Ήττα για τον Χαρίλαο Τρικούπη στη Θεσσαλονίκη

Ηρακλής - Χαρίλαος Τρικούπης 78-63

Αρκετά ανταγωνιστικός ο Τρικούπης στη Θεσσαλονίκη, για 32΄ αγωνιστικά λεπτά, με το σκορ στο 60-59, στη συνέχεια όμως δεν είχε τις δυνάμεις να κοντράρει τον φορμαρισμένο Ηρακλή μέχρι το τέλος και γνώρισε την ήττα με 78-63.

Να σημειώσουμε ότι η ομάδα του Μεσολογγίου αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τσουργιάννη και τον ασθενή Ζαρκαδούλα, έχοντας μόλις 9 παίκτες στην αποστολή της. Παρ΄ όλα αυτά, ο Τρικούπης κατάφερε να έχει το προβάδισμα στην 1η περίοδο (20-23), να προηγηθεί με +5 (32-37) στη 2η περίοδο και με +3 (42-45) στο δίλεπτο της 3ης περιόδου και να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 32ο λεπτό του παιγνιδιού (60-59), αλλά στο τέλος δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και ηττήθηκε. Κορυφαίος σήμερα για τον Τρικούπη ο Λενέλ, με 26π. Και 5 ριμπάουντ και ακολούθησαν σε απόδοση οι Γκλάσπερ (12π.- 7 ασίστ – 5 ριμπ.), Σάμαρτζιτς (10π.- 5 ριμπ.- 2 ασίστ), Σιδηροηλίας (7π.- 5 ριμπ.), καθώς και ο Σταματογιάννης (4π.- 10 ριμπ.).

Καλύτεροι από τους γηπεδούχους οι Μαλέσεβιτς και Κάρυ με 16 και 18 πόντους αντίστοιχα και ακολούθησαν οι Μαστρογιαννόπουλος, Παπαρέγκας. Στην ήττα του Τρικούπη στοίχισαν τα 14 λάθη και το πολύ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα (2/15).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Καλύτερα ξεκίνησε ο Τρικούπης το παιγνίδι, περνώντας μπροστά στο σκορ με 4-8 και 6-10 με καλάθι του Γκλάσπερ. Ακολούθησε ένα σερί 7-0 για τον Ηρακλή, που με καλάθι του Σαρικόπουλου έκανε το σκορ 13-10, στα μισά της περιόδου. Άμεση απάντηση από τον Τρικούπη με δικό του σερί 7-0, με 7 συνεχόμενους πόντους του εξαιρετικού Λενέλ και το σκορ θα γίνει 13-17. Το τρίποντο του Σοκκ θα μειώσει τη διαφορά στον πόντο (16-17), όμως ο ασταμάτητος Λενέλ με άλλους 4 δικούς του πόντους θα γράψει το 16-21 και η 1η περίοδος θα λήξει με σκορ 20-23 για τον Τρικούπη.

Μάχη έγινε στη 2η περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς πολύ κοντά και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Σταματογιάννης με τρίποντο έγραψε το 22-26, ο Κάρυ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ηρακλή (28-27) και το ματς ήταν ισόπαλο 32-32 λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Ο Τρικούπης θα ξεφύγει με 5 (32-37) με καλάθια του Σάμαρτζιτς και του Λενέλ, όμως ο Ηρακλής θα ισοφαρίσει (37-37) και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Σοκκ με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (40-39).

Στο πρώτο 3λεπτο της 3ης περιόδου, ο Τρικούπης με καλάθια του Λενέλ και του Σάμαρτζιτς θα πάρει ξανά το προβάδισμα (42-45), όμως θα ακολουθήσει ένα 9-0 των γηπεδούχων και το σκορ θα γίνει 51-45, με 5.20΄΄ να απομένουν. Ο Ηρακλής θα κρατήσει το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι και το +8 (55-47), με τον Τρικούπη να μειώνει στη λήξη της 3ης περιόδου στους 4 (57-53).

Στο πρώτο δίλεπτο της 4ης περιόδου ο Τρικούπης με 4 πόντους του Γκλάσπερ και καλάθι του Σιδηροηλία θα πλησιάσει στον πόντο (60-59), αλλά μέχρι εκεί, αφού στη συνέχεια θα δεχθεί ένα σερί 10-0 και ο Ηρακλής θα προηγηθεί με 11π. (70-59), με 4.48΄΄ να απομένουν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ήταν να μειώσουν στους 7 (70-63), 3.03΄΄ πριν τη λήξη και κατόπιν μένοντας και από δυνάμεις σίγησαν εντελώς, με αποτέλεσμα να δεχθούν άλλο ένα σερί 8-0 ως το τέλος του παιγνιδιού και να γραφτεί έτσι το τελικό 78-63.

Δεκάλεπτα: 20-23, 20-16, 17-14, 21-10.

Διαιτητές: Ξενικάκης – Κατωτικίδης – Παπαγεωργίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κακιούσης): Παπαρέγκας 8(2), Σοκκ 6(2), Αλτίνης, Πουλιανίτης, Πράπας 5(1), Ταχυρίδης, Μαλέσεβιτς 16, Σπρίντζιος, Κάρρυ 18(3), Κώττας 7, Σαρικόπουλος 5, Μαστρογιαννόπουλος 13(1).

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Στράτος, Γκλάσπερ 12(1), Σάμαρτζιτς 10, Αρφαράς, Νάνος, Σιδηροηλίας 7, Αγγελόπουλος 4, Λενέλ 26, Σταματογιάννης 4(1).