ΑΟ Αγρινίου: Ήττα στη Λάμια, κάλεσμα για το παιχνίδι με το Στρατώνι

Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας γνώρισε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας από τον τοπικό Έσπερο με σκορ 72 - 65.

Παρά την ήττα η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου παρέμεινε στη 2η θέση, καθώς ο Γ.Σ. Ελευθερούπολης ηττήθηκε στην έδρα του από τους Ίκαρους Σερρών.

Ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 0 - 5 στο ξεκίνημα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, προηγήθηκαν με 12 - 6 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23 - 19. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Α.Ο.Α. με σερί 0 - 6 προηγήθηκε, όμως ξανά ο Έσπερος πήρε προβάδισμα και προηγήθηκε με 40 - 35 στο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονο ο Μιχάλογλου τραυματίστηκε στο χέρι και δε μπόρεσε να αγωνιστεί, κάτι που επηρέασε τους παίκτες της ομάδας του Αγρινίου και έφερε διψήφια διαφορά για τον Έσπερο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 λίγο πριν τη λήξη, όμως οι παίκτες του Έσπερου κράτησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρήγας Παπαργυρόπουλος με 23 πόντους και ακολούθησαν ο Τεπετίδης με 14 και ο Κατσαρές με 12. Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Μήτσου με 18 και ακολούθησαν ο Γκρέκας με 15 και ο Καπινιάρης με 13.

Πλέον στην ομάδα του Αγρινίου όλοι στρέφουν την προσοχή στο παιχνίδι με το Σ.Α. Στρατωνίου την επόμενη Κυριακή στις 5 το απόγευμα στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Στο δελτίο τύπου για το σημερινό αγώνα γίνεται λόγος για την προσπάθεια που έγινε, υπήρξε κάλεσμα στον κόσμο για το παιχνίδι με το Στρατώνι, ενώ τονίζεται ότι η ομάδα βρίσκεται εντός στόχων και επισυνάπτεται και η βαθμολογία του Ομίλου.

Στο δελτίο τύπου αναφέρεται:

Παρά την ηρωική προσπάθεια των παικτών μας και με την απουσία του Μιχάλογλου με τραυματισμό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου να επηρεάζει και ψυχολογικά και αγωνιστικά την ομάδα μας, ηττηθήκαμε με σκορ 72 - 65 από το πολύ αξιόμαχο σύνολο του Εσπέρου Λαμίας.

Παρά την ήττα η ομάδα μας παραμένει στη 2η θέση και σε τροχιά ανόδου και την επόμενη Κυριακή απέναντι στην ομάδα του Στρατωνίου η νίκη είναι πιο επιτακτική από ποτέ. Συνεχίζουμε καλώντας όλους τους φιλάθλους μας να δώσουν δυναμικό παρόν την Κυριακή στις 5 το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου και να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί μία νίκη που θα μας φέρει ακόμα πιο κοντά στο στόχο.

Δεκάλεπτα: 23 - 19, 17 - 16, 20 - 12, 12 - 18.

Διαιτητές: Στρέμπας - Γρίβα.

ΕΣΠΕΡΟΣ Γ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς 5(1), Ρούζιος 5(1), Μπερτσιμάς, Πάππος 9(3), Κατσαρές 12, Παπανικολάου, Φύκας 4, Αργύρης, Παπαργυρόπουλος 23, Μάντζουκας, Τεπετίδης 14(1), Ολύμπιος.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 9, Μπερερής 1, Μιχάλογλου 6, Καπινιάρης 13, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 15(1), Μήτσου 18(3), Ψαράς 3(1), Σαρρής, Σταμίρης.