Νίκησε Κοροϊβο και άγχος.. έμεινε ζωντανός ο Χαρίλαος Τρικούπης!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – Κοροϊβος Αμαλιάδας 76 – 74

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Τρικούπη, που κατάφερε μετά από αγώνα θρίλερ, να επικρατήσει του δυναμικού Κοροίβου με σκορ 76-74.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία του παιγνιδιού για περισσότερα από 35΄ λεπτά, αλλά το επιθετικό ξύπνημα του Γκλάσπερ στην τελευταία περίοδο και η καλή αμυντική παρουσία των παικτών του Τρικούπη, έφεραν το επί μέρους σκορ 25-12 και έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους (74-72 με 1.16΄΄ να απομένουν, προβάδισμα που κατάφεραν να κρατήσουν ως το τέλος και να πανηγυρίσουν μαζί με τους οπαδούς τους.

Μετά από μία ισόπαλη 1η περίοδο με αρκετά χαμηλό σκορ (11-11), η ομάδα της Αμαλιάδας κατάφερε να αναπνεύσει επιθετικά και σημειώνοντας αντίστοιχα 27 και 24 πόντους στις δύο επόμενες περιόδους, να βρεθεί στο +11 (51-62) και να γίνει το φαβορί για τη νίκη. Στην 4η περίοδο όμως, φάνηκε ποιος ήθελε πιο πολύ σήμερα τη νίκη κι αυτός ήταν ο Τρικούπης.

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Γκλάσπερ (15π. με 3 τρίποντα και 10 ασίστ), Αγγελόπουλος (12π. και 7 ριμπάουντ) και Σάμαρτζιτς (6π., 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ). Κάλη εμφάνιση και από τους Τσουργιάννη, Σταματογιάννη, Σιδηροηλία και Λενέλ.

Από τον Κόροιβο ξεχώρισαν κυρίως οι δύο Αμερικάνοι του, Αλεξάντερ και Κουξχάουζεν, ενώ αρκετές βοήθειες έδωσαν και οι Καλαϊτζάκης, Πόζογλου, Καρράς. Χαρακτηριστικό του αγώνα οι πολλές χαμένες βολές και από τις δύο ομάδες (14/23 ο Τρικούπης και 13/22 ο Κόροιβος).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Με πολύ δυναμικές άμυνες ξεκίνησε το παιγνίδι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με πολύ κόπο. Μετά από 2.11΄΄ λεπτά παιγνιδιού ήρθε το πρώτο καλάθι του ματς με τρίποντο του Γκλάσπερ, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα με μικρές όμως διαφορές (7-4, 9-6). Στο τελευταίο 3λεπτο της 1ης περιόδου, ο Κόροιβος με μικρό σερί 5-0 θα περάσει μπροστά για πρώτη φορά (9-11), με τον Τσουργιάννη να ευστοχεί σε δύο βολές και να γράφει το ισόπαλο 11-11 της 1ης περιόδου.

Δυναμικό μπάσιμο των φιλοξενούμενων στη 2η περίοδο, που με δύο τρίποντα του Αλεξάντερ και καλάθι του Δερμιτζάκη, θα προηγηθούν με 8 (11-19), οδηγώντας τον Ηλία Μούτσιο σε τάιμ άουτ. Στην επαναφορά ο Τρικούπης με τρίποντο του Ζαρκαδούλα και καλάθι του Τσουργιάννη θα μειώσει στους 3 (16-19). Στον υπόλοιπο όμως χρόνο της 2ης περιόδου ο Κόροιβος θα έχει συνεχώς το προβάδισμα, με τη διαφορά να μένει πάνω από τους 4 πόντους (16-23, 20-24, 24-31), 3΄10΄΄ πριν τη λήξη. Η διαφορά αυτή των 7 πόντων υπέρ των φιλοξενούμενων θα διατηρηθεί και στη συνέχεια (29-36 με τρίποντο του Κουξχάουζεν) και 31-38 στη λήξη του ημιχρόνου, με καλάθι του Καρρά.

Ίδια περίπου η εικόνα του παιγνιδιού και στην 3η περίοδο, με τον Κόροιβο να έχει σταθερά το προβάδισμα, με διαφορές μεταξύ 6 και 11 πόντων. Ο Κουξχάουζεν με νέο τρίποντο θα κάνει το 34-43, ο Σάμαρτζιτς θα μειώσει σε 40-46 και ο Καραγεωργίου με τη συμπλήρωση του 5λέπτου θα δώσει για πρώτη φορά στην ομάδα του διψήφια διαφορά (40-50). Σιδηροηλίας και Σταματογιάννης θα μειώσουν στους 7 (45-52), αλλά ο Αλεξάντερ με τρίποντο θα φτάσει τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο της, στο +11 (45-56), με 3΄45΄΄ να απομένουν. Διαφορά που θα διατηρηθεί ως τη λήξη της περιόδου (51-62 με καλάθι του Καραγεωργίου).

Στην 4η περίοδο ήρθε η ολική ανατροπή. Δύο καλάθια από Σταματογιάννη και Γκλάσπερ και ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου στο 2λεπτο, έφεραν τη διαφορά στους 5 (58-63), βάζοντας τον Τρικούπη στη διεκδίκηση της νίκης. Στη συνέχεια καλάθι του Σάμαρτζιτς και τρίποντο του Γκλάσπερ, έφεραν το ματς στο καλάθι (63-65), λίγο πριν τα μισά της περιόδου κάνοντας το ματς θρίλερ. Η συνέχεια: 63-68 με τρίποντο του Πόζογλου, 66-68 με τρίποντο του Γκλάσπερ και 66-70 με καλάθι του Αλεξάντερ. Ακολούθησε καλάθι του Σταματογιάννη και ο Τσουργιάννης με λέι απ, ισοφάρισε το σκορ για την ομάδα του (70-70), με 2.42΄΄ να απομένουν. Ο Νοέας στο 2΄23΄΄ έδωσε για τελευταία φορά το προβάδισμα στον Κόροιβο (70-72) και μπαίνοντας στο τελευταίο 2λεπτο του παιγνιδιού, ο Γκλάσπερ ισοφάρισε ξανά (72-72) και ο Σταματογιάννης με δύο βολές έδωσε το προβάδισμα στον Τρικούπη (74-72), μέσα σε αποθέωση, 1΄21΄΄ πριν τη λήξη. Άστοχες οι δύο ομάδες στη συνέχεια, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τα 11΄΄ πριν τη λήξη, όπου ο Αγγελόπουλος με δύο εύστοχες βολές θα καθαρίσει την υπόθεση νίκη, κάνοντας το 76-72. Να σημειωθεί ότι λίγο πριν, ο Σάμαρτζιτς είχε χάσει δύο ελεύθερες βολές, στα 29΄΄. Τέλος, ο Κουξχάουζεν με καλάθι στα 5΄΄, έγραψε το τελικό 76-74.

Δεκάλεπτα: 11-11, 20-27, 20-24, 25-12.

Διαιτητές: Θεονάς – Σπυρόπουλος – Κούλης.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Γκλάσπερ 15(3), Στράτος, Σάμαρτζιτς 6, Αρφαράς, Νάνος, Σιδηροηλίας 8, Ζαρκαδούλας 3(1), Τσουργιάννης 13, Αγγελόπουλος 12(1), Λενέλ 8, Σταματογιάννης 11(1).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λιόγας): Κουξχάουζεν 15(3), Ναυπλιώτης, Νοέας 4, Γεωργαλάς, Καρράς 9, Αλεξάντερ 17(3), Δερμιτζάκης 5, Κινίνης, Καλαϊντζάκης 9, Πόζογλου 8(1), Καραγεωργίου 7, Τσίπας.