Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Πανιώνιο ο Χ.Τρικούπης

Γ.Σ Χαρίλαος Τρικούπης – Πανιώνιος Γ.Σ.Σ 59-64

Δραματικός σε εξέλιξη ο αγώνας στο κλειστό ΔΑΚ του Μεσολογγίου, με τον Πανιώνιο τελικά να καταφέρνει να αποδράσει με τη νίκη, με σκορ 59-64.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί συνεχώς και κράτησαν το προβάδισμα, έστω και μικρό, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, φτάνοντας δύο φορές σε διαφορές 8 πόντων. Ίσως δικαιούνταν κάτι παραπάνω σήμερα από το παιγνίδι, έχοντας και κάποια παραπονάκια από τη διαιτησία.

Μετά από μία αμφίρροπη πρώτη περίοδο με ισόπαλο σκορ (23-23), ο Τρικούπης πήρε κεφάλι στο σκορ στο ημίχρονο με 36-31, που στην αρχή της 3ης περιόδου έγινε 39-31, αλλά ο Πανιώνιος ανέκαμψε και προηγήθηκε με 42-43. Ξανά ο Τρικούπης θα βρεθεί στο +8 (53-45) στην τελευταία περίοδο και στο +5 (59-54), 3.30΄΄ πριν τη λήξη, αλλά στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και το 10-0 σερί του Πανιωνίου στα τελευταίο 3λεπτο, έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Ο Τρικούπης υπερίσχυσε στη μάχη των ριμπάουντ (43-30), αλλά ήταν χειρότερος σε λάθη (16-10) και μπλοκ (1-5), σε ένα πολύ δυνατό και κλειστό παιγνίδι, στο οποίο κυριάρχησαν οι άμυνες, οδηγώντας το σε χαμηλό σκορ. Οι πιεστικές και στοχευμένες άμυνες των παικτών του Πανιωνίου, περιόρισαν τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων, που δεν είχαν σήμερα κάποιον παίκτη με περισσότερους από 11 πόντους.

Ξεχώρισαν οι Γκλάσπερ (11π.- 8 ασίστ – 5 ριμπ.), Χένρυ (8π.- 7 ριμπ.), Σιδηροηλίας (11π.- 6 ριμπ.) και Σάμαρτζιτς (9π.- 6 ριμπ.- 4 ασίστ), ενώ από τον Πανιώνιο καλύτεροι ήσαν οι Ντέιβις με 17π. και 4/6 τρίποντα, Μιλεντίγεβιτς (14π.), Γκίκας (9π.- 6 ασίστ – 5 ριμπ.) και Κακλαμανάκης (9π.- 13 ριμπ.).

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Αμφίρροπο το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Πανιώνιο να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (4-5, 5-8), αλλά ο Τρικούπης να περνά μπροστά (10-8), με τρίποντο του Γκλάσπερ και καλάθι του Σάμαρτζιτς. Στα μισά της περιόδου ο Σταματογιάννης με τρίποντο θα γράψει το 13-12, αλλά στη συνέχεια ο Πανιώνιος θα πάρει τα ηνία του παιγνιδιού (13-18, 17-21 και 19-23, με 42΄΄ να απομένουν), πριν ο Σιδηροηλίας με 4 δικούς του πόντους, φέρει το σκορ στην ισοπαλία (23-23), στο τέλος της 1ης περιόδου.

Εξαιρετικά συμπαγής ο Τρικούπης στη 2η περίοδο, θα καταφέρει να κρατήσει τον Πανιώνιο χωρίς πόντο για περισσότερα από 4΄ λεπτά και με καλάθι του Ζαρκαδούλα και δίποντο και τρίποντο του Σιδηροηλία, θα ξεφύγει με 7 πόντους (30-23). Μικρή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, που θα μειώσουν στον πόντο (30-29) και στο τελευταίο 3λεπτο της περιόδου, ο Χένρυ με 6 συνεχόμενους πόντους, θα δώσει στη λήξη του ημιχρόνου προβάδισμα 5 πόντων (36-31) στην ομάδα του.

Το τρίποντο του Σταματογιάννη στο πρώτο λεπτό της 3ης περιόδου, θα δώσει για πρώτη φορά στον Τρικούπη προβάδισμα 8 πόντων (39-31), όμως στη συνέχεια ο Πανιώνιος θα βρει ρυθμό στην επίθεση, θα μειώσει αρχικά στους 3 (39-36) και με τρίποντο του Μιλεντίγεβιτς στους 2 (41-39), πριν ο Χάρις με νέο τρίποντο, φέρει το ματς στην ισοπαλία (42-42), 6.06΄΄ πριν τη λήξη. Ο Πανιώνιος θα πάρει και το προβάδισμα (42-43 και 44-45), με 3.23΄΄ να απομένουν, όμως ο Σιδηροηλίας με 2/2 βολές, ο Ζαρκαδούλας με τρίποντο και ο Γκλάσπερ με δίποντο, θα δώσουν στον Τρικούπη διαφορά 6 πόντων (51-45), στη λήξη της περιόδου.

Λάθη και κερδισμένες άμυνες είχε το πρώτο 2λεπτο της τελευταίας περιόδου, με τον Χένρυ να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στο καλάθι του Πανιωνίου, δίνοντας ξανά στον Τρικούπη διαφορά 8 πόντων (53-45). Ντέιβις με τρίποντο και Παπαδιονυσίου, θα μειώσουν τη διαφορά στον πόντο (53-52), με τον Τρικούπη με λέι απ των Τσουργιάννη και Σάμαρτζιτς, να φτάνει στο 57-52, με 5΄53΄΄ να απομένουν. Λίγο αργότερα ο Γκλάσπερ θα πετύχει το τελευταίο καλάθι του Τρικούπη στο παιγνίδι, γράφοντας το 59-54, 3.37΄΄ πριν τη λήξη. Θα ακολουθήσει η επιθετική καθίζηση των γηπεδούχων, που θα εγκλωβιστούν στη πολύ πιεστική άμυνα των παικτών του Πανιωνίου και μείνουν χωρίς πόντο ως το τέλος του παιγνιδιού. Παράλληλα θα δεχτούν τρία συνεχόμενα καθοριστικά τρίποντα από τους Ντέιβις, Χάρις και Γκίκα, που θα γράψει το 59-63, 1.05΄΄ πριν τη λήξη, που θα κρίνουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, με τον Χάρις να ευστοχεί σε μία ελεύθερη βολή στα 11΄΄ και να γράφει το τελικό 59-64.

Δεκάλεπτα: 23-23, 13-8, 15-14, 8-19.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης – Μαρτινάκος – Γεράνιος.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Μούτσιος): Παγούρας, Στράτος, Γκλάσπερ 11(1), Σάμαρτζιτς 9, Αρφαράς, Σιδηροηλίας 11(1), Νάνος 2, Ζαρκαδούλας 5(1), Τσουργιάννης 7, Χένρυ 8, Σταματογιάννης 6(2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ (Λυκογιάννης): Σκάνδαλος, Χρήστου, Μιλεντίγιεβιτς 14(2), Παπαδιονυσίου 8, Χάρις 9(2), Χάλαρης, Κακλαμανάκης 7, Βουγιούκας, Παζιωτόπουλος, Βαφειάδης, Ντέιβις 17(4), Γκίκας 9(1).