Νίκη για τον Λέων Μεσολογγίου στα Ιωάννινα επί του ΠΑΣ (vid)

Ένα παιχνίδι το οποίο ήθελαν πολύ τη νίκη και οι δύο ομάδες διεξήχθη σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τον Λέοντα Μεσολογγίου να επικρατεί με 84-76 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Τρομερή εμφάνιση από τον κορυφαίο του αγώνα Τριπολίδη που σημείωσε 24 πόντους με 6 εύστοχα τρίποντα με τον Αλεφάντη να τον ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 19. Παύλου και Καλύβας ήταν επίσης διψήφιοι από την ομάδα του Μεσολογγίου προσθέτοντας από 10. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος έχει τρομερά παράπονα από τη διαιτητική δυάδα, 23 είχε ο Παππάς, 12 ο Τσίρμπας-Αναγνώστου και από 10 Κοτζαμάνης και Γιαννόπουλος.

Οι Μεσολογγίτες ξεκίνησαν τον αγώνα προηγούμενοι με 4-0 με τους γηπεδούχους να απαντούν γρήγορα με τον Παππά να ισοφαρίζει σε 4-4 μετά από δημιουργίες των Μπουραντά και Τρίρμπα-Αναγνώστου. Οι Γιαννιώτες πατούσαν όλο και καλύτερα στο παρκέ βρίσκοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο κάνοντας το 8-5 στο 4΄. Με τον Αλεφάντη να σημειώνει 5 σερί πόντους η ομάδα του coach Φαράντου προσπέρασε με 10-8 όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 8-2 και τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να βοηθούν σημαντικά αντέδρασε άμεσα κάνοντας το 16-12. Ο Τριπολίδης πρωταγωνιστούσε επιθετικά για τον Λέοντα έχοντας ήδη φτάσει τους 10 πόντους κάνοντας το 20-18 υπέρ της ομάδας του. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Λέοντα στο +1 (21-20 στο 10΄).

Με τον Αλεφάντη να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος του αγώνα ο Λέων με επιμέρους 10-4 προηγήθηκε με 31-24 στο 13΄ με την ομάδα του Νίκου Πάνου με μπροστάρη τον δραστήριο Κοτζαμάνη να μην αφήνει τους Μεσολογγίτες να ξεφύγουν μειώνοντας σε 31-27 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διαφορά 8 πόντων στη συνέχεια (38-30) με τον Παύλου να προσφέρει συνεχώς λύσεις με το πολύ καλό μακρινό του σουτ. Ο Γιαννόπουλος βοήθησε επιθετικά τον ΠΑΣ Γιάννινα να μείνει κοντά στο σκορ (43-36) με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-39.

Πολύ καλός στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο ΠΑΣ καθώς με σερί 7-0 κατάφερε να πάρει τα ηνία για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο με 46-44. Ο Τριπολίδης με τρίποντο έδωσε σκορ στον Λέοντα κάνοντας το 47-46 όμως οι γηπεδούχοι με τον Παππά να τελειώνει τη φάση στο ζωγραφιστό και τον Σταμέλο να ολοκληρώνει ιδανικά τον αιφνιδιασμό έκαναν το 50-47 στο 24΄. Λίγο μετά, με τους Γιαννιώτες να έχουν συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, ο Λέων με ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 51-51. Το παιχνίδι είχε γίνει πολύ physical με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά βάση από τη γραμμή της "φιλανθρωπίας". Με τρίποντο του Καλύβα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 58-54 κρατώντας αυτό το +4 μέχρι και το 30΄ (60-56).

Με τον Αλεφάντη να προσφέρει πολύτιμες επιθετικές λύσεις η ομάδα του Μεσολογγίου βρέθηκε στο +6 (64-58) αλλά οι Γιαννιώτες με σερί 5-0 και "κινητήριο μοχλό" τον Τσίρμπα-Αναγνώστου πλησίασαν σε απόσταση βολής (64-63). Μέχρι περίπου το 35΄ ο Λέων έτρεξε σερί 8-0 με Γρατσινόπουλο και Τριπολίδη πρωταγωνιστές κάνοντας το 72-63. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 72-68 όμως ο Τριπολίδης ήταν ξανά εκεί και με νέο μακρινό σουτ έκανε το 75-68. Η διαφορά έπεσε στο -3 (75-72) με τους Μεσολογγίτες με Τριπολίδη και Καλύβα να κάνουν το 80-72 στα 1:37 πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι το 81-76 όμως έκαναν κρίσιμο λάθος σε κατοχή που θα μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο με τον Τριπολίδη να γράφει τον επίλογο με το 6ο του τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 84-76.

Με αυτό το διπλό ο Λέων Μεσολογγίου βελτίωσε το ρεκόρ του στο 10-4 με τον ΠΑΣ Γιάννινα να υποχωρεί στο 3-11 γνωρίζοντας την 9η συνεχόμενη ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-44, 56-60, 76-84

Διαιτητές: Ντίσιος-Καλαμαράς

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παππάς 23, Φωτόπουλος, Τσιμπέρης 4(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 12(2), Κοτζαμάνης 10, Μπουραντάς, Λυγούρας, Γιαννόπουλος Π. 7, Κωνσταντούλας, Σταμέλος 8(1), Γιαννόπουλος Λ. 10, Ράπτης 2.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 24(6), Παύλου Αλ. 1, Καλύβας 10(1), Ντέκας 3, Πασσιάς 7, Βεζύρης 3, Αλεφάντης 19(1), Γρατσινόπουλος 7(1), Παύλου Αγ. 10(3), Διαμαντόπουλος.

Πηγή: basket247.gr