Πάλεψε στην Ελευθερούπολη, αλλά δεν τα κατάφερε ο Χ.Τρικούπης

Γ.Σ. Ελευθερούπολης – Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης 81 – 78

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τρικούπη στην Ελευθερούπολη, που απέναντι σε μία ομάδα που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος, διεκδίκησε τη νίκη μέχρι και 3΄ λεπτά πριν τη λήξη του παιγνιδιού, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 81-78.

Παρά τις απουσίες λόγω των γνωστών τραυματισμών, αλλά και το γεγονός ότι αποφασίστηκε να προστατευθεί ο χρόνος συμμετοχής των δύο Αμερικανών (ο Γκλάσπερ πέρασε στο παιγνίδι στο 15ο λεπτό και ο Λενέλ στο δεύτερο ημίχρονο), η ομάδα έδειξε αυτοπεποίθηση και έφερε σε δύσκολη θέση την ισχυρή Ελευθερούπολη.

Μετά την ισόπαλη 1η περίοδο (16-16), οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ημίχρονο στο +10 (42-32) και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ξέφυγαν με 21π. (53-32), δείχνοντας να καθαρίζουν το παιγνίδι. Ο Τρικούπης όμως κατάφερε να βρει επιθετικό ρυθμό, να μειώσει στον πόντο (64-63) και να φτάσει στο -3 (75-72), με τρία λεπτά να απομένουν. Δεν άντεξε όμως μέχρι το τέλος και ηττήθηκε τελικά με σκορ 81-78.

Καλύτερος παίκτης σήμερα ο Σάμαρτζιτς ο οποίος αγωνιστικέ τραυματίας (17π.- 9 ριμπ.), ενώ μεγάλες βοήθειες και ώθηση έδωσαν στην ομάδα μπαίνοντας στο παιγνίδι, οι Γκλάσπερ (16π.- 3 ριμπ.- 3 ασίστ) και Λενέλ (15π.- 3 ριμπ.). Η ομάδα του Μεσολογγίου υπερίσχυσε στα ριμπάουντ (32-43) και είχε πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (50% με 8/16), (3/4 ο Ζαρκαδούλας).

Κορυφαίοι από την νικήτρια οι Μαστόρος και Άλεν και ακολούθησαν οι Καμπουρίδης, Λογοθέτης.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Ηλία Μούτσιο να μην χρησιμοποιεί τους δύο ξένους της ομάδας, Λενέλ και Γκλάσπερ. Η Ελευθερούπολη θα πάρει ένα μικρό προβάδισμα (7-3), όμως ο πολύ δραστήριος Σάμαρτζιτς με έξι δικούς του πόντους θα βάλει μπροστά την ομάδα του (7-9). Με 3.11΄΄ να απομένουν, ο Σάμαρτζιτς και πάλι θα κάνει το 10-13 για τον Τρικούπη, με τον εξαιρετικό στη 1η περίοδο Μαστόρο να ισοφαρίζει με τρίποντο (13-13). Ισόπαλο θα είναι το σκορ και στη λήξη της περιόδου (16-16), με Μαστόρο (8π.) και Σάμαρτζιτς (10π.) να είναι οι πρωταγωνιστές για τις ομάδες τους. Μια περίοδος στην οποία οι γηπεδούχοι έκαναν κατάχρηση του τριπόντου, έχοντας μόλις 2/10 εύστοχα σουτ.

Με καταιγισμό τριπόντων και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε η 2η περίοδος. Σιδηροηλίας και Σταματογιάννης έδωσαν το προβάδισμα στον Χαρίλαο (19-22), όμως η Ελευθερούπολη με σερί 8-0 θα προηγηθεί με 5 (27-22), λίγο πριν τα μισά της περιόδου. Στο σημείο αυτό πέρασε στον αγώνα για πρώτη φορά ο Γκλάσπερ και ο Τρικούπης μείωσε στο καλάθι (30-28). Ένα νέο όμως 8-0 σερί για τους γηπεδούχους, τους έφερε για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφια διαφορά (38-28), 1.22΄΄ πριν τη λήξη, με την Ελευθερούπολη να διατηρεί το +10 (42-32) στη λήξη του ημιχρόνου. Διαφορά που δημιουργήθηκε χάρη στην ευστοχία των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο στα σουτ τριών πόντων (5/6), παρά τα 15/23 ριμπάουντ υπέρ του Τρικούπη.

Υπνωτισμένος μπήκε ο Τρικούπης στην 3η περίοδο, παρά την παρουσία Γκλάσπερ, Λενέλ στην πεντάδα του και δεχόμενος σε 2.40΄΄ ένα σερί 11-0, θα βρεθεί γρήγορα στο -21 (53-32). Το επόμενο 3λεπτο όμως ανήκε στον Τρικούπη, που πέρασε στην αντεπίθεση με τρίποντο του Γκλάσπερ και 7 συνεχόμενους πόντους του Λενέλ και με δικό του σερί 12-0, θα μειώσει το σκορ σε 53-44 και θα ξαναμπεί στο παιγνίδι, 4.41΄΄ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι θα φτάσουν στο +12 (59-47), αλλά εξαιρετικός ο Τρικούπης στο τελευταίο 2λεπτο, θα μειώσει στους 5 (59-54) στη λήξη της 3ης περιόδου, με νέο καλάθι του Λενέλ, που έφτασε τους 13π.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου ο Μαστόρος θα κάνει το 64-56 για την Ελευθερούπολη, όμως ένα κάρφωμα του Λενέλ και 5 πόντοι από τον Σάμαρτζιτς, θα φέρουν τον Τρικούπη στο -1 (64-63), με το ματς να παίρνει φωτιά, με 7.04΄΄ να απομένουν. Η Ελευθερούπολη όμως με σερί 6-0 θα φτάσει ξανά σε διψήφια διαφορά (73-63 και 75-65), 3.56΄΄ πριν τη λήξη.

Ύστατη προσπάθεια από τον Τρικούπη, που με 7 πόντους του Γκλάσπερ (τρίποντο και 4/4 βολές), θα γίνει ξανά απειλητικός, φτάνοντας σε απόσταση τριπόντου (75-72), 3.05΄΄ πριν τη λήξη. Όμως δεν υπήρξε η ανάλογη συνέχεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι θα είναι άστοχοι στις τελευταίες τους επίθέσεις και η Ελευθερούπολη θα φτάσει στο 80-72 στα 22΄΄, τελειώνοντας το παιγνίδι. Τελικό αποτέλεσμα 81-78 με τρίποντο στα 7΄΄ του Ζαρκαδούλα.

Δεκάλεπτα: 16-16, 26-16, 17-22, 22-24.

Διαιτητές: Λόρτος – Αναστασιάδης – Κανελλίδης.

Γ.Σ. ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Άλλεν 22(2), Γκαθράιτ 5, Στυλίδης, Αστεριάδης, Καμπουρίδης 12(1), Ιατρίδης 5(1), Λογοθέτης 11, Μαστόρος 15(3), Τσέλλος 9(3), Καλογερίας 2. Χ.

Γ.Σ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Γκλάσπερ 16(2), Σάμαρτζιτς 17, Αρφαράς, Νάνος, Σιδηροηλίας 5(1), Ζαρκαδούλας 9(3), Τσουργιάννης 8, Λενέλ 15, Σταματογιάννης 8(2).