολα τα αμυντικά φάουλ που έκαναν οι φιλοξενούμενοι κοντά στο καλάθι, δεν έδωσαν δύο αντιαθλητικά φάουλ υπέρ των γηπεδούχων σε αντεπιθέσεις τους και παρέβλεψαν τουλάχιστον δύο επιθετικά φάουλ και ορισμένες περιπτώσεις βημάτων των παικτών του Μίλωνα, ξεσηκώνοντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων στις κερκίδες, αλλά και του πάγκου των γηπεδούχων, τους οποίους φόρτωσαν και με τεχνικές ποινές. Τέλος, πριν ξεκινήσει η 4η περίοδος εξάντλησαν την αυστηρότητά τους, καθώς απαίτησαν την αποβολή φιλάθλου από το γήπεδο (πιθανώς να είπε κάτι προς τον διαιτητή) και αμέσως μετά δεχόμενοι τις φωνές των εξοργισμένων φιλάθλων, διέταξαν την εκκένωση του γηπέδου. Κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του Χαρίλαου Τρικούπη στην Α2 Εθνική κατηγορία. Είναι απορίας άξιο πως συμβαίνει αυτό τόσο εύκολα σε ένα γήπεδο της επαρχίας, ενώ σε γήπεδα των Αθηνών έχουμε δει πολύ χειρότερες καταστάσεις, χωρίς να υπάρχει η παραμικρή τιμωρία.

Στα αγωνιστικά τώρα, ο Μίλωνας μπήκε πιο συγκεντρωμένος στον αγωνιστικό χώρο, πήρε γρήγορα διψήφιο προβάδισμα (1-13) και είχε τα ηνία του παιγνιδιού. Ο Τρικούπης αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και πλησίασε στον πόντο (30-31), με τον Μίλωνα να αποσπάται ξανά στην 3η περίοδο (48-55, 60-69). Μετά την εκκένωση του γηπέδου από τους φιλάθλους, ήρθε η τελευταία αντεπίθεση των γηπεδούχων, που έφτασαν στην ισοφάριση (75-75), αλλά στο τέλος δεν άντεξαν και υπέκυψαν στον έμπειρο Μίλωνα με σκορ 82-89. Εκτός από την εις βάρος του διαιτησία, ο Τρικούπης δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη, ίσως και εξ αιτίας των 12 χαμένων βολών (18/30) και των 13 επιθετικών ριμπάουντ των παικτών του Μίλωνα, ενώ δεν ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα τον Γκλάσπερ, που έμεινε στους 11 πόντους, έχοντας βοηθήσει όμως, με 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, παίζοντας σχεδόν 40΄ λεπτά. Κορυφαίος από τον Τρικούπη ο Σάμαρτζιτς, με 21 πόντους, 5 ασίστ, 8 ριμπάουντ και πολύ καλός ο Αγγελόπουλος με συνεχή ποσταρίσματα κοντά στο καλάθι, 16 πόντους, 5 ριμπάουντ. Αρκετές βοήθειες και από τους Ζαρκαδούλα (11π.- 4 ριμπ.) και Σταματογιάννη (6π.- 7 ριμπ.). Κορυφαίοι από τον Μίλωνα ήταν οι Μπάρτ και Σκορδίλης και καλοί οι Μακ Κίσικ και Κανονίδης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Μίλωνα, που κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 0-13 και 3-16 στο 5λεπτο, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Η διαφορά θα παραμείνει ψηλά μέχρι και 1.54΄΄ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου (8-22) και στη συνέχεια ο Τρικούπης θα αντεπιτεθεί με σερί 10-0, με 5 πόντους του Αγγελόπουλου και τρίποντο του Ζαρκαδούλα και θα μειώσει στους 4 (18-22), στο πρώτο 3λεπτο της 2ης περιόδου, μπαίνοντας στο παιγνίδι. Ο Μίλωνας θα φτάσει στο +7 (20-27, 22-29), αλλά ο Τρικούπης με νέο τρίποντο του Ζαρκαδούλα και 4π. από τον Σάμαρτζιτς, θα φτάσει τη διαφορά στον πόντο (30-31) και θα γίνει απειλητικός. Αυτό θα επαναληφθεί λίγο αργότερα με τρίποντο του Σταματογιάννη (36-37), με τον Μίλωνα να κρατά το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 38-40.

Ο Μίλωνας πήρε ξανά τα ηνία του παιγνιδιού στην 3η περίοδο. Με καλάθι του Σκορδίλη και τρίποντο του Μπαρτ, η διαφορά πήγε ξανά στο +7 για τους φιλοξενούμενους (38-45) και λίγο αργότερα 40-47. Μικρή αντίδραση από τον Τρικούπη με τρίποντο του Σταματογιάννη, που μείωσε στους 3 (45-48), αλλά η διαφορά πήγε στους 8 (45-53), λίγο πριν τα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, 5 πόντοι του Σκορδίλη θα κάνουν το σκορ 50-62 για τον Μίλωνα και με τρίποντο του Μπάρτ, οι φιλοξενούμενοι θα φτάσουν στο +13 (52-65), 2.02΄΄ πριν τη λήξη. Με καλάθια του Σάμαρτζιτς η διαφορά θα πέσει δύο φορές στο -7 (58-65, 60-67), πριν ο Δημάκος γράψει το 60-69 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Μετά τις διαμαρτυρίες και την εκκένωση του γηπέδου το παιγνίδι ξανάρχισε με 2/4 βολές του Μπαρτ από τεχνικές ποινές. Το σκορ έγινε 60-71, αλλά οι Τσουργιάννης, Γκλάσπερ και Αγγελόπουλος, μείωσαν στους 5 (66-71). Οι γηπεδούχοι πλέον άρχισαν να πιστεύουν στην ανατροπή και παίζοντας δυνατά, κατάφεραν με νέο καλάθι του Αγγελόπουλου και 4 πόντους του Γκλάσπερ, να μειώσουν στον πόντο (72-73) και λίγο μετά με τρίποντο του Σάμαρτζιτς να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά στο ματς (75-75), 3.52΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Μέχρι εκεί όμως, καθώς με καλάθι του Δημάκου και δίποντο και τρίποντο του Κανονίδη, ο Μίλωνας ξέφυγε πάλι με 7 (75-82), με 2.23΄΄ να απομένουν. Ο Τρικούπης δεν κατάφερε στη συνέχεια να βρει λύσεις, η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους 6 πόντους (77-84, 80-86), με τον Μίλωνα να φτάνει τελικά σε μία δύσκολη νίκη με σκορ 82-89.

Δεκάλεπτα: 12-22, 26-18, 22-29, 22-19.

Διαιτητές: Μπακάλης – Λόρτος – Καπαγερίδης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Γκλάσπερ 11, Στράτος, Σάμαρτζιτς 21(1), Αρφαράς, Νάνος, Σιδηροηλίας 6, Ζαρκαδούλας 11(3), Τσουργιάννης 8, Αγγελόπουλος 16, Λενέλ 3, Σταματογιάννης 6(2).

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Καραγιάννης): Μακ Κίσικ 14(2), Σκορδίλης 19, Ανέστης, Μελισσαράτος, Παυλόπουλος, Παγώνης, Μοτσενίγος 5(1), Μπαρτ 24(3), Δομπρογιάννης 6, Ζούμπος 3(1), Δημάκος 10, Κανονίδης 8(1).